HODRUŠA-HÁMRE. Obec neďaleko Žarnovice sa môže pochváliť naozaj exkluzívnym kúskom. Kópiu náhrdelníka cisárovnej Sissi, ktorý mohli záujemcovia vidieť jedine vo Viedni, sa rozhodli vypracovať aj v Súkromnej umeleckej škole v Hodruši.
Náhrdelník s červenými rubínmi si za námet svojej práce zvolila druháčka Súkromnej strednej umeleckej školy v Hodruši-Hámroch, Edina Kováčová (17). Edina, ktorá študuje odbor zlatník, klenotník, si náhrdelník vybrala práve preto, že k azda najznámejšej cisárovnej má vybudovaný blízky vzťah.
Originál po vojne zmizol
Predtým, než s výrobou začala, musela sa dopátrať k historickým prameňom šperku a tiež k tomu, ako šperk vyzerá. Z informácií, ktoré si o šperku našla, zistila, že sa jeho kópia nachádza vo viedenskom múzeu Hofburg. So zástupcom riaditeľa Dušanom Zliechovcom sa preto s múzeom snažili skontaktovať a dohodnúť sa, či by ho mohli navštíviť a získať tak o šperku viac informácii.
Skontaktovať a dohodnúť sa s múzeom nebolo spočiatku jednoduché a trvalo to niekoľko týždňov. Nakoniec sa však všetko podarilo a Edina spoločne s učiteľom mohli do Viedne vycestovať a pozrieť si náhrdelník cisárovnej Sissi naživo. Podmienky v múzeu však boli veľmi prísne, a tak si študenti nemohli vystavený náhrdelník v sklenej vitríne odfotografovať.
„Mohli sme si urobiť akurát skicu toho, čo vidíme,“ približuje Edina, ktorá si tak vraj na papier obkreslila základné rysy šperku, aby mala aspoň akú-takú predstavu o tom, čo ide vyrábať. Vo Viedni vraj vystavený šperk považujú za originál, no je to len jeho kópia, ktorú vyrobila známa šperkárska spoločnosť Swarovski. Náhrdelník cisárovnej Sissi sa po druhej svetovej vojne počas plienenia stratil a odvtedy o ňom nie je žiadna zmienka.
„Originál je zachytený len na portrétoch cisárovnej,“ dodáva Edina. Šperk cisárovnej Sissi sa skladá z celého setu, ktorý okrem náhrdelníka tvorí čelenka a brošňa. Zaujímavosťou je, že cisárovná veľmi šperky neobľubovala. „Nakoľko veľa športovala, šperky jej pri športe zavadzali. Prstene vôbec nenosila a keď nejaký dostala, zavesila si ho na retiazku,“ priblížila Edina. „Šperk bol prerobený a v takejto podobe ho dostala na 25. výročie sobáša od svokry,“ dodala Edina.


Stojí vyše tisíc eur
Pred prácou si mladá umelkyňa musela stanoviť aj rozmery šperku, aby sa čo najviac podobali tomu viedenskému, čo však nebolo jednoduché. „Z múzea nám poslali jedinú fotografiu, ktorá však nebola v takej kvalite, aby sa z nej dali vyčítať napríklad rozmery šperku či jeho prevedenie,“ dodala Edina. Šperk preto musela robiť „od oka.“ Jednotlivé časti sa skladajú z vytaviteľného vosku.
Vymodelované časti sa následne odliali a pozlátili. Ešte pred zlátením Edina na strieborné odliatky vyvŕtala dierky, do ktorých sa po ozlátení osadili drobné zirkóny. Okrem zirkónov sa na šperku nachádzajú aj syntetické červené rubíny, vyrobené priamo na rozmery šperku.
„Objednávali sa cez Slovenskú firmu z Ameriky,“ podotkol Zliechovec s tým, že len rubíny vyšli na 400 eur. Materiálnu hodnotu šperku, na ktorom Edina pracovala približne dva mesiace, vyčíslili na 1800 eur. „V našom prípade je však šperk nepredajný, nakoľko je to duševné vlastníctvo našej školy,“ dodal Zliechovec.
Na svoju študentku je však právom hrdý. „Na druháčku urobiť takýto šperk je úspech,“ dodal Zliechovec s tým, že aj prezentácia takýchto výrobkov by mohla najmä mladých podnietiť k tomu, aby sa priučili remeslu a začali študovať remeselné odbory.

Chcú ho poslať do Viedne
„Aj riaditeľke puncového úradu v Bratislave sa šperk veľmi páčil a navrhla, že by mala Edina dostať ocenenie,“ dodal Zliechovec. So šperkom sa zúčastnili aj súťaže Mladý tvorca, kde však neuspeli.
Šperk by škola chcela ponúknuť do Betliara, k šatám cisárovnej Sissi. „Chcem osloviť aj viedenské múzeum Hofburg, aby videli, že sa nám kópiu šperku podarilo urobiť a pozvať ich na návštevu, alebo dohodnúť sa tak, či by im Edina išla šperk ukázať,“ dodal Zliechovec.
„V každom prípade by sme chceli dať ľuďom vedieť, že šperk cisárovnej Sissi sa nachádza aj na Slovensku,“ podotkol. Šperk cisárovnej Sissi čaká v najbližšej dobe niekoľko prezentácií. Najbližšie sa Edina spoločne s ostatnými študentmi chystajú na festival študentského remesla do Kežmarku. V septembri zas poputuje Edinin náhrdelník do Prahy na Študentský šperk roka.
Kde by ho však mladá šperkárka videla najradšej? „Najradšej by som bola, keby bol umiestnený v Betliari, spoločne so šatami cisárovnej,“ dodáva Edina, ktorá tiež prezradila, že si nemyslí, že by bola cisárovná v reálnom živote rovnaká, ako ju vykreslili vo filme. „Myslím, že ju vo filme až príliš zidealizovali,“ hovorí s úsmevom študentka.

Kto bola cisárovná Sissi?
Vojvodkyňa Alžbeta Bavorská, ktorú rodičia a súrodenci prezývali Sissi, prišla na svet vo vianočný večer roku 1837 v rodičovskom dome v Mníchove. Ako pätnásťročná padla do oka rakúskemu cisárovi Františkovi Jozefovi I. V 60. rokoch 19. storočia Alžbetu považovali za najkrajšiu panovníčku na svete. Preslávila sa ako skvelá jazdkyňa. Držala prísne diéty a neustále cvičila. Veľmi si zakladala na svojich vlasoch a ich úprave venovala aj niekoľko hodín denne. V júli 1898 podnikla cestu do Švajčiarska. Počas nej v Ženeve ju prepadol taliansky anarchista Luigi Lucheni, ktorý na Sissi spáchal atentát, ktorému cisárovná podľahla..