DOLNÁ ŽDAŇA. Miestni otužilci sa koncom januára zišli pri ramene Hrona v Dolnej Ždani, aby si zopakovali svoj rituál otužovania sa. Voda mala vtedy vonku „príjemných“ 0,2 stupňa, no ani to im nezabránilo v tom, aby do nej s úsmevom vkročili a plávali. Takáto situácia sa pritom opakuje dvakrát do týždňa. Každú nedeľu zas organizujú hromadné plávanie otužilcov v miestnom jazere Bejvoč, neďaleko Lovčice-Trubína.
Otužovanie je pre každého
Oddiel pohronských ľadových medveďov funguje už ôsmy rok. „U nás to celé rozbehol farár Marián Mlynárik z Hornej Ždane a my s bratom sme sa k nemu neskôr pripojili,“ vysvetľuje predseda klubu Ivan Tonhajzer.
Oddiel momentálne tvoria plavci zo širokého okolia – od Novej Bane až po Šášovské Podhradie. „Preto sme si aj názov zvolili taký, aký máme. Všetci sme v podstate od Hrona,“ vysvetľuje Ivan. „Sú medzi nami aj plavci z Lovčice-Trubína, z Janovej Lehoty či z Kosorína,“ hovorí predseda, ktorý je rád, že sa k ich oddielu pridáva čoraz viac nových členov. Aktuálne ho tvorí osemnásť členov, z toho štyri ženy.
Jednou z nich je aj Milada Kolhánková zo Žiaru nad Hronom. Šesťdesiat rokov by tejto aktívnej dôchodkyni tipoval veru len málokto. Za všetko vďačí podľa jej slov tomu, že sa už odmlada udržiava v dobrej fyzickej kondícii, k čomu prispieva aj otužovanie sa. Milada však ani zďaleka nie je najstaršou členkou oddielu.
Najstarší člen má 64 rokov, najmladší 26. Jeden z členov, Pavel Lauko už dokonca absolvoval aj otužovanie v Číne. Z vyše tisícky účastníkov si odtiaľ odniesol prvenstvo v najdlhšom pobyte vo vode. „Voda mala štyri stupne, vydržali sme v nej skoro dvadsať minút,“ hovorí Pavel a s úsmevom dodáva: „To sme museli vydržať, keď sme tam už cestovali taký kus.“

Za minútu spália 400 kalórií
Na otázku, prečo sa venujú otužovaniu, odpovedajú. „Viete, aj horolezcov sa pýtajú, prečo lezú na vrchol. No predsa, aby ho dosiahli,“ hovorí Ivan. „Tu prekonávate sám seba. Keď dokážete vojsť do tej vody a zvládnuť ten pocit,“ pokračuje a dodáva:
„Otužovanie je hlavne o výdrži bolesti. Ako vojdete do vody, behom dvoch minút máte ruky odpísané,“ hovorí Ivan. „Je to aj o pokore a rešpekte voči tej vode,“ dodáva.
„Keď ste vo vode pod päť stupňov, telo za minútu spáli štyristo kalórií. To znamená, že keď ste tam desať minút, spálite až štyri tisíc kalórií,“ hovorí Vojtech. Nie je to však o spaľovaní tuku. „Vtedy vlastne dostáva človek obrovský pocit hladu, chce sa mu spať.“ Podľa jeho slov trvá polhodinu, niekedy až hodinu, kým sa telo po vystúpení z ľadovej vody dostáva do normálu.
Otužovanie podľa predsedu ľadových medveďov nie je o tom, kto najdlhšie vydrží v ľadovej vode. Keď plavec v súťaži pláva dlhšie, než je stanovený čas, rozhodca ho diskvalifikuje.
Kto chce s otužovaním začať, mal by však pri prvom kontakte s ľadovou vodou ísť s niekým skúsenejším. Ak človek zostane vo vode dlhšie než je primerané jeho silám, môže si tým uškodiť a môže dôjsť k podchladeniu organizmu. „Každý plavec musí poznať svoj limit, koľko zvládne,“ hovorí Ivan.
Pred každý ponorom do ľadovej vody, medvede používajú ochranné pomôcky, ako sú čiapky, rukavice či obuv.
„Rukavice používame najmä kvôli plávajúcim ľadovým triešťam, ktoré nám môžu porezať ruky,“ vysvetľuje. Rukavice však slúžia aj na inú ochranu, pretože nervové zakončenia prstov sú veľmi citlivé.
„Keď nemáte rukavice, skrehnú vám prsty, a takto vám to môže zostať aj niekoľko týždňov,“ upozorňuje otužilec. Otužovanie podľa jeho slov nie je vôbec vhodné pre ľudí, ktorí majú srdcové problémy.


Všetko je o psychike
Ľadová voda má svoje pozitíva. Lieky na chrípku vraj otužilci vôbec nepotrebujú. „Kradneme farmaceutickým spoločnostiam zisk,“ zhoduje sa skupinka otužilcov s úsmevom. Otužovanie si vraj tiež veľmi pochvaľujú ľudia s reumatickými ochoreniami. „Máme v klube aj jedného reumatika, ktorý s nami chodí plávať a pochvaľuje si,“ hovorí Ivan. „Pri otužovaní sa precvičuje rozťahovanie a sťahovanie ciev,“ hovorí. V ľadovej vode nehrozí ani kŕč, ktorý je rizikom skôr v lete, keď človek po skoku z horúceho vzduchu do chladnejšej vody dostáva teplotný šok.
„My sme teraz na vzduchu, ktorý má rovnakú teplotu ako voda,“ vysvetľuje Ivan. Niekedy, keď má voda štyri stupne a vonku je mínus desať, prechod je vynikajúci, pretože človek ide z chladnejšieho vzduchu do teplejšej vody. V lete je to vraj opačne. Vzduch je horúcejší a voda je chladnejšia o niekoľko stupňov. „Voda ochladzuje telo dvadsaťpäťkrát rýchlejšie ako vzduch,“ vysvetľuje Ivan.
Otužovanie sa podľa jeho slov v regióne teší čoraz väčšej obľube, čomu sú medvede radi. „Teší nás, že sa k nám pridáva čoraz viac členov. Či už mladých alebo starších,“ hovorí. Pohronské ľadové medvede sa otužovaniu venujú viac-menej rekreačne, čo je podľa nich lepšie ako súťažne, pretože na súťaži je človek pod tlakom a viac sa pri tom vyčerpá organizmus.
Otužovanie je vhodné pre akúkoľvek vekovú kategóriu, dokonca aj pre ľudí, ktorí nemôžu inak športovať a chceli by.
„Keď človek dokáže presvedčiť svoju hlavu, všetko ide postupne, je to najmä o psychike,“ hovorí Ivan a dodáva, že s otužovaním je najlepšie začať na jeseň, keď začína sezóna ľadových medveďov.
Ak vás otužovanie sa nadchlo, no bojíte sa do ľadovej vody, už 13. marca sa môžete prísť pozrieť na jazero Bejvoč neďaleko Lovčice-Trubína. Pohronské ľadové medvede tam organizujú v poradí už ôsmy ročník celoslovenskej akcie ľadových medveďov.
„V poslednom ročníku sme mali 103 plavcov,“ spomína Ivan. Súťaže v ľadovej vode sú rôzne.
„Oceňujeme toho, kto najdlhšie vydrží, ale aj toho, kto najmenej,“ hovorí s úsmevom Ivan. Ocenenie získava už tradične najmladší či najstarší účastník plávania.
