NOVÁ BAŇA. V ťažbe andezitu sa bude v Novej Bani pokračovať aj naďalej. Mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom poslednom zasadnutí (16. februára) prenájom mestského lesného pozemku v lokalite zvanej Číčerka o rozmere 18 041 metrov štvorcových investorovi Miroslavovi Chuťkovi z Partizánskeho. Tento pozemok bude môcť využívať na ťažbu nerastnej suroviny andezitu po dobu dvadsať rokov. Ročne by mal mestu odvádzať nájomné vo výške 10 800 eur.
Andezit sa v meste ťaží už dlhšie
Ťažba andezitu, ktorý sa využíva ako obkladový materiál, však v Novej Bani nie je žiadnou novinkou. Investor sa jej v meste venuje už od roku 2008, kedy mal s mestom uzatvorenú zmluvu o prenájme iného pozemku takisto v lokalite Číčerka. Nakoľko surovinu v tomto lome už vyťažil, rozhodol sa mesto ešte minulý rok požiadať o novú nájomnú zmluvu na prenájom iného pozemku a vybudovanie nového lomu, vzdialeného len kúsok od toho starého.
Jeho požiadavkám mesto vyhovelo až teraz. Ako nám vysvetlil samotný podnikateľ, pôjde o ručnú ťažbu andezitu, ktorá by ročne nemala presiahnuť priemerne 2 500 ton suroviny, čo by v priemere znamenalo dve vyvozené autá materiálu denne. „To je maximum, čo sa za deň môže vyťažiť,“ priblížil investor Miroslav Chuťka. Ťažiť andezit pritom bude môcť len deväť mesiacov do roka. „V zime sa ťažiť nedá. Ani počas dažďa či páľav,“ vysvetlil podnikateľ.
Vyťažený materiál následne bude vyvážať ďalej, kde sa bude spracúvať. Materiál sa bude spracovávať v zime, keď nie je možná ťažba. „Predávať sa teda bude môcť až na druhý rok,“ dodal investor. Ručnú ťažbu by mali v lome vykonávať traja až štyria zamestananci.
Schvaľovanie sa nezaobišlo bez diskusie
Samotné schvaľovanie investorovej žiadosti sa však medzi jednotlivými mestskými poslancami nezaobišlo bez diskusie. Niektorí sa pýtali, ako bude množstvo vyťaženého materiálu preukazovať alebo či ťažba negatívne neovplyvní životné prostredie a obyvateľov mesta. Podnikateľ však zodpovedal aj tieto otázky.
Celá lokalita Číčerka je podľa neho dostatočne vzdialená od ľudských obydlí, aby nedošlo k prášeniu, hluku alebo iným nepríjemnostiam, ktoré by mohli obyvateľov obťažovať. „Čo sa týka preukázania množstva vyťaženého materiálu, každoročne podávam hlásenie na ministerstvo životného prostredia a banský úrad. Tam sa nedá nejako si vymýšľať,“ dodal Chuťka.
O tom, že by ručná ťažba andezitu nemala obyvateľom nijako uškodiť, je presvedčený aj primátor Novej Bane Ján Havran. Mnoho ľudí podľa neho o doterajšej ťažbe andezitu v meste ani len netušilo, nakoľko bol lom umiestnený v dostatočnej vzdialenosti mimo ľudských obydlí.
„Pokiaľ budú dodržané všetky pravidlá, myslím si, že by to nemalo spôsobiť mestu žiadne problémy ani mu uškodiť. Skôr by som mohol povedať, že by to mohlo byť mestu osožné,“ vyjadril sa primátor a dodal: „Rozsah ani spôsob ťažby nie je taký vysoký, aby zásadným spôsobom mohol obmedzovať obyvateľov.“
Investor: Je to beh na dlhé trate
Bez zmluvy mal doteraz podnikateľ zviazané ruky. Zmluva o nájme či vypracovanie zmluvy o budúcej zmluve teda budú znamenať prvý krok k tomu, aby s ťažbou mohol v meste pokračovať. Po tom, ako zmluvu dostane, bude môcť osloviť všetky orgány štátnej správy, ktoré sa ťažbou nerastných surovín zaoberajú. „Keď sa nájde jeden a povie nie, mám jednoducho smolu,“ dodal Chuťka.
Ako nám ďalej vysvetlil, keď získa všetky potrebné povolenia a dokumenty, predloží ich komisii na územné konanie. Až keď konanie nastane, celú záležitosť prevezme lesný úrad a ďalej banský úrad. Všetky získané doklady sa dajú dohromady, predložia sa na komisiu, takzvané územné konanie. Až keď územné konanie nastane, príde na rad lesný úrad v Žiari nad Hronom.
„Keď sa mi podarí vybaviť všetky tieto záležitosti za nejaké tri - štyri mesiace, až potom nastúpia lesy mesta Nová Baňa. Pozemok bude potrebné odlesniť, pripraviť k nemu prístupovú cestu,“ vysvetlil Chuťka. „Keď pôjde všetko dobre, tak by sme s ťažbou mohli začať prvého júna tohto roka,“ dodal, pričom zdôraznil, že zatiaľ ide len o jeho predpoklad. „Sú to behy na dlhé trate, ale čo už,“ povedal Chuťka na záver.