ŽARNOVICA. Semifinálové kolo Majstrovstiev Európy jednotlivcov priviedlo na štart tých najlepších pretekárov z deviatich krajín. Z víťazstva sa nakoniec tešil švédsky pretekár Fredrik Lindgren. Preteky zorganizoval Speedway Club Žarnovica.
Prípravy komplikovalo počasie
Asi dva týždne trvajúce prípravy žarnovického štadióna na tento vrchol plochodrážnej sezóny komplikovali nepriaznivé predpovede počasia a časté prehánky, či dažde. Nakoniec však všetko dobre dopadlo. Okrem zvyčajnej obnovy mantinelov a depa novými nátermi, Speedway Club nainštaloval kamerový systém v priestore štartu a cieľa, aby tým zlepšil možnosti spravodlivejšieho rozhodovania pre rozhodcu. Taktiež došlo k obnove klubových priestorov, ktoré sú vo výpožičke od Mesta Žarnovica. To všetko ľuďmi, ktorí si nerobia nároky na žiadnu finančnú odmenu.
Žarnovický plochodrážny ovál je už od roku 2011 zásluhou Speedway Clubu Žarnovica opatrený najmodernejším bezpečnostným prvkom – nafukovacími mantinelmi v zákrutách. Ide o dosť veľkú investíciu na pomery klubu fungujúceho na báze dobrovoľnosti. Svetová motocyklová federácia však nastavila veľmi prísny meter, keď nafukovacie mantinely majú certifikát na používanie iba na päť rokov, pričom sa môže predĺžiť ešte o ďalšie dva roky. Keďže tie žarnovické boli už staršie zakúpené z Tarnówa, musel ich klub, aj keď v plne funkčnom stave vymeniť. Nakoľko SC Žarnovica chce aj naďalej pokračovať v organizovaní podujatí svetového, či európskeho významu, musel zabezpečiť kúpu nových nafukovacích mantinelov. Vďaka podpore Slovenskej motocyklovej federácie, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, sa podarilo klubu tieto mantinely zakúpiť a žarnovický ovál je tak opäť jedným z najmodernejšie vybavených oválov vo svete plochej dráhy.
Európska špička nesklamala
Nepriaznivé predpovede počasia na dni okolo plochodrážneho víkendu našťastie nevyšli úplne a účastníkov tak čakala kvalitne pripravená dráha, na ktorej mohli ukázať prítomným divákom svoje kvality. A že sa bolo na čo dívať, môže dosvedčiť asi 4 000 divákov, ktorí si našli cestu na žarnovický štadión. Podujatie bolo odštartované slávnostným nástupom hlavných aktérov. Potom nasledovalo požehnanie nových nafukovacích mantinelov miestnym kaplánom Mgr. Martinom Pečarkom a po ňom už prvé jazdy. Tie ukázali, že pôjde o mimoriadne vyrovnané preteky. Už od začiatku boli diváci svedkami množstva súbojov o každý jeden bodík. Nenašiel sa jazdec, ktorý by vypustil čo len jednu jazdu. Každý išiel naplno. Veď išlo o mnoho – o štyri postupové miesta do pretekov Challenge v nemeckom Olchingu odkiaľ vedie cesta do prestížneho seriálu finálových pretekov, ktoré sú pre jazdcov zaujímavé nielen z finančného hľadiska, ale aj vďaka priamemu prenosu televíziou Eurosport do desiatok krajín.
Jeden z najkrajších súbojov mohli diváci vidieť už v tretej jazde. S Fredrikom Lindgrenom zo Švédska, ktorý deň pred žarnovickými pretekmi skončil piaty v Grand Prix Poľska na Národnom štadióne vo Warszawe pred 50 000 divákmi, zviedol boj o prvé miesto majster Európy z roku 2009 Rus Renat Gafurov. Víťazstvo zo súboja si odniesol Švéd. Nádherné súboje medzi sebou zvádzala celá štvorica pretekárov v desiatej jazde, v ktorej do poslednej chvíle mohol zvíťaziť hocikto. Nakoniec ju najlepšie zvládol dravý Dán Anders Thomsen. Hneď na to celé štyri kolá zvádzali súboj o tri body Martin Málek z Českej republiky a Andrij Kobrin z Ukrajiny, pričom sa nakoniec z víťazstva tešil takmer domáci Málek. Ani domáci pretekári reprezentovaní Michalom Tomkom a Patrikom Búrim nesklamali. V silnej konkurencii nevyšli bodovo naprázdno. Pokým Patrik Búri si privlastnil skalp oboch talianskych reprezentantov, Michal Tomka to zopakoval a pridal ďalší bod na úkor Mikkela Becha z Dánska, ktorého v prvej jazde zradil už na štarte motocykel. V poslednej sérii jázd sa obaja domáci pretekári stretli spoločne s Lindgrenom a Talianom Scagnettim. Jazda sa musela opakovať, nakoľko po súboji s Patrikom Búrim padol Scagnetti a bol vylúčený. Po opakovanom štarte išiel dopredu opäť Lindgren a obaja slovenskí reprezentanti zvádzali celé štyri kolá súboj o dva body. Víťazne z neho vyšiel skúsenejší Patrik Búri, no v konečnom súčte mal tri body, kým Michal Tomka štyri.
Tri jazdy navyše
Po poslednej jazde rozpisu bolo jasné, že preteky ešte neskočili. Vďaka mimoriadnej vyrovnanosti pretekárov nasledovali až tri dodatkové jazdy. Najprv si to medzi sebou rozdali Andrij Karpov a Krzysztof Buczkowski o piate miesto, zaručujúce miesto náhradníka pre preteky Challenge v nemeckom Olchingu. Jazdu vyhral ukrajinský profesionál. Do jazdy o tretie miesto nastúpil mladý Przemek Pawlicki proti Thomasovi Jonassonovi. Diváci videl skutočne pekný súboj oboch jazdcov, keď sa o kúsok lepším ukázal poľský pretekár, ktorý zanechal za sebou minuloročného účastníka Grand Prix. Vyvrcholenie ponúkla jazda o prvé miesto. Tú ovládol skúsenejší Lindgren, keď odolal atakom Thomsena, ktorý tak nezopakoval svoje víťazstvo z minulého roka, keď porazil takisto v dodatkovej jazde o víťazstvo v semifinále MS juniorov Bartosza Zmarzlika.
Výsledky:
1. Fredrik Lindgren, Švédsko 13+3
2. Anders Thomsen, Dánsko 13+2
3. Przemyslaw Pawlicki, Poľsko 12+3
4. Thomas Jonasson, Švédsko 12+2
-------------------------------------------
5. Andrij Karpov, Ukrajina 11+3
-------------------------------------------
6. Krzysztof Buczkowski, Poľsko 11+2
7. Renat Gafurov, Rusko 10
8. Denis Gizatullin, Rusko 9
9. Mikkel Bech, Dánsko 6
10. Andrij Kobrin, Ukrajina 6
11.Martin Málek, Česká republika 5
MARTIN BÚRI