BANSKÁ ŠTIAVNICA. Spoločnosť Svet zdravia dnes definitívne potvrdila uzatvorenie Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Banskej Štiavnici v najbližších týždňoch a presmerovanie pôrodov do nemocnice v Žiari nad Hronom. Banskoštiavnickú nemocnicu chce reprofilovať na zariadenie zabezpečujúce starostlivosť o dlhodobo chorých. Akútnu starostlivosť o pacientov zo spádovej oblasti bude podľa hovorcu siete Svet zdravia Tomáša Kráľa zabezpečovať už len žiarska nemocnica.
Svet zdravia: Je to riziko
V historickom meste má teda skončiť pôrodnica, ktorá je u mamičiek obľúbená a ročne sa v nej uskutoční asi 500 pôrodov, z toho asi len desať percent u domácich rodičiek.
Svet zdravia tvrdí, že v nemocnici, kde už nie je chirurgické oddelenie, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny či interné oddelenie, je prevádzkovanie pôrodnice rizikom. V Žiari chystá dočasné posilnenie priestorov pre navýšenie počtu pôrodov.
"Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie stratilo multiodborovú podporu pri riešení závažných stavov. Súčasný stav je taký, že má dobrý gynekologicko-pôrodnícky tím, ale čo sa týka neonatológie, nedokáže pokryť nevyhnutnú ústavnú službu 24 hodín 7 dní v týždni a mať lekára stále v nemocnici," zdôvodnil Tomáš Kráľ, hovorca siete regionálnych nemocníc, ktorá patrí do portfólia spoločnosti Penta Investments.
V budúcnosti chce Svet zdravia vybudovať modernú pôrodnicu v dnes rozostavanom Pavilóne B žiarskej nemocnice. O kúpe nedokončenej nehnuteľnosti rokuje so Banskobystrickým samosprávnym krajom, ktorý budovu vlastní.

Mamičky podpisujú petíciu
Nesúhlas s uzavretím pôrodnice vyjadrilo do dnešného dňa prostredníctvom podpisu v internetovej petícii viac asi 1200 ľudí.
„Informáciu mám zatiaľ od riaditeľky nemocnice len ja, kolegom to oficiálne oznámia až v pondelok (21.3.). Na oddelení sme sa však už zhodli, že za zachovanie pôrodnice v Banskej Štiavnici budeme spoločne bojovať,“ povedal nám v piatok primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Marian Špila.
Nevidí dôvod, prečo by obľúbená pôrodnica, ktorú vyhľadávajú rodičky z celého Slovenska, mala v meste skončiť. „Spĺňame všetky personálne, technické kritériá, potvrdil to aj audit Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Pôrodov máme veľa, asi 500 ročne, personál stabilizovaný, s poisťovňami nemáme problémy,“ zareagoval primár.
Do Žiaru by podľa neho mamičky, ktoré oceňujú rodinnú atmosféru, prístup personálu, aj to, že na izbe môžu ležať s dieťatkom aj s manželom či partnerom, neprešli.
„Aktuálne Žiar takými priestormi, ako máme my, nedisponuje. Kapacitne by to nezvládol,“ myslí si. Upozornil, že pri akútnych pôrodoch v zime, keď sa niekedy z regiónu s náročným terénom nedá dostať, by mohol nastať problém. „To chceme, aby mamičky rodili v sanitke?“ Tvrdí, že problém nevidí ani pri komplikáciách. "Keď je treba k dispozícii je anestéziológ aj neonatológ," zareagoval.

Proti je aj mesto
Práve banskoštiavnickú nemocnicu si vybrali aj rodičia z Lučenca. V piatok sa tam narodila už ich druhá dcérka. „Vrátili sme sa sem pre prístup personálu, vládne tu pohoda, rodinná atmosféra. V Lučenci máme nemocnicu cez cestu, ale my sme chceli rodiť tu,“ povedal za rodinu otec Tomáš Rubint.
Bojovať za zachovanie pôrodnice v meste plánuje aj primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková. Spoločnosti Svet zdravia už adresovala list v tomto duchu.
„S takýmto krokom určite nebudeme súhlasiť. Pri internom oddelení, bol personálny problém, tu to podľa primára Špilu neplatí. Budeme žiadať, aby tu pôrodnica ostala,“ povedala Babiaková. Pripomenula však, že na rozhodovanie o nemocnici v súkromných rukách mesto páky nemá. Môže podľa nej iba presviedčať.
Už na pondelok (21.3.) zvolala Babiaková mestské zastupiteľstvo, kde by sa malo hovoriť o jedinej téme – stave zdravotníctva v meste. Zúčastniť by sa ho mali aj zástupcovia siete Svet zdravia.