BANSKÁ ŠTIAVNICA. Na dnešnom protestnom zhromaždení pred banskoštiavnickou nemocnicou sa zišli stovky ľudí. Prišli vyjadriť nesúhlas so zatvorením tamojšieho gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Tento krok a presmerovanie pôrodov do Žiaru nad Hronom oznámil prevádzkovateľ nemocnice, spoločnosť Svet zdravia zo skupiny Penta, minulý týždeň. Obľúbená pôrodnica, ktorú vyhľadávajú rodičky z celého Slovenska, má skončiť do konca mája.
Protestujúci požadovali nielen jej zachovanie, ale aj obnovenie interného oddelenia, ktoré na konci minulého roka zatvorili z personálnych dôvodov. Od Sveta zdravia očakávajú vytvorenie podmienok pre zveľadenie pôrodnice do budúcna, nie pre jej zánik.
Organizátori protestu: Budeme pokračovať
Banskoštiavnický poslanec a zároveň spoluorganizátor akcie Mikuláš Pál tvrdí, že v tejto situácii vidia v proteste a v burcovaní verejnej mienky jedinú legálnu šancu nejako zmeniť rozhodnutie Sveta zdravia. „Stále veríme, že sa to dá zvrátiť, preto sme sa tu zišli, určite oslovíme aj nového ministra zdravotníctva,“ povedal. Nevylúčil, že podobné akcie budú pokračovať. Pripomenul, že medzi odhadom viac ako štyrmi stovkami ľudí, boli mamičky s deťmi, budúce rodičky, dôchodcovia, ľudia z Banskej Štiavnice, ale aj z okolia či z iných regiónov. Poslanec si myslí, že Svet zdravia by mal hľadať možnosti a cesty, ako personálne problémy, napríklad na internom oddelení,vyriešiť, a nie ako oddelenia zatvárať.
Ďalšia z organizátorov protestu Miriam Húšťavová, ktorá by mala rodiť asi o štyri týždne, pripomenula, že ak k zatvoreniu oddelenia skutočne dôjde, v Banskej Štiavnici zanikne akákoľvek akútna zdravotná starostlivosť nielen pre miestnych, ale aj pre ročne desiatky tisíc návštevníkov turistického mesta.
„Zatiaľ sme zvolili protest, uvidíme, aké budú následné kroky,“ uviedla. „Dúfame, že tento protest zaujme politikov, je tesne po voľbách. Energia nových poslancov by nám mohla pomôcť,“ odpovedala na otázku, čo od akcie očakávajú.
Sama by si ako rodička žiarsku nemocnicu nikdy nevybrala. Na výber však podľa nej nebudú mať tie mamičky, ktoré nemajú vlastnú dopravu. „Pôjdu buď do Zvolena alebo do Žiaru, kde je atmosféra úplne iná ako tu,“ pripomenula rodinnú atmosféru a prístup personálu banskoštiavnickej pôrodnice. „Ak raz Svet zdravia prevádzkuje takúto nemocnicu, je jeho povinnosťou zabezpečiť lekárov a personál,“ zareagovala na výhrady prevádzkovateľa, ktorý pri kroku argumentoval medicínskymi dôvodmi a nedostatočným personálnym a odborným zázemím v prípade možných komplikácií pri pôrode či po ňom.

Primár Špila: Bojujeme s veternými mlynmi
Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Banskej Štiavnici Marian Špila odmieta argumenty Sveta zdravia ako účelové dezinformácie, ktoré majú zdôvodniť zatvorenie pôrodnice.
„Dvadsať rokov budujeme tú pôrodnicu, dvadsať rokov bolo vybavenie ako teraz, nikdy sa nič nestalo, vždy z nemocnice odchádzali zdravé deti,“ zareagoval. „V pôrodnici sa môže stať hocičo, ale my sme tak erudovaný personál, že si pacienta dokážeme zastabilizovať, kým nebude prevezený do nemocnice vyššieho typu. Konzíliá nám dokážu urobiť ambulantní lekári – z chirurgickej či internej ambulancie,“ povedal.
To, že nemocnicu a pôrodnicu dnes prišli podporiť stovky ľudí, považuje za satisfakciu. Zdravotnícky personál totiž rozhodnutie poskytovateľa zdravotnej starostlivosti považuje za veľkú krivdu. Špila nepredpokladá, že protest môže mať reálny dosah na postoj Sveta zdravia. „Bojujeme proti veterným mlynom, myslíme si, že to nepomôže. Ale nech ľudia na Slovensku vidia, že aj v takom malom mestečku ako Banská Štiavnica sa obyvatelia vedia postaviť proti biznis skupine, ktorá systematicky likviduje zdravotníctvo v Banskej Štiavnici,“ povedal.

Svet zdravia trvá na stanovisku
Spoločnosť Svet zdravia už dopredu avizovala, že na protest reagovať nebude. Podľa hovorcu spoločnosti Tomáša Kráľa trvá na medicínskych dôvodoch, ktoré viedli k rozhodnutiu presťahovať banskoštiavnickú pôrodnicu do žiarskej nemocnice. Tvrdí, že v nemocnici, kde už nie je chirurgické oddelenie, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny či interné oddelenie, je prevádzkovanie pôrodnice rizikom. V Žiari chystá dočasné posilnenie priestorov pre navýšenie počtu pôrodov.
„Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie stratilo multiodborovú podporu pri riešení závažných stavov. Súčasný stav je taký, že má dobrý gynekologicko-pôrodnícky tím, ale čo sa týka neonatológie, nedokáže pokryť nevyhnutnú ústavnú službu 24 hodín 7 dní v týždni a mať lekára stále v nemocnici,“ zdôvodňoval krok už minulý týždeň hovorca siete regionálnych nemocníc. Do tej patrí nemocnica v Žiari nad Hronom aj tá v Banskej Štiavnici ako jej organizačná zložka.
