ŽIAR NAD HRONOM. Dostať deti na trávniky v dnešnej dobe, keď ich viac lákajú počítačové hry a sociálne siete, nie je vôbec jednoduché. Tvrdí to Rastislav Štanga, športový riaditeľ mládeže FK Pohronie Žiar nad Hronom.
Kľúčom je zapojiť aj rodiča
O tom, či sa mladých chlapcov alebo dievčatá podarí získať pre šport, podľa jeho skúseností do veľkej miery závisí od ich rodičov.
„Povedali sme si, že je dôležité, aby sme pritiahli práve rodičov,“ hovorí. Všetky kategórie prípraviek aktuálne trénujú priamo na žiarskom futbalovom štadióne, pričom predtým sa stretávali oddelene na rôznych ihriskách pri základných školách.
„Kompletne sme ich stiahli v jeden deň a v jednu hodinu na štadión. Keď rodičia prídu a vidia, že ich deti od U7 až po U11 trénujú všetky naraz na trávniku, vnímajú to úplne inak. Sadnú si na tribúnu a vidia plné ihrisko detí. Ráta sa im to,“ vysvetľuje, čo stojí za úspechom klubu vo výchove mládežníckych kategórií.
„Aj pre deti je to motivácia. Keď ich je tam 120 naraz, je to pre ne zážitok,“ hovorí.
Udržať si kontakt s rodičmi je dôležité, vytvárajú sa z nich partie, ktoré sa stretávajú, podporujú klubový život.
„Ak rodič do toho nevkladá žiadne členské, nemá starosť o dieťa, necíti zodpovednosť, nevyvíja tlak na trénera. Preto u nás platí, že každé mládežnícke družstvo má vlastný rodičovský účet. Peniaze smerujú iba do družstva, kontrolu nad nimi majú pritom samotní rodičia,“ vysvetľuje systém, ktorý sa podľa neho v FK Pohronie osvedčil.
„Aj to je dôvod, prečo prípravkári absolvujú 10 až 15 turnajov ročne, medzi nimi aj viaceré medzinárodné,“ hovorí Štanga.
Nehrajú len najlepší, ale všetci
Futbal nie je len hra či súťaž, deťom ponúka alternatívu.
„Majú iný záujem, ako sa poflakovať pri paneláku, fajčiť, piť alebo fetovať, športom ich vychovávame k úplne iným hodnotám.
Niektorí rodičia vedia, že ich potomok nie je tak pohybovo nadaný, vedia, že z neho nebudú mať Messiho, ale chcú, aby ich chlapec vyznával zdravé hodnoty,“ hovorí manažér mládežníckych kategórií.
Poctivosť, úcta k slabšiemu - k víťazovi aj porazenému, sociálne hodnoty, ale aj cieľavedomosť a zdravá ambicióznosť a schopnosť presadiť sa. To sú podľa Štangu len niektoré z charakteristík detí šporujúcich v kolektíve.
Talent pritom v žiarskom klube nikdy neabsolutizujú. Ak ho nejaké dieťa má, poteší ich to, nepovažujú ho však za najdôležitejší predpoklad.
„My, čo pri športe robíme dlhé roky, vieme, že talent rozhoduje na úrovni do dvadsať percent. Všetko ostatné je o poctivosti a o chcení konkrétneho futbalistu,“ tvrdí.
Ak však rodič rozpozná u potomka pohybové nadanie, zvládnutú koordináciu pohybov a dobrú prácu s loptou – futbal preňho môže byť tým správnym športom.
„V našom klube pri detských kategóriách platí, že nemôžu hrávať len tí najlepší, musia hrať všetci,“ približuje filozofiu prípravy mladých športovcov. Sám ako mladý nepatril k najlepším hráčom a na lavičke strávil veľa času, no ako hovorí, vydržal. „A to v konečnom dôsledku rozhodlo,“ usmieva sa dnes.
V šatni zbierajú rifle aj tenisky
Práca s deťmi manažéra, ktorý pôsobí zároveň ako pedagóg na základnej škole, napĺňa. V klube vníma rodinnú atmosféru. „Sme ako rodina, čo sa odráža vo všetkom ďalšom“ potvrdzuje.
S deťmi si ich tréneri užijú aj zábavu, je to diametrálne odlišné od koučovania dospelých.
„Ešte, keď som bol tréner, mali sme zraz pred zápasom a ja som povedal zverencom, že sa stretneme o deviatej na futbalovom štadióne. Prídem tam a vidím, že polovica detí chýba. Zistil som, že čakajú na ihrisku pri škole, kde sme predtým trénovali. Štadión im nič nehovoril,“ spomína na moment, ktorý ho neskôr zabával.
Úsmevné sú aj situácie, keď malí futbalisti na trávniku úplne zabudnú na okolitý svet, a k rodičom do auta po tréningu nastúpia v športovom odeve priamo z ihriska.
„V šatni potom zbierame rifle, tenisky. To sa stáva často,“ usmieva sa.
V mládežníckych kategóriách FK Pohronie v súčasnosti športuje asi 230 detí, priamo na štadióne už od siedmich rokov.