NOVÁ BAŇA. Z plánovanej rozhľadne Háj, ktorá sa už niekoľko mesiacov mala týčiť nad Novou Baňou, stojí na svojom mieste zatiaľ len jedna tretina – betónový podstavec. Pritom zmluva, ktorú mesto spoločne s dodávateľskou firmou uzavreli začiatkom októbra jasne hovorila, že práce na výstavbe rozhľadne majú byť ukončené do dvoch mesiacov od jej podpísania, a teda už minulý rok. Od začiatku výstavby uplynulo šesť mesiacov, no rozhľadňa sa dokončenia stále nedočkala.
Prečo sa s výstavbou rozhľadne Háj mešká, sme sa opýtali primátora Novej Bane Jána Havrana.
Chcú od zmluvy odstúpiť
„Čo sa týka rozhľadne Háj, v pondelok (11.4.) mám plánované stretnutie s dodávateľom spoločnosti, ktorá má rozhľadňu realizovať,“ priblížil v čase našej uzávierky Havran. Cieľom stretnutia by malo byť najmä to, či dodávateľská firma bude ďalej pracovať na dokončení rozhľadne.
Pravdepodobnejšie však podľa primátora je, že mesto nakoniec od uzatvorenej zmluvy s dodávateľom odstúpi a na dostavbu rozhľadne bude vyhlásené opätovné verejné obstarávanie. „Uvažujeme nad tým, že by sme tento zmluvný vzťah ukončili, nakoľko je zo strany zhotoviteľa požadované navýšenie ceny za stavbu, ktoré presahuje viac ako polovicu ceny, ktorá bola vysúťažená,“ dodal primátor.
Dodávateľská spoločnosť vyhrala verejné obstarávanie na výstavbu rozhľadne za približne 63-tisíc eur. Doteraz sa z plánovaného rozpočtu postavil betónový podstavec v hodnote približne 23-tisíc. Sumu však dodávateľ žiada navýšiť, nakoľko sa vyskytli zmeny v projektovej dokumentácii, a teda vyskytli sa práce, ktoré by mali byť realizované navyše, s čím však mesto nesúhlasí.
„My nie sme oprávnení uzatvárať dodatky k zmluve v takomto rozsahu. Čo znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa budeme tento zmluvný vzťah snažiť ukončiť a realizáciu nanovo vysúťažiť,“ potvrdil Havran.
Pripomienky či námietky k vtedy existujúcemu návrhu vraj počas verejného obstarávania mesto od firmy nedostalo, pričom podľa primátora mala dodávateľská firma podobne ako ostatné ostatné firmy, ktoré sa súťaže zúčastnili, právo pripomienkovať nejasnosti ešte počas verejného obstarávania.
„Nejasnosti ohľadom nacenenia rozpočtu, či prípadných zmien v projektovej dokumentácií je možné v priebehu verejného obstarávania mestu predložiť, oni tú možnosť nevyužili,“ dodal primátor. Mesto podľa jeho slov ponúklo firme ponuku o uzatvorení dohody o ukončení zmluvy, tú však podľa slov primátora neakceptovali.

Problémom je aj drevo
Mesto sa v danej veci už obrátilo aj na právnu kanceláriu, aby vypracovala stanovisko, s ktorým by mohli kvalifikovane zmluvný vzťah s dodávateľskou spoločnosťou ukončiť. Všetko teda závisí od toho, ako sa mesto s dodávateľom nakoniec dohodne. „Trváme na tom, že chceme túto rozhľadňu dokončiť čím skôr, je na to priestor, máme na to prostriedky,“ dodal Havran.
Medzi obyvateľmi sa tiež vyskytli informácie o tom, že zhotoviteľ rozhľadne chcel použiť na drevenú časť rozhľadne lepené drevo, pričom mesto má už pripravenú smrekovú guľatinu, ktorú dostalo od vlastnej eseročky Mestské lesy. S využitím prírodného dreva vraj však dodávateľská firma nemala súhlasiť, čo by tiež mohlo byť jedným z dôvodov, prečo sa na stavbe stále mešká.
Fakt, že sa vyskytli aj komplikácie s výberom dreva na vrchnú časť rozhľadne potvrdil aj samotný primátor. „Technológia, ktorú výrobca používa, jednoducho počíta s drevom, ktoré by bolo lepené a nie prírodné. Firma má modernizovaný systém CNC strojov, ktoré obrábajú drevo. Drevo, ktoré nie je rovné a nemá optimálne vlastnosti z pohľadu vlhkosti preto nie je vhodné pre ten typ technológie. Pre technológiu, ktorá je mimochodom mimoriadne presná a kvalitná a ktorú majú a používajú, je teda potrebné lepené drevo, ale to sme nemali v podmienkach zmluvy a ani takéto drevo neplánujeme použiť, pretože je rádovo drahšie od prírodného dreva,“ poznamenal primátor.
Ak dôjde k ukončeniu zmluvy medzi mestom a dodávateľom, bude pravdepodobne vyhlásené nové verejné obstarávanie.
To však zatiaľ primátor nechcel definitívne potvrdiť, keďže zmluvný vzťah medzi dodávateľom a mestom zatiaľ stále trvá.