TEKOVSKÁ BREZNICA./ŽARNOVICA. Meteorológovia na výkyvy počasia upozorňovali tento týždeň aj v našich okresoch. Po daždi nás v stredu v noci (27.4.) a vo štvrtok ráno (28.4.) na viacerých miestach čakali prízemné mrazy, vo vyšších polohách dokonca snežilo.
"Vo výške 5 centimetrov nad povrchom sa očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -7 až -2 stupňa Celzia. Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny," informoval tento týždeň oficiálny web Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Mráz zničil polovicu úrody
Výkyvy počasia a prízemné mrazy vo veľkom zasiahli aj miestnych pestovateľov ovocia či včelárov, ktorých veru nepotešili. Podľa pestovateľa jabĺk a jahôd v Tekovskej Breznici, Mareka Šályho, je situácia s výkyvmi počasia tento rok najintenzívnejšia. „Môžeme povedať, že nás tento rok mrazy dosť potrápili,“ dodal pestovateľ s tým, že kým zvyčajne sezóna zberu jahôd začína začiatkom júna, tento rok ju budú musieť o pár dní presunúť.
„Možno o víkend, o dva, pretože všetky rastliny, ktoré boli v plnom kvete, vymrzli,“ dodal Šály. Nakoľko majú v jahodových a jablkových sadoch intenzívne výsadby, museli kvôli mrazom zabezpečiť potrebné opatrenia, aby aspoň časť úrody zachránili. „Naším hlavným opatrením bolo zadymovanie. To znamená, že celý sad aj jahody boli obalené slamenými balíkmi, ktoré boli v čase príchodu ranných mrazov podpálené,“ dodal Šály s tým, že dym znížil vonkajšiu teplotu o jeden až dva stupne.
„Keď bolo vonku -2, teplota sa znížila na nulu. Samozrejme, v jahodách sa takto zadymovať nedá, pretože dym sa dvíha hore ponad jahody, čiže v jahodách určite rátame s päťdesiat percentným výpadkom úrody,“ povedal pestovateľ a pokračoval: „Keď máte desať až pätnásť percentné straty, ani sa nimi nezaoberáte, je to proste prírodný jav, ale keď vám mrazy zoberú polovicu úrody, už sa treba zamyslieť nad tým, čo ďalej v prípade, ak sa takáto situácia bude každoročne opakovať.“
Naraz môže uhynúť celá generácia včiel
S početným úbytkom včiel po prízemných mrazoch počítajú aj včelári, nakoľko teraz nastalo obdobie, kedy včely začínajú vylietavať zo svojich úľov a hľadať si potravu. „Úhyn včiel sme určite zaznamenali,“ priblížil včelár zo Žarnovice Jozef Žigo s tým, že najväčší úhyn môžu včelári tento rok očakávať u takzvaných robotničiek, ktoré zásobujú včelstvá nektárom zo stromov. Tie však, podobne ako aj rastliny, v dôsledku mrazov zamrzli a tým pádom včely nemajú dostatok potravy, čo je jedným z dôvodov ich úhynu.
Takisto ranné slnko vraj býva impulzom pre včely, ktoré skoro ráno vylietavajú zo svojich úľov za potravou. „Keď zavčas ráno sadnú na zamrznuté kvety či trávu, včely skrehnú a už viac nevzlietnu,“ vymenoval najčastejšie dôvody úhynu včiel zapríčineného mrazmi včelár. Podľa včelára môžu takéto zmeny počasia dokonca spôsobiť, že naraz takto uhynie aj jedna generácia včiel.
Včelári tak budú musieť, podobne ako aj pestovatelia, zabezpečiť niekoľko opatrení, aby včely uchránili. „Budeme musieť včely umelo prikrmovať, nakoľko zamrzla repka aj agát, ktorý je hlavným zdrojom nektáru,“ podotkol včelár s tým, že sa hmyz umelo prikrmujú najmä na jeseň, keď sa včely chystajú zazimovať. Na jar bývajú takéto situácie podľa jeho slov ojedinelé. Čo sa umelého krmiva týka, dnes podľa Žiga existuje mnoho druhov krmív, najčastejšie je to však repkový cukor, zmiešaný s vodou. Druhým opatrením môže byť zazimovanie úľov.
Klimatické zmeny sú podľa včelára omnoho citeľnejšie, nielen, čo sa jari týka, ale aj v zime. „Zimy sú teplejšie, aj minulý rok boli včely dosť neskoro zazimované v úľoch,“ dodal včelár a podotkol, že ešte na štedrý deň včely lietali rovnako, ako v máji. „Už aj to bolo avízo, že to tento rok bude pre včely zlé,“ dodal včelár na záver.