ŽIAR NAD HRONOM. Štyria žiarski gymnazisti prišli s nápadom, ako v dnešnej digitálnej dobe zachraňovať ľudové zvyky a tradície. Na konte majú ako Tradition saving crew už dve videá – jedno veľkonočné a ďalšie na tému stavanie májov.
Obe na internete a sociálnych sieťach vzbudili veľký záujem a videli ich tisíce ľudí.
„Minulý rok sme išli pošibávať a napadlo nás, že by sme si mohli obliecť kroje a dať tomu folklórny rozmer. Prvé video sme si urobili iba pre nás. Tie ďalšie sme už dali na youtube.com,“ vysvetľuje maturant Erik Škopec, ako myšlienka vznikla.
Chystá sa študovať vizuálne efekty
Vlani postavili Erik Oslanec (19), Erik Škopec (19), Martin Grúbel (18) a Šimon Sebechlebský (19) máje svojim priateľkám. Nočnú jazdu zaznamenali, doplnili dramatickou hudbou a rýchlymi strihmi, miestami preto pripomína skôr akčný film.
V takmer päťminútovom šote môžeme sledovať prípravnú fázu aj samotné osádzanie briez so stužkami medzi panelákmi.
„Mysleli sme si, že to budeme mať za chvíľu hotové, mali sme to zmáknuť za hodinu, za dve, ale nanešťastie som doma zabudol dôležitý nadstavec vŕtačky, takže nám to napokon trvalo do rána,“ hovorí Erik Oslanec, ktorý sa chystá študovať vizuálne efekty na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.
Dnes na zábavnú noc spomína partia so smiechom, keď sa však pred viac ako rokom ráno už za bieleho dňa vracali domov, boli od únavy zničení.
V budúcnosti už len šibačka cez internet?
Tohtoročnú veľkonočnú šibačku poňali chalani rovnako zoširoka. Na záberoch sledujeme, ako do kufra auta nakladajú vedrá a desiatky pet fliaš naplnených vodou. Jazdu po ceste neďaleko Žiaru nasnímali zhora pomocou dronu. Neskôr už vidíme výskať dievčatá pred vchodmi bytoviek, keď schytávajú jednu spŕšku ľadovej vody za druhou.
„Len tak prísť, poliať ich a zobrať dve eurá, sa nám zdalo nudné. Chceli sme, aby to bol pre nich zážitok, aby si to zapamätali,“ vysvetľuje Erik Škopec, čo predchádzalo aktuálnemu videu.
Veľkonočná šibačka je podľa maturantov výnimočná. „Každý Slovák to má hlboko v sebe. Aj keby bol zrovna v Afrike, tak si spomenie, že je Veľkonočný pondelok a treba pošibávať,“ myslí si Erik.
Nevie si predstaviť, ako sa budú podobné zvyky zachovávať v budúcnosti. „My nemáme na generáciu pred nami, tí proste vzali traktor a dievčatám postavili mega máj. Tie naše boli oproti tomu len také konáriky. No tí, čo prídu po nás, na tom budú ešte horšie. Už budú asi šibať len cez internet,“ predstavuje si.
Reakcie najbližších, ale aj spolužiakov a ďalších ľudí sú prevažne pozitívne. Starší ľudia však nie úplne chápu rýchle strihy sprevádzané hudbou. „Tí starší nevidia ten zámer, zdá sa im to postrihané chaoticky, píšu, že kameraman bol asi opitý, keď sa mu triasli ruky. Sú zvyknutí na retro obraz ako z regionálnej televízie. Tak sa to však dnes už nerobí,“ vysvetľuje Erik Oslanec, zodpovedný práve za výsledný efekt videa.
Výčitky si zoskupenie Tradition saving crew vyslúžilo aj za anglický názov. Ten, ako hovoria, ich však vystihuje a meniť ho neplánujú.
Ich cesty sa nerozídu ani na vysokej
Tú správnu atmosféru obom videám dodávajú kroje, ktoré majú gymnazisti oblečené. Požičali si ich od starých rodičov jedného z nich, ktorí pôsobili medzi folkloristami v obci Prestavlky. Goralskými klobúkmi zase vypomohla jedna z mám, ktorá ich využíva pri vystúpeniach detí v škôlke.
S tvorbou podobných kratučkých filmov chcú maturanti pokračovať aj ďalej. Opäť sa chystajú stavať máje, rozmýšľajú aj nad netradičným pohľadom na jánsku vatru či fašiangový sprievod.
Všetci sa chystajú na vysokú školu do Bratislavy. „Budeme v jednom meste, takže sa naše cesty nerozídu. Chceli by sme sa tomu venovať aj ďalej,“ zhodli sa.