KREMNICA. To, čo v minulosti bolo samozrejmosťou, sa v ostatných desaťročiach postupne vytráca. Niektoré regióny dnes pociťujú nedostatok včiel. Zmeniť sa to rozhodli v Kremnici, kde mestská firma zriadila prvú zo siete plánovaných včelníc, a to neďaleko tamojšej Kalvárie.
„Kedysi k lesníctvu patrili ako prirodzená súčasť aj včelnice. Rozhodli sme sa obnoviť túto tradíciu a vrátiť včely a včelárstvo do krajiny. Veríme, že inšpirujeme aj iné lesnícke alebo poľnohospodárske podniky,“ hovorí o zámere riaditeľ spoločnosti Mestské lesy Kremnica Karol Mutňanský. Ďalším z cieľov je priviesť ľudí späť k prírode a vypestovať v nich vzťah k okoliu a k pôde.
Vychovajú ďalšie včelstvá
Do dvoch troch rokov vznikne na pozemkoch od Kremnice po Turiec päť ďalších včelníc, každá s asi tridsiatimi včelími rodinami.
Prvá s päťdesiatimi včelstvami, na Kalvárii, je už v starostlivosti skúseného včelára Vladimíra Bahurinského. Už v týchto dňoch tam po osadení úľov počuť bzukot medzi rozkvitnutými čerešňami, jabloňami či hruškami.
Zmenu by v záhradách mali čoskoro pocítiť aj domáci záhradkári.
„Rodiny, ktoré sme kúpili z pôvodného chovu z regiónu, budeme postupne rozmnožovať. Zameriame sa najmä na chov matiek a ďalších včelstiev, aby sme naplnili kapacitu ostatných včelníc,“ vysvetľuje včelár, ktorý sa tejto záľube začal venovať už v šestnástich rokov a vydržal pri nej dodnes. „Začiatky boli ťažké, kým sa človek dostal do tajov chovu včiel. Treba prekonať aj istý strach. Základom je však cit,“ hovorí muž, ktorý vďaka aktuálnemu zámeru zatiaľ ako jediný rozšíril rady zamestnancov mestskej spoločnosti.


Stop medveďom
V Kremnických vrchoch je aktuálne nevyhnutnou podmienkou chovu včiel ochrana pred medveďmi. Tí sa tu opakovane dostávajú do blízkosti obývaných častí a záhrad.
„Momentálne sa už nedá včeláriť bez zabezpečenia proti medveďom,“ potvrdzuje včelár.
Okolo nových úľov v lokalite Kalvária preto vybudovali elektrický ohradník napájaný zo solárneho zdroja energie. „Ten by mal fungovať aj na medveďa,“ ukazuje nám zariadenie šéf mestských lesov.
K včelnici už onedlho osadia informačnú tabuľu, ktorá má odkazovať i na vznikajúcu webovú stránku. „Ľudia, ktorí sem zablúdia, sa tak budú môcť dozvedieť viac o našom zámere,“ hovorí Mutňanský.


Med z domácich lúk a lesov
Produkt s označením Kremnický med, lesný alebo z kvetov, no zaručene miestny, by mal byť pridanou hodnotou celého projektu. Spracovávať ho plánujú v medárni v centre Kremnice, kde aktuálne pripravujú priestory pre takzvaný predaj z dvora.
„Chceme, aby domáci aj návštevníci videli náš med ako produkt s príbehom, s ktorým sa stotožnia, ako výrobok, ktorý vznikol tu v Kremnici,“ približuje riaditeľ mestskej firmy.
Napriek plánu vyrábať kvalitný domáci med, nehodlajú lesníci konkurovať tunajším včelárom. Myslia si, že krajina v okolí Kremnice, je dosť veľká pre všetkých.
„Nechceme, aby nás vnímali ako konkurenciu. Naopak, chceme byť nápomocní ostatným, pomáhať riešiť rôzne problémy. Tie tu sú, napríklad stavy včelstiev kolíšu, väčšina včelárov má vysoký vek, preto by sme radi postupne oslovili mladšiu generáciu,“ ozrejmuje včelár lesníckej firmy.
Náklady na včelnicu a zázemie priestorov na spracovanie medu zatiaľ Mutňaský vyčísľuje rádovo na tisíce eur. Spoločnosť pritom použila finančné kompenzácie štátu vyplácané za obmedzenie bežného obhospodarovania na lesných pozemkoch v lokalitách s vyšším stupňom ochrany. V budúcnosti očakáva, že si včelnice na svoju prevádzku zarobia samé.


