Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Kontroly v tepelnej elektrárni nezaznamenali znečistenie ovzdušia, obyvatelia si však myslia opak

Obyvatelia žarnovickej Drevenej dediny nežiadajú nič iné, len aby mohli dýchať čistejší vzduch.

V žarnovickej elektrárni vykonali desiatky kontrol. Ani jedna však pochybenie neukázala. V žarnovickej elektrárni vykonali desiatky kontrol. Ani jedna však pochybenie neukázala. (Zdroj: Viliam Herko)

ŽARNOVICA. Prevádzku tepelnej elektrárne na biomasu spustili v Žarnovici pred niekoľkými rokmi. Krátko na jej spustenie sa začali ozývať kritické hlasy zo strany ľudí žijúcich v neďalekej obytnej zóne, takzvanej Drevenej dedine. Obyvatelia už vtedy apelovali na znečisťovanie ovzdušia parou či drobným popolčekom, usádzajúcim sa na pozemkoch ich obydlí. Obyvateľom taktiež prekážal aj hluk, ktorý sa z elektrárne šíri.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obťažuje ich prach a hluk

Elektráreň vtedy na sťažnosti ľudí reagovala takto: „Elektrickú energiu produkujeme na základe spaľovania odpadnej biomasy vo forme štiepky s výkonom zhruba desať megawattov. Takýto postup je podporovaný v celej Európskej únii. Energia je vyrábaná oxidom uhličitým neutrálne, čiže nezaťažuje životné prostredie ako ostatné formy jej výroby z fosílnych palív,“ vysvetlil vedúci prevádzky, Vladimír Danko.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to zdraviu neškodný proces. Spracúvame drevnú štiepku, ktorá vzniká rezom guľatiny na pílach a z čistenia pasienkov,“ pokračoval. „Z nášho komína vychádza para vznikajúca zo sušenia vlhkej štiepky a z chladiacich veží ide čistá para,“ povedal s tým, že spaľovaním biomasy vznikne rovnaké množstvo oxidu uhličitého ako keď sa drevo rozloží v prírode.

Tvrdil vtedy, že ich výroba podlieha rôznym kontrolám, pričom došlo aj k meraniam kvality ovzdušia a hlučnosti. „Výsledky hovoria o tom, že všetko je v norme. Keby to tak nebolo, nepovolili by nám sprevádzkovať to,“ podotkol.

S vyjadrením elektrárne však doteraz nesúhlasí časť obyvateľov Drevenej dediny, medzi nimi aj inžinier Viliam Herko.  „Chcem poukázať na to, že sa z komína elektrárne nevypúšťa žiadna čistá vodná para, ale idú odtiaľ úplne iné hodnoty. Toto ľudia dýchajú, toto nie je výmysel,“ povedal a ukázal nám fotografie, ktoré doma urobil.

SkryťVypnúť reklamu

Na jednej z nich bolo na parapetnej doske okna vidieť hlúčik prachu. Túto fotografiu vytvoril ešte 1. mája minulého roka. „Prach som utrel a počkal som pár dní. Už 9. mája tam ten prach bol znova,“ dodal Herko a ukázal ďalšiu fotografiu. Najväčším dôkazom je podľa neho fotografia v snehu, ktorá presne ukazuje dopad pevných znečisťujúcich látok na zem.

Najhoršia situácia podľa jeho slov nastáva v lete. „Necháte auto vonku a už o dve hodiny ho máte zaprášené. Leto spôsobuje, že to sem fúka viac, že vzduch má vtedy iné prúdenie,“ dodal a pokračoval:  „Keď sa vietor obráti a dym sa nesie ponad domy, nedá sa tu dýchať,“ dodal. „Aj mamičky, ktorých deti sa vonku hrali, ich vtedy radšej zavolajú dnu, aby sa neudusili,“ povedal, pričom podotkol, že ide o priame vyjadrenia jeho susedov.

SkryťVypnúť reklamu

Prach šíriaci sa podľa jeho slov z elektrárne ničí aj ovocie a zeleninu, ktorú si v záhradke dopestuje. „Prach sa usádza na jabĺčkach a oni začínajú hniť. Takisto, keď umývam šalát, tečie z neho sivastá voda od prachu,“ dodal. Podľa neho hluk a výpary z elektrárne majú za dôsledok aj to, že v Drevenej dedine značne poklesli ceny nehnuteľností.

Chcú vybudovať protihlukový val

Okrem prachu trápi obyvateľov Drevenej dediny aj hluk, ktorý sa z elektrárne šíri. Prevádzka elektrárne ešte v roku 2014 prisľúbila občanom, že vybuduje protihlukovú stenu, aby sa zabránilo šíreniu hluku z elektrárne.

Zisťovali sme preto, aký je stav momentálne. „Vzhľadom na to, že sa rozširujeme viac v areáli, sa majiteľ elektrárne rozhodol postaviť val z hliny,“ priblížil vedúci prevádzky Vladimír Danko. Víziu valu predstavil konateľ elektrárne Ján Šestina ešte na novembrom mestskom zastupiteľstve.

„Dali sme žiadosť o plot, ktorý by bol akustický a mesto nám to aj odsúhlasilo. Ale čím viac som o tom rozmýšľal, tak som prišiel na takúto jednoduchú vec. Podáme novú žiadosť o plot, no urobíme to nasledovným spôsobom: dosypeme dieru, ktorá sa na pozemku elektrárne nachádza a urobíme z hliny val. To znamená, že od plota pôjde na náš pozemok val, a z vonkajšej strany po celej dĺžke nasadíme zelený brečtan. Jednak to pohltí akusticky zvuk nielen z elektrárne ale aj z diaľnice. Tým pádom doriešime protihlukovú stenu, a zároveň to bude aj esteticky vyzerať,“ vyjadril sa Šestina ešte na novembrovom zastupiteľstve.

S konateľom elektrárne sa Viliam Herko vraj aj osobne stretol. Ten ho vraj uistil, že do vzduchu vychádza jedine čistá para. No ani jeho uistenie ho nepresvedčilo a preto podal podnet na rôzne inštitúcie, aby tento stav skontrolovali.

Merania nepreukázali porušenia

Od postavenia elektrárne v nej už prebehli desiatky kontrol a meraní, aby zistili, či vypúšťaná para skutočne znečisťuje ovzdušie. Takisto boli vykonávané aj kontroly na hlučnosť prostredia. Všetky ukázali, že elektráreň neporušuje žiadne normy, či už prašné alebo hlukové.

Kontrolu hluku ešte v marci minulého roka vykonal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom. „V prípade merania posudzovanej činnosti - prevádzky tepelnej elektrárne na hranici pozemku v smere k záhrade rodinného domu nebol nameraný rozdiel medzi zdrojom hluku a hlukom pozadia 3 decibely, z čoho vyplýva, že hluk, z prevádzky tepelnej elektrárne pri súčasnom stave neprispieva k zhoršeniu životného prostredia,“ znela odpoveď z úradu. Počas kontroly taktiež zistili, že všetky tri ventilátory sú opatrné žalúziami, ktoré zvuk zrážajú smerom dole a tým znižujú hlučnosť.

Viliamovi Herkovi však na vyjadrení úradu nesedel jeden fakt, a to, prečo boli merania vykonané v deň, keď mala elektráreň plánovanú odstávku na údržbu a servisné práce, ktorá sa vykonáva dvakrát ročne. Na tento fakt dostal od úradu vyjadrenie, že to, že v elektrárni prebieha odstávka, sa dozvedeli až priamo na mieste kontroly, nakoľko kontrola nebola elektrárni vopred ohlásená.

Kontrolu na znečisťovanie ovzdušia v elektrárni niekoľkokrát vykonal aj Okresný úrad v Žarnovici, konkrétne Odbor starostlivosti o životné prostriedky. Ani oni však nedostatky nenašli. Prisľúbili však, že budú aj naďalej sledovať túto prevádzku.

Kontrolu v elektrárni vykonala v auguste minulého roka aj Slovenská inšpekcia životného prostredia.

"Tepelná elektráreň je postavená za účelom výroby elektrickej energie. Na spaľovanie v kotle sa používa čistá chemicky nekontaminovaná biomasa vo forme slamených pletiek a drevných štiepok. Slamené pletky sú skladované v oceľovom zásobníku, z ktorého sú dávané do kotla. Drevná štiepka je skladovaná na vonkajšej skládke, spevnenej betónovej ploche s opornou stenou a pred samotným dávkovaním do kotla sa vysušuje v sušiarni Stela. Vysušené palivo je dopravené sústavou dopravníkov do násypky kotla a následne sa dávkuje do kotla. Vyfukovaním spalín z 30 metrového komína sa do ovzdušia dostávajú tuhé znečisťujúce látky, oxid uhoľnatý, oxidy dusíka a organické látky vyjadrené ako celkový organický uhlík. Na čistenie spalín sú inštalované dva cyklónové odlučovače, pre odlučovanie pevných frakcií. Odlúčená pevná frakcia padá do kónickej časti cyklónov odkiaľ je ďalej podávaná pomocou rotačného podávača do zberného kontajnera. Výsledky merania potvrdili dodržanie ustanovených emisných limitov pre všetky znečisťujúce látky. V čase kontroly nebol z komína pozorovaný nadmerný únik znečisťujúcich látok. Kontrolou bolo zistené, že prevádzkovateľ zdroja plní povinnosti vyplývajúce z ustanovení zákona o ovzduší,“ vyjadril sa v liste riaditeľ inšpektorátu Jozef Ratica.

Výsledkom kontrol neveria

Ale ani vykonané kontroly v elektrárni nespokojného obyvateľa nepresvedčili.  „My by sme boli radi ako obyvatelia, keby sme si aj my mohli zvoliť nejakého svojho zástupcu, ktorý by takéto meranie vykonal, aby sme mali väčšiu objektivitu a aby to bolo pravidelné, povedzme, dvakrát do roka,“ dodal Herko.

Vraj jediné, o čo jemu aj jeho spoluobyvateľom ide, je to, aby sa ďalej už viac neznečisťovalo životné prostredie a nevyplývalo negatívne na ľudí.

"Viete, na našej ulici už niekoľkí ľudia zomreli na rakovinu, tak aj z tohto dôvodu sa trošku bojíme, aby aj takáto činnosť neprispievala k jej tvorbe, najmä u mladých. Ja už som dôchodca, ale čo ďalšie generácie," hovorí Viliam, ktorý by bol rád, keby sa o danom probléme začali zaujímať aj mladší.

"Chceme len, aby sa tento súčasný stav konečne zmenil. Elektráreň nech tu je aj tisíc rokov. Ale nech sa podniknú kroky k tomu, aby sme už ďalej nemuseli znášať hluk a prach. Aby sme sa vo svojich domovoch necítili ako vo väzení," dodal na záver.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Univerzita Komenského v Bratislave: Výzva prijatá!
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 3. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť
 4. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 5. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz.
 6. Zažívali domáce násilie a nikdy nepracovali. Ako dlho trvá naučiť ich to?
 7. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 8. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 1. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
 2. Aby ste si pri príprave vianočných dobrôt spievali od radosti
 3. Hľadá sa nástupca slávneho pekára
 4. Statute of limitations in consumer relations
 5. As prices rise, purchasing the right office is essential
 6. Obnovte svoj dom so službou Obnov dom so SSE
 7. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 8. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 28 643
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 8 562
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 879
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 4 615
 5. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 692
 6. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 636
 7. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 043
 8. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 866

Blogy SME

 1. Samuel Ivančák: Mlčanlivosť kvetov
 2. Irena Šimuneková: Šášov
 3. Marek Mačuha: O dorovnávaní platov
 4. Soňa Bulbeck: O kultúre i nekultúre v prvý adventný víkend...
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 6. Štefan Vidlár: Neschválíme rozpočet
 7. Vladimír Krátky: Peťuš, Peťuš, toto Ti Fico len tak neodpustí .
 8. Anna Miľanová: Sen...
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 47 923
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 562
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 108
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 349
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 4 280
 6. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 023
 7. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 995
 8. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 2 928
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Hádanky, hry a hlavolamy pre všetky zvedavé deti od päť do sedem rokov sú súčasťou zošita s názvom Tešíme sa do školy, ktorý vychádza na 32 stranách.


13 h

Výber TOP športových správ z regiónov.


25. nov
MY | TOP správy z regiónov

Prečítajte si výber TOP správ z regiónov.


25. nov
Kino Vatra v Novej Bani už filmy roky nepremieta. Oživiť by ho mohol projekt, v ktorom je zahrnutý dataprojektor a plátno, na ktorom by sa mohli filmy premietať.

Miestnosť premietačov v mestskom kine je ako z dobového filmu.


25. nov

Blogy SME

 1. Samuel Ivančák: Mlčanlivosť kvetov
 2. Irena Šimuneková: Šášov
 3. Marek Mačuha: O dorovnávaní platov
 4. Soňa Bulbeck: O kultúre i nekultúre v prvý adventný víkend...
 5. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 6. Štefan Vidlár: Neschválíme rozpočet
 7. Vladimír Krátky: Peťuš, Peťuš, toto Ti Fico len tak neodpustí .
 8. Anna Miľanová: Sen...
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 47 923
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 562
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 108
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 4 349
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 4 280
 6. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 023
 7. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 995
 8. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 2 928
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu