ŽIAR NAD HRONOM. Príčiny zmien, z ktorých niektoré sa majú udiať v nasledujúcich mesiacoch a ďalšie v horizonte dvoch rokov, vysvetľuje riaditeľ medicínskeho úseku siete regionálnych nemocníc Svet zdravia a lekár RÓBERT HILL.
Budúcnosť všeobecnej nemocnice s akútnou zdravotnou starostlivosťou vidí iba v prípade žiarskej. Banskoštiavnická sa má špecializovať na starostlivosť o chronických pacientov. Niektoré oddelenia už zanikli, pôrodnicu čaká sťahovanie.
V minulých dňoch ste avizovali zámer spoločnosti dostavať žiarsky Pavilón B. Ako to nemocnicu zmení?
– Po roku a pol úvah, či zrekonštruovať dnešný monoblok alebo dostavať Pavilón B, dostala prednosť druhá možnosť. Nosnými prvkami majú byť moderný urgentný príjem, centrálna jednotka intenzívnej starostlivosti, pôrodnica novej generácie. Samozrejmosťou sú izby s dvoma, troma lôžkami, pričom dnes ľudia žiarskej nemocnici vyčítajú práve päť, šesť lôžok na jednej izbe či spoločné sociálne zariadenia.
Podmienkou investície je získanie budovy, ktorá dnes patrí župe, do vlastníctva spoločnosti. Čo sa udeje, ak sa Svet zdravia s Banskobystrickým samosprávnym krajom nedohodne?
– Ak by k tomu došlo, je tu záložná alternatíva, rekonštrukcia pôvodného monobloku, teda ešte staršej budovy ako je Pavilón B. Dúfam ale, že k dohode dôjde. Obyvatelia regiónu si to určite zaslúžia.
Aká je vízia zdravotnej starostlivosti v regióne, ktorý má dnes dve nemocnice, v Žiari a v Banskej Štiavnici?
– Žiar má v podstate všetky oddelenia, ktoré má mať všeobecná nemocnica regionálneho typu, existuje tu personálne aj technické zázemie. Naše plány nehovoria o nejakom zväčšovaní nemocnice, ale skôr o jej posune na inú kvalitatívnu úroveň, o zvyšovaní komfortu pacienta. V Banskej Štiavnici na konci roka skončilo pre personálne problémy interné oddelenie.
Rozhodnutie, že to nie je dočasná záležitosť, ale jeho definitívny koniec, už padlo. Ako by sa teda mala rozvíjať tamojšia nemocnica?
– Aj o Banskej Štiavnici sa doteraz stále hovorilo ako o všeobecnej nemocnici. O akej všeobecnej nemocnici to ale hovoríme, keď nám vypadlo chirurgické oddelenie, a to dávno pred príchodom Sveta zdravia?
Chirurgia je jeden zo základných pilierov všeobecnej nemocnice. Nie je to len o tom, že vypadlo veľké spektrum pacientov, ale aj o budúcnosti oddelení, ktoré naň nadväzovali – napríklad oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Nemocnica, kde lekári prichádzajú do kontaktu len s úzkym výsekom diagnóz, už pre nich nie je veľmi atraktívna. Niektorí odchádzajú, noví nemajú záujem prísť. To je problém. Personálne už totiž nevieme zabezpečiť, aby nedochádzalo k ohrozeniu pacienta. Pri internom oddelení nám to vytkla aj kontrola Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Platí zámer reprofilovať banskoštiavnickú nemocnicu len na zariadenie, ktoré poskytuje starostlivosť dlhodobo chorým?
– Rozumiem, že obyvateľ daného regiónu alebo priamo Banskej Štiavnice rozmýšľa spôsobom, že nemocnicu by mal mať blízko. Pre nás je ale na prvom mieste bezpečnosť pacienta, a tú mu už pri akútnych stavoch nie sme schopní zabezpečiť.
Súčasná štruktúra zdravotníctva na Slovensku vo všeobecnosti ale nezodpovedá tomu, ako sa vyvíja chorobnosť obyvateľstva. Tlak na akútne lôžka je významne menší, mnoho úkonov zvládame v rámci takzvanej jednodňovej chirurgie, chorobnosť sa nám presúva skôr do chronických, civilizačných ochorení. Preto sa celkom logicky uberáme týmto smerom.
Ľudia z regiónu v tom vidia ohrozenie a významné zníženie dostupnosti zdravotnej starostlivosti najmä vo vážnych akútnych prípadoch...
– Banská Štiavnica a jej okolie nie je jediným miestom na Slovensku, kde sú kopce a náročný terén. Niekedy by ste mohli mať nemocnicu aj päť metrov od domu a nepomohla by vám, lebo nie je uspôsobená, aby vám vo vašom stave poskytla adekvátnu zdravotnú starostlivosť.
Dostupnosť musí ísť ruka v ruke s kvalitou starostlivosti a s jej adekvátnosťou k vášmu stavu. Nechceme čakať na prvý fatálny príklad, ktorý by ukázal nejaký nedostatok z pohľadu nemocnice.
V tomto smere pomôže skutočnosť, že v regióne začne opäť fungovať stanica rýchlej lekárskej pomoci (RLP, teda posádka záchranky s lekárom – pozn. red.), ktorá bude k dispozícii 24 hodín 7 dní v týždni. Ona bude riešiť najkritickejšie stavy, stabilizáciu pacienta a prevoz do najbližšej nemocnice. Mala by teda zabezpečiť tú najakútnejšiu pomoc.
Čo banskoštiavnická pôrodnica, ktorá má dobré meno a vyhľadávajú ju aj mamičky z iných častí Slovenska? Ako ona zapadá do vašich plánov?
– Napriek tomu, že tehotenstvo je fyziologický stav, môže sa udiať niečo, čo zmení samotný pôrod alebo obdobie krátkom po ňom na závažný akútny stav vyžadujúci multiodborovú starostlivosť.
Na jednej strane je matka, o ktorú sa musí postarať gynekológ, na druhej novorodenec, o ktorého sa stará neonatológ. Dnes sme v Banskej Štiavnice v stave, že máme výborný gynekologicko-pôrodnícky tím, ale čo sa týka neonatológie, nedokážeme pokryť ústavnú službu 24 hodín 7 dní v týždni a mať lekára stále v nemocnici. To môže byť pri istých komplikáciách problém, najmä, keď tam pôsobí len jediný atestovaný lekár v odbore anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktorý nemôže byť nonstop k dispozícii.
Popisujete nejaký stav. Ako ho chcete do budúcna riešiť?
– Príjemné rodinné prostredie je vec, pre ktorú sa v tejto pôrodnici uskutoční asi 500 pôrodov ročne, pričom len asi desať percent rodičiek je domácich. My sa ale nemôžeme pozerať len na emocionálnu zložku, ale najmä na to, či dokážeme zabezpečiť a zvládnuť akýkoľvek stav, ktorý pri pôrode či po ňom môže nastať. Pri súčasnej skladbe nemocnice si tým vôbec nie sme istí. Hovoríme preto: Máme tu žiarsku nemocnicu, o ktorej si myslíme, že by mala riešiť akútnu medicínu, ale aj pôrody a následnú starostlivosť o mamičky a novorodencov.
Znamená to sťahovanie banskoštiavnickej pôrodnice do Žiaru nad Hronom? Je na to Žiar pripravený?
– V Žiari v tejto chvíli vidíme priestor na rozšírenie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, kde by sme tých asi 70 mamičiek z Banskej Štiavnice dokázali uspokojiť. Z tých viac ako 400 mamičiek z iných častí Slovenska sa mnohé rozhodnú pre iné zariadenie, no o komerčný záujem, nám tu v tomto prípade nejde. Samozrejme, budeme radi, ak si vyberú Žiar.
A áno, uzavretie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Banskej Štiavnici má súvislosť s pripravenosťou zázemia v Žiari. Je to do istej miery podmienené aj tým, koľko ľudí z tímu bude ochotných presunúť sa do Žiaru. Závery z týchto rozhovorov zatiaľ nemáme.
Kedy k tomuto kroku chcete pristúpiť?
– Úplne presný termín dnes neviem povedať, no určite to bude v relatívne krátkej dobe, maximálne v horizonte dvoch, troch mesiacov. Dovtedy urobíme maximum, aby sme nikoho neohrozili, z dlhodobého hľadiska je však pre nás ako poskytovateľa zdravotnej starostlivosti takýto stav neudržateľný.
Do niekoľkých týždňov vieme dobudovať hotelovú časť v žiarskej pôrodnici a zabezpečiť chod tunajšieho oddelenia personálne a technicky. Je to však len medzikrok k finálnemu riešeniu, ktorým by mala byť pôrodnica novej generácie v dobudovanom Pavilóne B.

Čo sa po reprofilácii nemocnice v Banskej Štiavnici udeje s tamojším personálom?
– Sestry a personál interného oddelenia by sme chceli presunúť na rozšírené oddelenie dlhodobo chorých. Dúfame, že zostanú verní nemocnici. S lekármi a ďalšími ľuďmi z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia počítame tu v Žiari nad Hronom. Samozrejme, nikoho nemôžeme nútiť. Ak sa niektorí rozhodnú inak, budeme to rešpektovať.