HLINÍK NAD HRONOM. Po niekoľkých úspešných publikáciách vyšla zo zbierky miestneho amatérskeho historika ďalšia zaujímavá kniha.
Autor známych publikácií, medzi ktoré patria napríklad Monografia o obci Vyhne, Osud Židov vo Vyhniach či Stratené kúpele vo Vyhniach, sa tentoraz zameral na naše ďalšie kúpele, ktoré na rozdiel od tých vo Vyhniach slúžia až dodnes – kúpele v Sklených Tepliciach.
Kniha nesie názov Putovanie na starých pohľadniciach: Z Hliníka nad Hronom do Sklených Teplíc a zo Bzenice na hrad Revište, a ako už správne tušíte, tvoria ju predovšetkým staré pohľadnice. Nájdete ich tam okolo stopäťdesiat.

Pohľadnice získal náhodou
„Možno to znie neuveriteľne, ale táto kniha je naozaj produktom zhluku šťastných náhod,“ začína svoje rozprávanie autor knihy Marián Pavúk a pokračuje: „Pred niekoľkými rokmi som sa náhodou dozvedel, že istý zberateľ hodlá rozpredať svoje zbierky starých pohľadníc na burze. Keďže mal slušnú zbierku obrázkov z Hliníka nad Hronom, čo je miesto môjho terajšieho bydliska, bolo by mi ľúto, keby sa roztratili po celom Slovensku.“
Keď sa ich napokon historik rozhodol kúpiť, podnikateľ mu ponúkol aj pohľadnice Bzenice a tak získal aj túto zbierku. „Prehováral ma aj na zbierku Sklených Teplíc, no tie boli pomerne drahé. Vtedy však náhodou vypukla hospodárska kríza, podnikateľ skrachoval a ja som zbierku odkúpil,“ opisuje náhodu Marián.
A práve jedna z pohľadníc bola pre neho impulzom, kvôli ktorému sa rozhodol knihu zostaviť. „Pred niekoľkými rokmi som náhodou našiel na burze trojokienkovú pohľadnicu,“ hovorí.
V prvom okienku pohľadnice bola vyobrazená stanica v Hliníku nad Hronom s orientačnou tabuľou Geletnek-Szklenó (Hliník nad Hronom-Sklené Teplice). „Tu návštevník kúpeľov vystúpil z vlaku a nasadol do jedného z kočov, ktoré tu čakali na hostí. Na ňom sa vydal do Sklenoteplickej doliny popri Szaboóvej skale (tá bola v druhom okienku) a prišiel do kúpeľov v Sklených Tepliciach, ktoré sa zas nachádzali v treťom okienku pohľadnice,“ opisuje pohľadnicu zberateľ a amatérsky historik.
Kniha je akoby zväzkom dvoch diel, dvoch ciest. Prvou je spomínaná cesta do kúpeľov. Druhú časť tvorí cesta zo Bzenice na Revištské Podzámčie.



Kniha o pivovare je hotová
Sklené Teplice patria k najstarším kúpeľom na Slovensku. „Miestne pramene sa na liečebné účely využívali pravdepodobne už v pätnástom storočí,“ vysvetľuje historik.
V prvých zmienkach o kúpeľoch sa tiež hovorilo o prameňoch vytekajúcich zo skaly takej veľkej, že poskytovala strechu a tieň pre kúpajúcich. V knihe sa tiež autor zmieňuje o využití bahna usádzajúceho sa z termálnej vody.
„Jeho aplikácia bola v tom čase veľmi jednoduchá. Ľudia postihnutí vredmi sa zvykli vracať na miesto, kde voda odtekala,“ ozrejmuje Pavúk. Kúpele prešli stáročiami mnohými zmenami, ktoré opisuje vo svojej knihe.
V súčasnosti sa v Sklených Tepliciach eviduje štrnásť prírodných prameňov.Kúpele sa využívajú pri liečbe chorôb pohybového a tráviaceho ústrojenstva, chorôb z porúch látkovej výmeny, nervových a ženských chorôb, onkologických ochorení a chorôb z povolania „Tunajšie síranovo-vápenato-horečnaté vody dosahujú teplotu od 37 do 52,3 stupňov Celzia,“ hovorí. Pri umelých vrtoch je vraj teplota vody ešte vyššia, a to až 59 stupňov.
Predtým, než sa autorovi knihy podarilo všetky pohľadnice a informácie skompletizovať, pripravil Pavúk knižku na nečisto. S touto knihou potom oslovil starostov spomínaných obcí, ktorých kniha okamžite nadchla. „Aj s ich pomocou sa mi ďalšiu knihu podarilo vytlačiť,“ hovorí. „Starosta Bzenice bol veľmi milo prekvapený a povedal mi, že som im doplnil históriu,“ dodáva s úsmevom historik.
„Žijeme dosť uponáhľanú dobu, keď ľudia nemajú čas zaoberať sa minulosťou. Preto som veľmi rád vydaniu tejto publikácie, ktorá zachytáva našu minulosť,“ neskrýva nadšenie starosta Bzenice Marek Kováč. „Aj vďaka tejto knihe si uvedomujeme, čo všetko nám bolo našimi predkami zverené, aby sme ich dedičstvo prevzali do vlastných rúk, zodpovedne ho pretvárali a nakoniec ho odovzdali ďalším generáciám,“ pridáva sa starosta Sklených Teplíc Ľubomír Meliš.
Kniha vyšla v počte okolo 1520 kusov a predstavená verejnosti bola len nedávno. Na stole teraz Mariánovi Pavúkovi leží aj hrubá verzia knihy o histórii vyhnianskeho pivovaru. K jej vydaniu však zatiaľ nedošlo. „Momentálne hľadáme sponzorov,“ hovorí.



