BANSKÁ ŠTIAVNICA. Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici sa snaží do svojej Mineralogickej expozície priviesť viac návštevníkov, najmä školákov. Vynovilo ju preto a sprístupnilo v nej GEObádateľňu.
3D pexeso aj tajomná skrinka
„Táto expozícia bola síce krásna, no na človeka, ktorý nie je skutočným zanietencom, pôsobí staticky. Potrebovala už inováciu,“ vysvetlil riaditeľ múzea Jozef Labuda, prečo sa rozhodli ozvláštniť ju interaktívnymi prvkami a hrami.
„Cieľom je zrozumiteľnou formou priblížiť školskej mládeži, ale aj dospelým, mineralogické zbierky. Svet geológie teraz uvidia úplne inými očami,“ priblížil zámer, pre ktorý sa podľa jeho slov spojili kreatívni ľudia z múzea aj z úplne odlišného prostredia, Labuda.
Bádateľňa sa tak môže stať akousi alternatívou školy pre predmety ako prírodopis, geografia či chémia.
Pri prehliadke využijú deti rôzne zmysly. Čaká ich priestor pre laboratórne pokusy s mikroskopmi a ilustrovanými pracovnými zošitmi, 3D pexeso, v ktorom odkrývajú dva rovnaké minerály, Mendelejevova tabuľa prvkov trochu inak, skrinka plná záhadných žiariacich kameňov či svietiaca vitrínka s jedovatými nerastmi.
Z expozície vyhnali nudu
Spoluautor projektu Rastislav Lasák nadviazal na starší nápad múzea spojený s interaktívnou expozíciou, no využil pri tom svoje skúsenosti člena tímu príbehového vzdelávania v Banskej Štiavnici s názvom Živá učebnica.
„Keď som tu bol prvýkrát, asi pred 25 rokmi, bola to strašná nuda. Prišiel som po 25 rokoch a nuda tu ostala. Asi 430 kameňov na vás zíza z vitrínok a nič. Musíte chodiť a prečítať si štítok. To vydrží len zarytý vedec. Chceli sme preto dosiahnuť, aby tieto nádherné kamene ľudí oslovili aj nejako inak,“ povedal, čo predchádzalo práci na projekte.
Rôzne časti expozície prispôsobil tím autorov tak, aby sa v nich zabavila a zároveň niečo naučila celá školská trieda.
Na Slovensku je GEObádateľňa unikátom, autori preto hľadali inšpiráciu skôr v zahraničí. „V rakúskej Viedni, v Česku. Napríklad vo Vida!centre v Brne sme našli inšpiráciu na dozimeter, aký nájdete aj tu,“ prezradil Lasák.
Podpora v desiatkach tisíc
Projekt finančne podporil Environmentálny fond sumou viac ako 80-tisíc eur. „Aj takáto forma podpory je spôsob, ako priniesť do našich múzeí viac interaktivity, nových prvkov. Aby to neboli len len mŕtve výstavy a zbierky predmetov, ale aby boli čo najatraktívnejšie, najmä pre mladú generáciu,“ povedal dnes pri otvorení bádateľne štátny tajomník rezortu životného prostredia Ján Ilavský.
Pripomenul, že pod ministerstvo patria dve múzeá, a to Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici.