BREHY. Incident, keď 7-ročného Marca proti jeho vôli odviedli z triedy priamo pred zrakmi jeho spolužiakov, výrazne ovplyvnil atmosféru v obecnej základnej škole v Brehoch. Cítiť to aj po niekoľkých dňoch.
Pred budovou stretávame matku, ktorá si prišla do školy vyzdvihnúť syna, tretiaka. Keď sa jej pýtame, či video videla, odpovedá, že nie. „Ja ti ho potom doma pustím. Ja som ho videl,“ zapojí sa chlapec.
Viacerí rodičia otvorene prejavili znepokojenie. „S niektorými som sa stretla, sťažovali sa, nepáčilo sa im to. Iní volali priamo pani učiteľke, ktorá bola pri tom, že čo sa deje. Boli šokovaní,“ hovorí riaditeľka školy Mária Škodová o reakciách na zverejnené video, kde prvák odmieta odísť so súdnym úradníkom a matkou.
Už na pondelok zvoláva mimoriadne rodičovské združenie, kde chce situáciu aj kompetencie a postoj školy vysvetľovať.
Vychovávateľka: Chodili sa ku mne túliť
O tom, že udalosť prvákov poznačila, je presvedčená vychovávateľka Mária Galbavá. Zvyšok dňa po piatkovej hodine matematiky, ktorú im prerušila nečakaná scéna, boli podľa jej slov zakríknutí.
„Boli to pre nich cudzí ľudia, v ich hlavičkách to nemali šancu pochopiť,“ hodnotí. „V družine sa zapisujeme, čítame mená. Vždy, keď prišiel rad na Marca, tak na mňa deti upreli vyplašené oči s otázkou, čo sa to vlastne stalo. Nechcela som sa s nimi o tom rozprávať a pripomínať im, čo prežili. No chodili sa ku mne túliť, videla som na nich, že to v nich ostalo,“ hovorí. Keď neskôr video videla, ostala zhrozená. Zmohla sa iba na: „Poviem vám, to bola sila!“
S Marcovou mamou sa ako vychovávateľka stretla len dvakrát, komunikovala s ňou vždy jeho stará mama, ktorá ho do školy aj z nej vodila pravidelne.
Škola podá trestné oznámenie
Riaditeľka školy postup, ktorý zvolil súdny úradník, odmieta ako neadekvátny. Chystá sa preto naňho podať trestné oznámenie. Myslí si, že deťom spôsobil stres a traumu. Mal navyše porušiť platnú legislatívu.
„Tak ako hovorí vyhláška, ak súd rozhodne, že dieťa treba odobrať zo školy, musí 24 hodín vopred informovať vedenie školy o tom, čo sa ide urobiť. Aby riaditeľ alebo riaditeľka naplánovali vyučovanie tak, aby žiak, ktorého idú zobrať, a ostatné deti neutrpeli takúto psychickú traumu,“
O neprimeranom prístupe hovorí aj učiteľka prvého stupňa Mária Vandlíková, ktorá viedla hodinu matematiky, v čase keď po Marca prišli. Do triedy podľa jej slov súdny úradník s pracovníčkou sociálnej kurately a matkou chlapca vtrhli. „Bez pozdravu, ani sa nepredstavili,“ opisuje chvíle, aké si vo svojej doterajšej praxi nepamätá.
Trvala na prítomnosti riaditeľky školy a chcela, aby sa preukázali povolením, vyzývala ich tiež, aby brali ohľad na prítomné deti.
„Mával mi pred nosom papiermi, ktoré mi nedal ani prečítať, ja som sa snažila chrániť chlapca a deti,“ hovorí o správaní sa súdneho úradníka. Sociálna pracovníčka sa podľa jej slov len prizerala a celý čas nijako nezasiahla. „Nechápem to, veď ona má zastupovať záujmy dieťaťa,“ krúti hlavou učiteľka, u ktorej chlapec hľadal oporu.
„Najskôr s matkou nechcel ísť, pevne sa chytil mojej ruky. Súdny úradník hovoril, že ho mám pustiť a začal sa mi vyhrážať paragrafmi,“ spomína. Napokon Marca vyviedol sám. „Vzal ho pod pazuchu, surovo, a na chodbe ho odovzdal matke,“ približuje situáciu učiteľka.


Súd aj rezort práce avizujú manuál
Krajský súd v Banskej Bystrici priebeh výkonu rozhodnutia prešetril za účasti samotného vyššieho súdneho úradníka a sudcu, ktorý poverenie vydal. „Vyšší súdny úradník podľa informácií z doterajších konaní nepredpokladal, že syn nebude ochotný odísť s matkou,“ píše sa v stanovisku krajského súdu.
Hovorkyňa súdu Adriána Vašková potvrdzuje, že riaditeľku školy mali podľa vyhlášky rezortu spravodlivosti požiadať o súčinnosť ešte pred výkonom rozhodnutia.
„Vzhľadom na osobitosť prípadu a podozrenie zo zmarenia výkonu rozhodnutia, riaditeľka školy o súčinnosť požiadaná vopred nebola,“ vysvetľuje súd v stanovisku s odkazom na situáciu, keď sa matka chlapca a jeho starí rodičia súdia vo veci starostlivosti o maloletého.
Súd podľa Vaškovej na základe Marcovho prípadu pripravuje opatrenia, ktoré by stanovili, ako pri výkone rozhodnutí o výchove maloletých detí postupovať.
Úlohou sociálnej pracovníčky bolo podľa Jany Lukáčovej z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny poskytnúť súčinnosť pri výkone súdneho rozhodnutia. To podľa nej znamená, že mala s vojou odbornou spôsobilosťou a znalosťou rodinných pomerov prispieť k uľahčeniu výkonu rozhodnutia pre dieťa. Pokyny, ako konkrétne sa má odobratie udiať, však podľa Lukáčovej vydáva zástupca súdu.
K prípadu sa už vyjadril aj minister práce Ján Richter (Smer-SD) a postup úradníkov označil za neprofesionálny. Jedným z dôsledkov by malo byť prijatie metodického pokynu, ktorý by umožnil sociálnym pracovníkom v takejto situácii zasiahnuť. "I keď podliehajú vyššiemu súdnemu úradníkovi, aby mali právo do toho vstúpiť a zamedziť takému spôsobu," povedal Richter.
