BARTOŠOVA LEHÔTKA. Úradníci vydali súhlas so sťahovaním vzácnej mäsožravej rastliny rosičky okrúhlolistej. Do jej života totiž pred časom na nálezisku neďaleko Bartošovej Lehôtky zasiahli plány ťažobnej firmy.
Mokraď, kde zákonom chránený druh rastie, sa nachádza v tesnom susedstve vznikajúceho bentonitového lomu. Rastlinu sme pred rokom odfotografovali len niekoľko desiatok centimetrov od tabuľky Pozor lom!
Majú ju polievať
„Okresný úrad Žiar nad Hronom, odbor starostlivosti o životné prostredie vydáva súhlas pre Regos, s.r.o., Bratislava na zasahovanie do biotopu európskeho významu Prechodné rašeliniská a trasoviská, ktorým sa môže biotop poškodiť alebo zničiť v súvislosti s jeho premiestnením,“ píše sa v rozhodnutí úradníkov.
Exempláre rosičky by tak mala ťažobná spoločnosť vykopať a premiestniť z katastra Dolnej Vsi, kde rastú dnes, do inej lokality v katastri Kopernice. Asistovať by jej pritom mala štátna ochrana prírody. Úradníci v rozhodnutí hovoria aj o tom, že ťažiari sa o chránený druh na novom mieste majú starať ďalšie tri roky.
„Starostlivosť bude zahŕňať najmä polievanie v období sucha,“ píše sa tiež v dokumente.
Konateľ spoločnosti Regos Ladislav Sarvaš tvrdí, že o transfere rozhodol orgán ochrany prírody a krajiny, v tomto prípade žiarsky Okresný úrad a jeho odbor starostlivosti o životné prostredie.
„Odbornú stránku transferu zabezpečia odborníci zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Naša spoločnosť zabezpečuje technické práce, transport a úhradu nákladov projektu,“ hovorí Sarvaš.

Iniciovali petíciu
Aktivisti proti ťažbe opakovane upozorňujú na poškodzovanie mokrade aj samotnej rosičky. Rozhodnutie o jej sťahovaní považujú za nezmysel.
„Tak si to preberme ešte raz. Mokraď susedí s lomom, tak treba zničiť vzácnu, zákonom chránenú, rosičku, aby sa tam mohlo ťažiť. Veď to je absurdné. Neustúpi ťažba rosičke, ale rosička ťažbe,“ krúti hlavou nad logikou úradníkov Ľubomír Nemčok, štatutár občianskeho združenia Kremnické vrchy pre život.
Podobne reaguje aj ďalší člen združenia Tibor Ivan, ktorý už v tomto zmysle inicioval aj petíciu s názvom Zachráňme pred barbarmi unikátne biotopy v Kremnickom pohorí.
Len na internete ju zatiaľ podpísalo viac ako 760 ľudí. Upozorňuje v nej nielen na poškodzovanie rašeliniska s rosičkou, ale aj na skutočnosť, že v okolí mokrade sa darí aj ďalšiemu chránenému živočíchovi – salamandre škvrnitej.
„Sťahovanie rosičky? To nemôžeme dopustiť, treba tomu zabrániť. Trhanie a poškodzovanie rastliny je zakázané zákonom. Na ploche, kde je dnes, mala dlhodobo a prirodzene vhodné podmienky, preto sa tam udomácnila. Teraz ju presťahujú inam, kde ju bude treba polievať a kde nie je jasné, či vôbec prežije?“ reaguje na súhlasné stanovisko.
Úradníci trvajú na tom, že k poškodeniu chránenej fauny a flóry zatiaľ nedošlo.
„Doteraz neboli chránené druhy rastlín a živočíchov nijak poškodené povolenou banskou činnosťou,“ tvrdí Dušan Berkeš, vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Žiari nad Hronom.
Pripomína, že k povoleniu ťažby v lokalite sa vyjadrovali ich kolegovia z Banskej Bystrice.
Nepodarený pokus
V minulosti niekedy v 90. rokoch minulého storočia došlo k podobnému transferu, ako úradníci odobrili v súčasnosti, v Štiavnických vrchoch.
„Vzhľadom na dve po sebe idúce horúce letá mokraď zanikla a s ňou aj rosička,“ potvrdil neúspešný pokus Dušan Trcka, riaditeľ Správy CHKO Štiavnické vrchy. Zároveň už v minulosti povedal, že mokradí aj na Slovensku ubúda a sú stále väčšou vzácnosťou.