BANSKÁ ŠTIAVNICA. V podzemnom kameňolome v lokalite Kysihýbel neďaleko Banskej Štiavnice našli desiatky uhynutých netopierov. Ochranári podali trestné oznámenie pre porušovanie zákona o ochrane krajiny.
„Nevieme presne, čo to mohlo spôsobiť, no na mieste sme našli stopy po horení plastov a tiež po zadymení na strope. Desiatky uhynutých jedincov pokrývala biela pleseň,“ opísala nález, na ktorý ochranárov upozornili známi, Jana Pavlíková zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku.
Telá tam ležali už dlhšie
Telá chránených živočíchov ležali na v podzemnom priestore, ktorý sa nachádza na navštevovanom náučnom chodníku, už dlhšie. Pred jaskyňou je ohnisko, skaly v okolí sú popísané nápismi.
„Možno sa udusili pri zadymení alebo ich niekto usmrtil úmyselne, dúfame však, že to nebol zámer,“ zareagovala na udalosť Pavlíková.
Nález okrem polície nahlásili aj štátnej ochrane prírody. Jej pracovníci uskutočnili obhliadku. „Ťažko povedať, čo bolo príčinou, mŕtve netopiere tam ležali už dlhšie. Išlo o dva chránené druhy – netopier obyčajný a podkovár malý. Spoločenská hodnota každého jedinca je 460 eur,“ potvrdil riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy Dušan Trcka.


Mohlo ich zabiť pálenie plastov
Prípadom sa už zaoberá polícia, ktorá začala trestné stíhanie pre prečin porušovania ochrany rastlín a živočíchov.
Pracuje s verziou, že 33 netopierov usmrtil neznámy páchateľ. „A to od presne nezistenej doby do 29. apríla jedovatými plynmi pri pálení plastov. Svojím konaním spôsobil škodu 15 180 eur, čo je spoločenská hodnota týchto živočíchov,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Za čin hrozí páchateľovi v prípade dokázania viny väzenie až na dva roky.
Netopiere sú u nás podľa členov spoločnosti, ktorá sa venuje ich ochrane, stále vzácnejším živočíšnym druhom. Pri ich monitorovaní zaznamenali za posledné roky významný pokles ich populácií. „Hrozbou je najmä používanie insekticídov v poľnohospodárstve, keďže netopier sa živí najmä hmyzom,“ priblížila Pavlíková.

