PITELOVÁ. Obyvateľov časti Záhrady v obci Pitelová trápi už niekoľko rokov stav príjazdovej cesty k ich obydliam, ktorá je v havarijnom stave. Je nevyasfaltovaná a vyzerá ako poľná cesta. Keď zaprší alebo zasneží, mení sa na hotové klzisko.
Autá sa tadiaľ boja prejsť
Po ceste sa podľa manželov Kosorínskych z tejto časti obce, boja prejsť akékoľvek autá. Nakoľko je nielen neprejazdná, ale aj strmá, s priamym výjazdom na hlavnú cestu. „Autá sa šmýkajú a majú problém dolu dobrzdiť,“ hovorí Ľubica Kosorínska (64). Súčasný stav spôsobuje manželom, ale aj ich susedom problémy.
„Stalo sa, že sme potrebovali sanitku. Zastala len v hornej, upravenej časti cesty a pacienta museli odniesť do kopca pešo,“ spomenula Ľubica. Smetiarske auto sa k obydliam rovnako priamo nedostane, a tak si musia ľudia žijúci v tejto časti nosiť kukanádoby plné odpadu až dolu k hlavnej ceste, čo je približne stopäťdesiat metrov. „Máte čo robiť, aby ste sa tou šmykľavou cestou udržali vy, nie ešte, keď máte v rukách kukanádobu,“ povedala dôchodkyňa.
Pripojil sa k nej aj jej manžel. „Platím si poplatok za kukanádobu a odvoz smetí ako hocikto, komu ju vezmú spred domu a ja ju musím ešte taký kus dolu niesť?“ nechápavo pokrútil hlavou. „Raz nám šofér priniesol chladničku. Keď zbadal, v akom stave cesta je, začal poriadne nadávať. Avšak cestou musel prejsť, ja sama by som tú chladničku nevládala odniesť,“ porozprávala o ďalšom nepríjemnom zážitku Ľubica.

Cestu chceli predať obci
Za to, aby sa s opravou cesty začalo niečo robiť, bojujú obyvatelia tejto časti obce už roky. Komunikácia je pritom rozdelená na tri časti. Prvé dve časti patria obci. Prvú časť dala opraviť pred šiestimi rokmi. „Vtedy sľúbili, že opravia aj druhú časť, zatiaľ sa tak však nestalo,“ posťažovala sa Ľubica.
Druhá časť cesty je na tom podstatne horšie ako tá prvá, ešte stále sa však po nej dá prejsť autom. Jamy, ktoré v tomto úseku boli, si museli obyvatelia zaplátať sami, aj napriek tomu, že cesta patrí obci.
Najväčším problémom je však posledná, tretia časť cesty, a teda úsek, v ktorom Ľubica spoločne s manželom a ostatnými susedmi žijú. Táto časť cesty obci nepatrí. Je majetkom viacerých súkromných vlastníkov. Momentálne V Pitelovej nežije väčšina z nich.
Problém sa manželia Kosorínski spoločne s ďalšími susedmi rozhodli riešiť tak, že požiadali majiteľov cesty, či by neboli ochotní odpredať svoj podiel obci.
Majitelia súhlasili, dokonca navrhli obci, že jej cestu predajú za symbolickú cenu. Obecné zastupiteľstvo však tento návrh zamietlo pod koberec. Pritom by podľa manželov úplne stačilo, keby sa vyjazdené koľaje cesty vysypali štrkom a drťou a autá by ich už potom utlačili.
Na to, aby si ľudia cestu sami na vlastné náklady upravili a udržiavali, vraj nemajú dôchodcovia ani síl, ani peniaze. „Keby si to zobrali na starosť pracovníci verejnoprospešných síl, nestálo by to obec veľké náklady,“ myslia si.

Obec žiadosť zamietla
Opýtali sme sa teda priamo starostu obce, prečo obec konkrétnu časť cesty odmietla odkúpiť a následne opraviť. „Je nám jasné že dotknutí občania s uvedeným rozhodnutím obce nebudú spokojní, k čomu nám následne zaslali aj ich stanovisko. Ako starosta obce a poslanci obecného zastupiteľstva veľmi dobre vieme, v akom stave sa nachádzajú miestne komunikácie, ktoré sú v majetku obce,“ reagoval na našu otázku starosta obce Pitelová Ján Kubík a pokračoval:
„Je však správne, aby si obec zobrala do vlastníctva cesty, ktoré sú vo vlastníctve súkromných alebo právnických osôb len preto, že si tam postavili dom, kde bola podmienka, že si na vlastné náklady vybudujú inžinierske siete? A teraz, aby obec zobrala tieto cesty do vlastníctva a robila na nich opravy, údržbu, a všetky povinnosti s tým súvisiace?“ reagoval Kubík a dodal:
„Som presvedčený že obecné zastupiteľstvo v danej veci a situácii, v ktorej obec je v súvislosti s množstvom miestnych komunikácií, rozhodlo správne.“ Podľa neho o podobný problém nejde len v časti Záhrady, ale aj v časti Čierne Zeme na ceste od bývalej družstevnej bytovky po rodinné domy.
Kubík ale netvrdí, že problém je neriešiteľný. „Keďže si občania vedeli vybudovať komunikáciu na vlastné náklady predtým, keď chceli stavať rodinné domy, čo bola podmienka, aby sa dostali k rodinným domom a dostali stavebné povolenie, môžu opäť spojiť svoje sily a cestu vybudovať,“ povedal a pokračoval:
„Je potrebné dať vypracovať projektovú dokumentáciu, požiadať o stavebné povolenie, s čím ja osobne budem súhlasiť. Alebo čakať pekne do poradia, ako čakajú všetci občania v piatich častiach celej obce podľa priorít určených obecným zastupiteľstvom,“ dodal, pričom zdôraznil, že pre obec je momentálne prioritou zabezpečenie dostatočného množstva pitnej vody pre Čierne Zeme a časť obce Dolina.
Riešenie je v nedohľadne
Obec má podľa jej starostu dvanásť kilometrov miestnych komunikácii a ďalších osem, ktoré sú vedené ako poľné a lesné cesty. Podľa starostu nie je vôbec jednoduché udržať ich v stave, aby sa po nich dalo jazdiť, a už vôbec nie ušetriť dostatok prostriedkov, aby ich mohli opraviť.
„Každý rok sa opraví cesta v niektorých častiach obce podľa finančných možností a podľa priorít,“ dodal Kubík a vymenoval zoznam komunikácii, ktoré sa od roku 2007 podarilo v obci opraviť. Väčšinu opráv si obec hradila z vlastných nákladov.
Starosta tiež priblížil, že zostáva opraviť ešte niekoľko úsekov, ktoré sú vo vlastníctve obce. „Škoda, že obec nemá dva či tri kilometre miestnych komunikácií ako niektoré iné obce v okrese,“ dodal. Pitelová sa vraj podľa neho počtom kilometrov miestnych ciest blíži k Žiaru nad Hronom. Termín, do ktorého by mohli v obci opraviť všetky komunikácie, dnes Kubík odhadnúť nevie.