Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Sochy umeleckého kováča z Hodruše majú dušu. Pozrite sa a presvedčte sa sami + FOTO

Umelecký kováč z Hodruše-Hámrov Marián Volentier (33) zbiera jedno kováčske ocenenie za druhým. Slovensko ako jediný zástupca reprezentoval na medzinárodnom kováčskom fóre.

Umelecký kováč z Hodruše-Hámrov, Marián Volentier. Umelecký kováč z Hodruše-Hámrov, Marián Volentier. (Zdroj: Archív Mariána Volentiera)

HODRUŠA-HÁMRE. Talentovaný umelecký kováč Marián Volentier sa umeleckému kovaniu venuje už od strednej školy. Absolvoval Súkromnú umeleckú školu v Hodruši-Hámroch, kde okrem umeleckého kováčstva študoval aj zlatníctvo, kovorytectvo či pasiarstvo. „Išiel som na kurz k jednému umeleckému kováčovi v Poprade. Nadchlo ma to, a práve odvtedy sa tomu venujem,“ opisuje svoje začiatky mladý kováč. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdobené brány sú hit

Po škole sa rozhodol založiť si vlastnú dielňu, v ktorej majstruje umelecké diela na objednávku. Marián sa venuje predovšetkým exteriérovým a interiérovým plastikám, v podobe dekoračných predmetov či sôch. Výnimkou nie je ani zdobenie kovaných brán. V poslednej dobe sa stalo veľkým trendom nechať si vytepať na brány rôzne obrazy, ktoré ju oživia, okrášlia. Za Mariánom chodia ľudia s rôznymi nápadmi. 

SkryťVypnúť reklamu

„Sú inšpiratívni. Povedia mi nápad, ja si ho v hlave predstavím, nakreslím návrh, ktorý si spoločne so zákazníkom prejdeme a nakoniec to vyrobím,“ hovorí Marián, ktorý najčastejšie na brány vyhotovuje prírodné motívy ako stromy, srnky, orlov či jelene. Tie si podľa jeho slov zákazníci najčastejšie žiadajú. „Vždy je to nejaký iný nápad, každý to chce inak a v tom je tá rozmanitosť umenia,“ hovorí kováč. 

Pri jeho práci sa však stretol aj so zvláštnymi požiadavkami. „Jedna pizzeria odo mňa chcela, aby som im na bránu vyklepal pizzu,“ hovorí Marián s úsmevom. Túto zákazku však nakoniec odmietol, pretože by to podľa neho nevyzeralo dobre. 

Česi sú väčší kováči

Mariánovou najväčšou vášňou je tvorba sôch. Zatiaľ najväčšou sochou, ktorou sa môže popýšiť, je zhruba dva a pol metra vysoký drak s rozpätím krídel až tri metre, ktorého vyrábal v Zlíne pri príležitosti Dňa remesiel. Drak zostal vystavený v miestnej galérii. Výroba sochy trvala približne štyri mesiace. Denne práci na nej venoval približne šesť hodín. 

SkryťVypnúť reklamu

„Bolo potrebné vyrobiť jednotlivé kusy a pospájať ich dohromady,“ vysvetľuje Marián, ktorý výstavy a súťaže, najmä v Čechách, navštevuje pravidelne. „Je to dobrá možnosť sa prezentovať a ukázať svoje umenie ľuďom,“ hovorí. Zo súťaží si mladý kováč odniesol aj niekoľko cien, medzi nimi aj ocenenie v kategórii Slovenský šperk. Všetky teraz visia v jeho rodičovskom dome, v ktorom má zriadenú aj svoju vlastnú dielňu. 

Za najväčší úspech však Marián nepovažuje prvenstvá v súťažiach, ale to, že sa minulý rok ako jediný vybraný zástupca z elitných umeleckých kováčov zo Slovenska mohol zúčastniť medzinárodného kováčskeho fóra na českom hrade Helfštýn. Fóra sa okrem Slovenska a Čiech zúčastnili aj kováči z ďalších krajín Európy, ale aj z Ameriky, Japonska či z Ruska. 
Mariána do fóra vybrala odborná komisia, ktorá vyberá kováčov s najlepšími výsledkami súťaží.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu jedného týždňa museli desiati kováči vytvoriť jednu spoločnú sochu, ktorá následne zostala ako expozícia v hrade nastálo,“ hovorí Marián. Každý rok tiež kováč chodí do Čiech na medzinárodné stretnutia umeleckých kováčov. 
V Čechách je podľa jeho slov umelecké kováčstvo viac rozšírené ako u nás.

„Tam je kováčskych podujatí oveľa viac, ako máme tu,“ hovorí Marián a pokračuje: „Mávame aj také spoločné kovanie, a keď niečo vytvárame spoločne, je to prínosné. Ostatní kováči mi tak predajú svoje skúsenosti.“ Takéto spoločné kovanie podľa jeho slov funguje tak, že sa dohodnú desiati kováči a dajú si za úlohu napríklad počas jedného víkendu vytvoriť spoločnú sochu. 

Spoločne na diele pracujú na nejakom verejnom priestranstve, kde socha po dokončení aj zostane. Dá sa však toľkým umelcom s rôznym cítením spolupracovať? „Vždy jeden, ktorý vymyslí ten návrh, je vedúci kováč a ostatní sa ho pýtajú a pripomienkujú, čo by sa mohlo zmeniť. Vtedy to funguje,“ hovorí. 

Kováči si sami stanovia termín, keď socha musí byť hotová a potom na nej pracujú od rána do večera. Aj umeleckých škôl s kováčskym remeslom je v Čechách viac a aj mladí tam vraj majú o tento odbor oveľa väčší záujem ako na Slovensku. 

Sochy musia mať dušu

Marián je medzi ľuďmi i  ostatnými kováčmi pomerne známy. Jeho prácu si nevedia vynachváliť zákazníci nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech. Jeho výrobky sú rozmanité – od obrúčok, šperkov cez dekoratívne a úžitkové predmety po brány či sochy. Pri práci Marián používa všetky kovové materiály, napríklad sklo, zlato, oceľ, mosadz či meď. 

Momentálne skúša kováč prácu so sklom. „Ide o roztavenie skla a jeho následné tvarovanie,“ hovorí. Sklo by chcel kombinovať aj s kovmi. „Chcel by som kombinovať krehké sklo s pevným kovom,“ hovorí. „Zatiaľ by chcel vyskúšať len dekoratívne predmety na stôl, svietniky, misky, a potom nejaké sošky. 

Čím sa pri svojej práci inšpiruje? „Pri práci ma inšpiruje čokoľvek. Či už pocity, príroda alebo hudba,“ prezrádza a pokračuje: „Ak ste vnímaví, dokážete nájsť inšpiráciu.“ Každý jeho výrobok je originál. Kópie vyrába len veľmi nerád. 
Najviac ho baví realizácia samotného nápadu, myšlienky. Ak má dobrú náladu, cítiť ju aj z výrobku. Ak má melancholickú náladu, aj jeho dielo pôsobí melancholicky. 

Marián je tiež veľký detailista a snaží sa neustále zlepšovať. „Mám vysoké nároky na seba. Svoje diela vnímam, že je je to to najlepšie, čo som na danú dobu mohol spraviť, ale musím ísť ďalej. Nezostanem na jednom mieste, aby som nešiel dozadu ale dopredu,“ hovorí. To, čo by na svojich sochách chcel ešte viac vylepšiť, je ich výraz. 

„To je ten pocit, keď sa na tú sochu pozriete. Ten pocit, ktorý vo vás vyvolá,“ hovorí Marián. Na to sa chcem momentálne zameriavať, na to, aby to železo malo dušu a niečo vyjadrovalo,“ hovorí. Začal vytvárať modely, aby sa nemusel sústreďovať na technické spracovanie, len na výraz sôch. 

Mariána inšpiruje impresionizmus, umelecký smer, ktorý sa snažil zachytiť dojem, atmosféru okamihu. „Veľmi ma tiež inšpirujú aj zahraniční starší kováči. Z impresionizmu sa mi páčia Monetove obrazy,“ hovorí. 

Ceny sôch za stovky eur

Marián teraz pracuje na soške koníka, ktorý bude z čistého striebra, presnejšie z rýdzeho investičného striebra. Takýto materiál si kupujú zákazníci sami vo forme tehličiek či nugetov. Aká je cena výrobkov z drahých kovov? 

„Je to individuálne. Záleží na tom, ako to chce mať zákazník prepracované a koľko času to pri výrobe zaberie. Od toho sa odvíja aj cena,“ vysvetľuje kováč. Cena takéhoto približne dvadsaťcentimetrového strieborného koníka sa môže vyšplhať až na osemsto eur.  Niektorí zákazníci sú dokonca takí, že sa na cenu ani nepýtajú vopred. „Jednoducho si danú vec nechajú vyrobiť a potom sa dohodneme,“ hovorí. 

Umelecké kováčstvo je fyzicky náročná práca a veľakrát v prichádza aj k zraneniam či popáleninám. 
„Mal som už narazené šľachy a musel som podstúpiť dvojnásobnú operáciu s palcom aj malíčkom. Teraz mám narazené zápästie,“ hovorí s úsmevom. No ani to ho neodrádza, aby robil ľudí šťastnými jeho umením. 

Svoje skúsenosti sa snaží predávať aj študentom z miestnej umeleckej školy, ktorí u neho praxujú. „Baví ich to a to som veľmi rád,“ hovorí. „Dobrého kováča musí baviť jeho robota. Nemôže mu prekážať žiar z ohňa, teda to, že je to fyzicky náročná práca. Keď ešte do nej vloží umenie, je to o to lepšie. Tým sa vlastne odlíši od ostatných,“ prezrádza recept, ako sa stať dobrým umeleckým kováčom.

„Vtedy je už autor. Keď to umelecké cítenie nemá, z toho zostane obyčajné kováčstvo, ako sú napríklad klasické brány.  Mariánovým plánom do budúcna je zorganizovať v okolí výstavu, kde by svoje diela mohol odprezentovať – v Žarnovici alebo v Žiari nad Hronom. 

Napriek talentu ostáva pokorný. „Zisk, peniaze, úspech alebo dosiahnutie dokonalého spracovania diela nie je pre mňa lákadlom alebo cieľom. Moja vízia je cesta, počas ktorej zhmotňujem svoje predstavy. Dávať im tvar, formu aj výraz,“ hovorí kováč a pokračuje: „Človek dokáže všetko, čo si vie v mysli predstaviť. Mňa láka hľadať to, čo zostáva v mojej mysli neobjavené.“ 

 

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

  1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  4. dm sa zameriava na ženské zdravie
  5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 615
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 8 275
  3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 142
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 926
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 542
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 475
  7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 320
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 842

Blogy SME

  1. Adriana Boysová: Neviem, či voliť a koho voliť, ale viem, koho by som voliť chcela
  2. Roman Kebísek: Rubensov obraz neznámej dvornej dámy ako portrét jeho zosnulej 12-ročnej dcéry
  3. Ján Šeďo: Rusko ide produkovať vlastencov ako na linke. Vznikne aj nová Zoja ?
  4. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
  5. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
  6. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
  7. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
  8. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 135 440
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 990
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 938
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 237
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 341
  6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 842
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 592
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 955
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Revište. Obnova tohto hradu je výsledkom dobrého tímového zohratia a medziodborovej spolupráce.

Na Slovensku je len 25 zastrešených hradov.


2. jún
Pláž Sabuša, Kukljica na ostrove Ugljan.

Pri slovenskom mori si prídu na svoje aj milovníci piesku.


1. jún
Ferrata na Skalke.

Povinnou výbavou je ferratový set.


TASR 1. jún
Ilustračné foto.

Vyhlásili súťaž na dodávateľa.


SITA 1. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Adriana Boysová: Neviem, či voliť a koho voliť, ale viem, koho by som voliť chcela
  2. Roman Kebísek: Rubensov obraz neznámej dvornej dámy ako portrét jeho zosnulej 12-ročnej dcéry
  3. Ján Šeďo: Rusko ide produkovať vlastencov ako na linke. Vznikne aj nová Zoja ?
  4. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
  5. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
  6. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
  7. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
  8. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 135 440
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 990
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 938
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 237
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 341
  6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 842
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 592
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 955
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu