OSTRÝ GRÚŇ. Pracovníci verejnoprospešných prác, ale aj zamestnaní obyvatelia prostredníctvom úradu práce počas uplynulých dní čistili okolie obce zbieraním odpadkov. Podľa starostky obce Jany Angletovej vedia vďaka pracovným programom úradu práce aj vďaka vyššiemu počtu zamestnancov v tejto obci poskytovať služby, medzi ktoré patrí aj poriadok a čistota.
O svoje okolie sa starajú
„Čistenie obce, kanálov, udržiavanie poriadku okolo verejných budov a priestranstiev je pre mňa vizitka obce,“ povedala starostka a pokračovala: „Pravidelne tieto jednotlivé časti obce čistíme a upravujeme, nie je to len úsek medzi obcami. Sú to aj odľahlé časti obce.“ Obec okrem iného aj zabezpečuje vyprázdňovanie nádob na separovaný odpad.
„Máme tu sudy na sklo rozmiestnené po obci, kde majú možnosť občania vyseparovať sklo z domácnosti. Pri bytových domoch zbierame vyseparovaný odpad skôr, ako je plánovaný zber odpadu,“ dodala. „Som rada, že sme si v obci osvojili myšlienku , chrániť si svoje životné prostredie napr. aj tým , že zodpovedne pristupujeme k separácií. Verím, že naša snaha sa nám pri aplikácií nového zákona o odpadoch vráti , ako napríklad znížením poplatku za odpad,“ dodala starostka na záver.

Zákonom bojujú proti čiernym skládkam
Nový zákon o odpadoch zavádza takzvanú rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby až po jeho spracovanie ako odpadu. Znamená to, že výrobcovia budú zodpovedať za recykláciu a spracovanie vlastných výrobkov. Platí to napríklad pre výrobcov alebo dovozcov elektrozariadení, vozidiel, pneumatík, akumulátorov, ale aj papiera, plastov alebo skla. O vytriedený odpad sa majú postarať novovytvorené Organizácie zodpovednosti výrobcov. Obce budú po uzavretí dohody s organizáciami povinné platiť len za vývoz zmiešaného komunálneho odpadu, čo by ich podľa ministra malo motivovať k dôslednému triedeniu odpadu.
Nový zákon má tiež účinnejšie bojovať proti čiernym skládkam, ktorých je oficiálne na Slovensku približne okolo 2 500, neoficiálne však až 7 000. Štyridsať percent sumy, ktorú občan zaplatí za uloženie odpadu na legálnej skládke, pôjde do Environmentálneho fondu. Tieto peniaze budú potom určené na likvidáciu čiernych skládok. Boj proti čiernym skládkam ostane podľa návrhu zákona v kompetencii obcí, keďže sú podľa ministerstva na túto úlohu najpovolanejšie. Zároveň má zákon v boji proti čiernym skládkam posilniť kompetencie polície. Ak výška škody pri čiernej skládke presiahne 266 eur, začne polícia konať v zmysle trestného zákona. Pokuta pre tých, ktorí nelegálne uložia odpad na čiernej skládke, sa má tiež zvýšiť z doterajších 160 eur na 1 500 eur.