KREMNICA. Chránený dub letný, ktorý v apríli zasiahol a poškodil blesk, vyšetril odborník so špeciálnou technikou. Asi 400-ročný strom je značne poškodený, hrozbou môžu byť najmä dlhé horizontálne rastúce kostrové vetvy. Niektoré z nich preto možno budú musieť skrátiť.
Kremnický dub má vlastný "chorobopis"
„Do akej miery jeho vnútorné pletivá poškodil blesk ukáže až čas. Následky takéhoto zásahu sa totiž môžu ukázať až po niekoľkých mesiacoch, v niektorých prípadoch až rokoch,“ povedal arborista Marcel Trnovský.
S použitím prístroja, takzvaného rezistografu, zistil, že vnútro stromu, je z časti duté, prípadne oslabené drevorozkladnou hubou.
„Práve ihla rezistografu meria odpor dreva, ktorý kladie jej vrtu a jej prieniku smerom vpred. Výsledkom je graf s krivkami, na základe ktorého zistíte, do akej miery je drevo vnútri poškodené a ktoré časti stromu sú zdravé a pevné a ktoré naopak,“ vysvetlil princíp meraní Trnovský.


Odporúča nanajvýš citlivé vyšetrenie
K starostlivosti a ošetrovaniu stromu by sa podľa odborníka malo pristupovať veľmi citlivo. „Keďže je to vzácny starý veterán, je to samozrejmé,“ povedal.
Najbližšie opatrenia by tak podľa neho nemali byť nijako invazívne a mali by sa zamerať najmä na zabezpečenie jeho okolia, aby neohrozoval ľudí.
„Na mieste by bolo preventívne zafixovať niektoré z vetiev relatívne nenápadnými väzbami o kmeň, prípadne vybudovať okolo stromu oplôtok a formou informačných tabuliek upozorniť na hranicu, za ktorú by návštevníci nemali chodiť,“ naznačil s tým, že konkrétne návrhy zapracuje do odborného posudku.

O náklady sa podelia vlastník a správca
Od znenia posudku sa chce odraziť aj mesto, ktoré je majiteľom stromu aj Zechenterovej záhrady, kde strom rastie. Po obvode je dnes dub opáskovaný, okoloidúcich varujú nápisy Zákaz vstupu.
„Z posudku vyplynie, aké konkrétne opatrenia budú nutné. Samozrejme, dub sa budeme snažiť zachrániť do takej miery, aby tu s nami bol čo najdlhšie,“ povedala Andrea Mutňanská z oddelenia mestskej zelene kremnickej radnice. Už dnes však predpokladá, že v okolí stromu vybudujú drevený oplôtok v spolupráci s mestskou eseročkou Mestské lesy Kremnica.
O náklady na ošetrenie stromu a jeho ďalší výskum by sa mesto malo podeliť so štátnou ochranou prírody, ktorá má v správe všetky chránené stromy.
„Dali sme si vypracovať iný nezávislý posudok, ktorý však tiež hovorí, že by sa so zásahmi malo istú dobu počkať, až kým s aukážu následky zásahu bleskom,“ zareagoval riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy Dušan Trcka.
Opatrenia sa podľa jeho slov navyše musia prispôsobovať aj životu živočíchov, vo viacerých prípadoch chránených, ktoré v korune či v kmeni stromu žijú.
„Aké vysoké náklady budú, určí až rozsah konkrétnych opatrení. Určite sa však na nich budeme podieľať spoločne s mestom,“ potvrdil.

