BANSKÁ ŠTIAVNICA. Banskoštiavničania po uzatvorení interného oddelenia a pôrodnice v miestnej nemocnici žiadajú urýchlené zriadenie ambulancie rýchlej lekárskej pomoci, teda záchranky s lekárom. Tá v meste a okolí neexistuje už od apríla 2013.
K lekárovi až za desiatky minút
Zmenu rýchlej lekárskej pomoci na rýchlu zdravotnícku pomoc obyvatelia regiónu s asi 17-tisícmi obyvateľmi už vtedy kritizovali. V týchto dňoch zahájili petičnú akciu, ktorá má znovuzavedenie služby urýchliť. Aktuálnym termínom je pritom 1. september.
„Mesto a región, zaradené na Zozname svetového dedičstva UNESCO, nemá už niekoľko rokov urgentnú zdravotnú starostlivosť zabezpečenú lekárom. To v praxi znamená, že v prípade úrazu, náhleho zhoršenia zdravotného stavu alebo inej kritickej situácie dostanú obyvatelia alebo návštevníci tejto turistickej destinácie urgentnú lekársku pomoc rádovo za desiatky minút alebo musia byť transportovaní do niektorej z nemocníc vo vzdialenosti 35 až 55 kilometrov,“ uviedla za iniciátorov petície Miriam Húšťavová, mladá Banskoštiavničanka, ktorá bola jednou z organizátoriek protestov proti zatvoreniu banskoštiavnickej pôrodnice.
Akékoľvek otáľanie so zriadením služby považujú organizátori petície za ohrozovanie zdravia a životov domácich aj návštevníkov. Septembrový termín sa im preto nepozdáva. „Je to rozhodne neskoro, záchranku treba zriadiť ihneď, platíme si dane a odvody ako iní obyvatelia Slovenska, turistická sezóna práve začína, skrátka niet dôvodu, aby sme ďalšie štyri mesiace ostali bez urgentnej medicíny poskytovanej lekárom,“ povedal Ján Roháč, člen petičného výboru.

Podporu vyjadrili Predná aj Vášáryová
Petíciu podporili účasťou v petičnom výbore uznávaní štiavnickí lekári. „Tí, ktorí tu pred rokmi zakladali zdravotnú starostlivosť, známu svojou vysokou kvalitou,“ poznamenala Húšťavová. Svojím podpisom a hlasom sa za aktivitu postavili aj viaceré známe osobnosti, ktoré majú blízky vzťah k Banskej Štiavnici alebo v nej žijú, napríklad Zdenka Predná, Jana Kirschner, Oskar Rózsa či Magda Vášáryová.
Petíciu adresovanú ministerstvu zdravotníctva možno podpísať aj elektronicky na internete.
Rezort potvrdil, že štátnej príspevkovej organizácie Záchranná zdravotná služba Bratislava, ktorá zažiadala o zmenu typu ambulancie v Banskej Štiavnici na ambulanciu rýchlej lekárskej pomoci, vyhovel. „S účinnosťou od 1. septembra,“ informovala hovorkyňa ministerstva Stanislava Pondelová s tým, že žiadateľ musí do novej ambulancie zabezpečiť obsadenie lekárskeho miesta. „To je proces, ktorý si vyžaduje nevyhnutný časový úsek,“ povedala Pondelová.
Urýchlia zmenu? Odpoveď je nejasná
Rezort ďalej tvrdí, že neodkladná zdravotná starostlivosť je v meste plynule zabezpečená aj teraz, a to prostredníctvom dvoch ambulancií rýchlej zdravotnej pomoci. Ministerstvo však nevylúčilo, že sa bude snažiť krok urýchliť, aby k nemu došlo do letnej sezóny, keď sa zvyšuje počet úrazov.
Riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Miroslav Chabroň však na otázku, či sa dá plánovaná zmena urýchliť, odpovedal: „Rozhodnutie ministerstva zdravotníctva o zmene typu ambulancie na Rýchlu lekársku pomoc je termínované od 1. septembra tohto roku, a preto všetky procesy súvisiace s touto transformáciou pripravujeme k tomuto termínu.“