ŽIAR NAD HRONOM. Knihám tradične patrí marec a slovenským knižniciam jeho prvý týždeň. Aj nás v regióne však nájdeme i netradičné malé skrinky a poličky na uliciach či v parkoch, prostredníctvom ktorých si ľudia navzájom vymieňajú knižky, odkazy či záložky. Upomienku vám z nich určite nepošlú.
Aj miesto pre vlastnú tvorbu
Jedna takáto skrinka je v žiarskom Parku Štefana Moysesa v susedstve tamojších rybníkov už od jesene 2013. S nápadom na túto mini knižnicu prišla Alžbeta Sykorjaková, ktorú inšpiroval iný komunitný projekt v bratislavskej časti Ružinov. „V jednom parčíku tam majú veľmi podobnú búdku s nápisom Ďakujem, sused, kde môžu ľudia nechávať a vzájomne si vymieňať knihy, ale napríklad aj odkazy. Takto môžu vzniknúť nové priateľstvá,“ vysvetlila nám ešte pri vzniku búdky Alžbeta.
Rovnakým spôsobom podporuje kolobeh výmeny kníh medzi ľuďmi podobná búdka v neďalekej obci Lovčica-Trubín. Jej správkyňou jej dobrovoľníčka Jana Gajdošíková zo Žiaru nad Hronom. „Táto mini knižnica vznikla niekedy vlani v októbri. Knihy v nej pribúdajú, menia sa, spätná väzba je zatiaľ fajn. Je to veľmi jednoduché, všetko funguje na základe jediného pravidla - vezmi si knihu, po prečítaní ju vráť alebo vymeň za inú. V tomto zdieľanom priestore sa môžu vyskytnúť aj záložky v knihách, záložky so zaujímavými citátmi, odkazy na vlastnú tvorbu, vlastná tvorba samotná - obrázky, básne, poviedky, ale i vizitky či malé darčeky,“ ozrejmila. Obmedzením je pritom iba kapacita búdky pripomínajúcej vtáčiu.

V kremnickom kine aj v pasáži
S iniciatívou dostať čítanie a knihy medzi ľudí či priamo na ulicu prišla pred časom aj Knižnica Jána Kollára v Kremnici. Improvizované knižnice možno nájsť v historickom meste v kine, Relax centre na Skalke, v priestoroch polikliniky či v pasáži cestou do skutočnej knižnice, kde si môžete posedieť aj na drevenej lavici.
„Je to projekt, vlastne akási služba obyvateľom, o ktorú je medzi nimi záujem. Tieto "knižnice na ulici" napĺňame knihami, ktoré vyradíme z fondu, prípadne darovanými knihami, ktoré nám ľudia prinášajú. Záujemcovia si ich môžu požičať a po prečítaní si ich ponechať vo svojej knižnici, darovať alebo jednoducho opäť vložiť do regálov, ktorých je v meste niekoľko,“ povedal nám Jaroslav Slašťan z kremnickej knižnice. Vyradené knihy tak nekončia v zbere, ale žijú ďalším, často nečakaným, životom.