KREMNICA. V Kremnici zvolávajú vlastníkov národných kultúrnych pamiatok, ale aj ostatných obyvateľov, ktorí majú záujem, na verejné zhromaždenie. To sa má uskutočniť 12. apríla o 17. hodine v Mestskom kultúrnom stredisku. Pozvánku na svojom webe zverejnilo mesto, urobilo tak však na podnet pamiatkarov.
Ako potvrdila riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Zuzana Klasová, s verejnosťou, ale najmä s majiteľmi pamiatkovo chránených objektov, chcú hovoriť o tom, aké sú možnosti ich obnovy – aj finančné.
Nie je vlastník ako vlastník
„Nechceme, aby nás ľudia vnímali ako nejakú pečiatku, ale ako prirodzenú autoritu či pomoc,“ povedala Klasová.
Mnohé z pamiatok za ostatné roky chátrali a ich majitelia do nich neinvestovali. Vlastníkom chcú preto spolu s mestom, ktoré zároveň zastupuje stavebný úrad, vysvetľovať, aké možnosti majú, kým sa úradníci v tých najhorších prípadoch uchýlia k priestupkovému konaniu či k pokutám.
„Ide o to, ako spoločne dosiahnuť zachovanie stavieb, ktoré sú dlhodobo nevyužívané a dostali sa do havarijného stavu,“ povedala Klasová. Pripomenula, že ani v prípade chátrajúcich pamiatok nie je vlastník ako vlastník. „Niekto sa môže z objektívnych dôvodov dostať do takejto situácie, niekto háji úplne iné, často iba komerčné, záujmy a nemá k pamiatke žiadny vzťah, a preto ju nechá schátrať,“ podotkla.
Stretnutie má byť podľa jej slov podanou pomocnou rukou majiteľom historických nehnuteľností, prevenciou.
Negatívnych príkladov je viac
To, že stretnutie má byť akousi osvetou, skôr ako mesto a pamiatkari začnú v prípade pamiatok v zlom technickom stave s represiou, potvrdil aj vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia kremnického mestského úradu Marián Sikorai.
Majiteľov, ktorí sa v Kremnici dlhodobo nezdržiavajú, chce mesto pozvať listami.
Historických budov, ktoré sa dostali do havarijného stavu, je podľa Sikoraia v meste viacero. „Zle sú na tom napríklad meštiansky dom na pešej zóne (oproti reštaurácii Modrý kocúr – pozn. red.), kde opadáva omietka na ulicu, ale aj skupina stavieb pri autobusovej stanici – takzvaný Amonovský dom, či meštiansky dom oproti pohostinstvu Štroffek,“ uviedol negatívne príklady Sikorai a doplnil ďalšie: „Pamiatkari by chceli hovoriť aj o Klopačke, z ktorej je dnes zachovaná už len časť muriva či o technických objektoch bývalej úpravne rudy na Banskej ceste.“
Takéto verejné zhromaždenie má byť v Banskobystrickom kraji prvým, nie však jediným. „Kremnica pre nás bude prvým lakmusovým papierikom. Po nej prídu na rad Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Zvolen a ďalšie mestá bohaté na pamiatky,“ dodala Klasová.