Chátrajúcu bananáreň chce študent architektúry zachrániť: Pozrite sa ako

Zápis historického meštianskeho domu medzi Národné kultúrne pamiatky by podľa architekta Filipa Trajteľa (26) z Novej Bane priniesol aj prostriedky na jeho obnovu.

Historický dom vyzerá v súčasnosti takto. Historický dom vyzerá v súčasnosti takto. (Zdroj: Filip Trajteľ)

NOVÁ BAŇA. S návrhom zrekonštruovať, dostavať a zapísať schátraný meštiansky dom do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok prišiel Filip Trajteľ z Novej Bane. Filip je študentom architektúry na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. 
Architektonickú štúdiu obnovy a následného využitia schátranej budovy nazývanej podľa neskoršieho využitia aj bananáreň vypracoval v rámci zadania semestrálnej práce. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzácne stavebné prvky

„Mojím poslaním ako architekta – pamiatkara je obnova chátrajúcich pamiatok, a táto stavba to nutne potrebuje. Je to pozostatok pôvodne väčšej barokovej stavby s peknými klenbovými priestormi a množstvom zaujímavých stavebných detailov, o ktorých okoloidúci ani len netušia,“ priblížil nám. Najväčšia časť historickej budovy vznikla v druhej polovici 18. storočia. 

SkryťVypnúť reklamu

„V 19. storočí bol k budove pristavaný malý obytný dom a niekedy okolo roku 1945 sa do objektu vstavala rodinná vila s vežičkou,“ pokračoval Filip s tým, že vila, obytný dom a časť pôvodnej stavby už odstránili. Pri archívnom výskume študent zistil, že stavba bola pôvodne pivovarom, neskôr pekárňou. Nakoniec vraj bola využívaná ako sklad na liehoviny, neskôr ako sklad na banány. 

Podľa študenta je celá budova vzácna, nakoľko sa v nej nachádza veľké množstvo vzácnych a ojedinelých stavebných prvkov. „Táto stavba je typickým príkladom barokového slohu,“ vysvetlil Filip a pokračoval: „Je zaklenutá barokovými českými plackami stiahnutými systémom kovových ťahadiel a pruskými klenbami do nosných tehlových krížov.“

Hoci bola budova prefasádovaná, zachovali sa tu pôvodné kamenné šambrány okien, podobné, ako má novobanská radnica. 
„Sondážou sa v tejto budove zistili pôvodné okenné osy a zamurované dvere.

SkryťVypnúť reklamu

V prednej časti je na stene dochovaná nástenná maľba vojaka v dobovej uniforme, ktorý drží v ruke šabľu. Ďalej je tu množstvo malých dobových nápisov súvisiacich pravdepodobne s výčapom piva. Toto všetko by malo byť predmetom umeleckého reštaurovania,“ dodal architekt. 

Návrh predniesol aj mestu

Vo svojej architektonickej štúdii chcel Filip mestu načrtnúť využitie stavby po rekonštrukcii a ozrejmiť tiež celý proces pamiatkovej obnovy. „Podstatou návrhu je slohová rekonštrukcia dochovanej stavby, čo znamená, že sa jej navráti architektonická podoba, akú mala v dobe svojho vzniku v 18. storočí,“ vysvetlil študent a pokračoval: 

„Na mieste zbúraných častí som navrhol novostavbu ktorá by bola riešená ako kontextuálny novotvar inšpirovaný regionálnymi charakteristikami banskej oblasti v období baroka, čiže tak, aby celkový vzhľad budovy nerušila svojou novosťou.“

SkryťVypnúť reklamu

Filip tiež priblížil, že zrekonštruovaná a dostavaná budova by mohla slúžiť na kultúrno-spoločenské účely. Iniciatívu obnovy starého meštianskeho domu predstavil študent ešte pred začatím svojej práce aj primátorovi Novej Bane Jánovi Havranovi. 

„Zámer sa mu páčil a výslednú štúdiu prijal veľmi pozitívne,“ dodal Filip, ktorý svoju prácu odprezentoval aj pred mestskými poslancami a komisiou kultúry. Aj tam vraj bola odozva pozitívna. Komisia sa priklonila k Filipovmu zámeru zaradiť budovu bananárne medzi národné kultúrne pamiatky.

„Myšlienkou zapísať meštiansky dom medzi národné kultúrne pamiatky sa zapodievam už dlhšiu dobu. Po poslednom búraní objektu som si však uvedomil, že je to viac než nutné. Nie len preto, aby už nedošlo k ďalšiemu búraniu, ale aj preto, že vlastníci národnej kultúrnej pamiatky môžu dostať na obnovu pamiatky príspevky z ministerstva kultúry alebo eurofondov,“ priblížil študent.

S tým, že by mala byť budova zaradená medzi kultúrne pamiatky, súhlasili aj Filipovi pedagógovia počas konzultácií. „Všetci sa vyjadrili, že budova už dávno mala byť národnou kultúrnou pamiatkou a že zbúranie časti stavby bolo obrovskou škodou,“ dodal študent, ktorý chce podať podnet na vyhlásenie tejto budovy za národnú kultúrnu pamiatku.

„Profesori mi pri jeho príprave ponúkli pomoc a poskytli všetky potrebné informácie,“ dodal Filip s tým, že ak chce mať mesto citlivo opravenú historickú budovu a na rekonštrukciu čerpať príspevky, je vyhlásenie bananárne za národnú kultúrnu pamiatku nutnosťou. 

Mnohé budovy zanikli

S návrhom na zaradenie bananárne medzi kultúrne pamiatky súhlasí aj riaditeľka novobanského Pohronského múzea Katarína Konečná. „Budova vo vlastníctve mesta už vyše tridsať rokov chátra, je na zozname pamätihodností mesta Nová Baňa, no ani to ju však podľa môjho názoru nechráni dostatočne,“ vyjadrila sa. Budova bola v minulosti ponúkaná na predaj, no kupec sa nenašiel ,a tak chátra ďalej. 

„Vlastník by sa o tento svoj cenný majetok mal postarať aj vzhľadom na to, že v päťdesiatych až osemdesiatych rokoch 20. storočia zanikla väčšina pôvodnej staršej zástavby v centre bývalého slobodného kráľovského mesta,“ priblížila Konečná.

Z mesta úplne vymizla budova bývalého banského substitučného súdu, mnohé prízemné domy mešťanov na dnešnom Námestí slobody a v priľahlých uliciach, odstránené boli aj zvyšky viacerých mlynov či prvej elektrárne v meste. „Odstránený bol dokonca aj prícestný hostinec, ktorý bol na mapách vyznačený už v 18. storočí. O to cennejšie je to, čo nám tu zostalo,“ dodala. 

Budov, ktoré by v meste potrebovali rekonštrukciu, je podľa Filipa oveľa viac. „Nová Baňa je bývalé kráľovské banské mesto. Hoci je dnes v úzadí voči Banskej Štiavnici, Kremnici či Banskej Bystrici, stále sa tu nachádza množstvo stavieb, ktoré by po obnove mohli zašlú slávu aspoň načrtnúť. Ja ako architekt – pamiatkar mám takýchto stavieb vytypovaných hneď niekoľko. 

"Keďže naše mesto nemá pamiatkovú zónu a má veľmi málo budov v zozname Národných kultúrnych pamiatok, stáva sa, že aj historické a hodnotné stavby sa zbúrajú alebo v lepšom prípade skončia obalené polystyrénom s plastovými oknami. V takýchto prípadoch to záleží len od vôle vlastníkov,“ dodal študent. To, či sa bude stavba rekonštruovať, je vraj v súčasnosti v štádiu riešenia. 

 

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 447
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 783
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 007
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 919
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 605
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 041
  1. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  2. Juraj Kumičák: Kolaborant
  3. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  4. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  6. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  7. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  8. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 684
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 510
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 376
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 577
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 370
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 345
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 070
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 421
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


  1. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  2. Juraj Kumičák: Kolaborant
  3. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  4. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  6. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  7. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  8. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 684
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 510
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 376
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 577
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 370
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 345
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 070
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 421
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu