HODRUŠA-HÁMRE. Miestnymi obľúbená vodná nádrž sa pomaly opäť napĺňa. Jej celkovému napusteniu by podľa slov hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavla Machavu teda nemali hroziť už ďalšie problémy. „Rekonštrukcia Dolnohodrušského tajchu je ukončená. Tajch sa v súčasnosti postupne napĺňa,“ priblížil hovorca podniku.
Obec ohrozoval zosuv pôdy
Vodohospodári začali s rekonštrukciou Dolnohodrušského tajchu ešte v novembri 2013, ukončili ju v júni minulého roka. Projekt rekonštrukcie tajchu obsahoval aj razenie štôlne dnových výpustov naprieč hrádzou. Podľa jedného z nadšencov štiavnických tajchov Michala Červeňa bola však táto metóda nešetrná a nevhodná voči hrádzi a práve aj kvôli nej sa začal svah na ľavom brehu Dolnohodrušského tajchu zosúvať.
K tomu mali prispieť aj výdatné zrážky v tom období. Obec preto ešte v auguste minulého roka vyhlásila mimoriadnu situáciu a podnikla niektoré bezpečnostné opatrenia. Problémy so zosuvom v Hodruši-Hámroch, ktoré ohrozovali ľudí aj majetok, začala minulý rok riešiť košická spoločnosť Geokontakt. Podľa rezortu životného prostredia, ktorý bol v prípade sanácie havarijného stavu objednávateľom, riešenie spočívalo vo vybudovaní pilótovej steny a v odvodnení miesta. Zdroje na práce s rozpočtom asi 400-tisíc eur poskytol Environmentálny fond.
Ako sme vtedy avizovali, práce na sanácii zosuvu mala geodetická firma podľa ministerstva ukončiť do konca tohto roka. To sa podarilo. „Čo sa týka sanácie zosuvu, ten bol podľa našich informácii ukončený,“ dodal Machava. Pred časom starosta obce Jozef Uram mimoriadny stav zrušil.
Firme sa teda podarilo skompletizovať práce na sanácii zosuvu a zdá sa, že postupnému napĺňaniu tajchu už nestojí nič v ceste a mal by v budúcnosti aj naďalej slúžiť opäť na rekreáciu a kúpanie. „Oporný múr je hotový, takže nebol dôvod ponechávať mimoriadnu situáciu,“ dodal starosta. Či sa však tajch podarí napustiť do tohto leta, povedať nevedel. „Ako bude voda dotekať, závisí aj od prírody, to je ťažko povedať,“ zareagoval.

Nadšenec má pochybnosti
O téme budúcnosti jazera sme sa rozprávali aj s miestnym nadšencom tajchov. „Dolnohodrušský tajch bol vybudovaný podľa projektu S. Mikovínyho. Výstavba trvala od roku 1743 do 1744., teda tajch je starý 272 rokov. To znamená, že 272 rokov cez teleso hrádze prúdila voda v nenarušenom režime. Takto stará a štíhla hrádza musí mať problém so stabilitou s pribúdajúcim vekom,“ povedal Michal Červeň.
Hrádza podľa jeho slov bola problematická už v minulom storočí, keď sa začala zosúvať. „Na priťaženie päty hrádze a zabráneniu ďalším zosuvom bola postavená priťažovacia lavica – dnešné volejbalové ihrisko. Tým sa problém dočasne vyriešil.“ Podľa neho tí, ktorí nádrž opravovali, vedia, čo pokazili a sú si toho vedomí.
„Preto je taký vysoký počet piezometrických vrtov na vzdušnej strane hrádze. Tie kontrolujú, ako je vysoko voda v telese hrádze. Boja sa porušenia filtračnej stability hrádze, čo je porušenie režimu prúdiacej priesakovej vody telesom hrádze. Toto sa môže stať kvôli už tým spomínaným zosuvom hlavne na vzdušnej strane,“ dodal.
Čo to teda môže v budúcnosti znamenať? Po napustení tajchu vodou podľa Červeňa priesaková voda začne vyvierať na vzdušnej strane a začne vyplavovať zeminu z hrádze von. Ak to takto pôjde ďalej, nádrž sa bude musieť podľa nadšenca tajchov znovu vypustiť a opraviť.
„Stále si myslím, že ísť tak surovo do tak štíhlej hrádze, ktorá už v minulosti mala problémy so stabilitou, bola najväčšia chyba rekonštrukcie. Razením štôlne dnových výpustov sa narušila filtračná a konštrukčná stabilita hrádze. Tieto chyby nemožno odstrániť modernou technológiou, kedže technológia spred 260 rokov bola oveľa vyspelejšia,“ tvrdí Červeň.
