KREMNICA. Aj tento rok budú reštaurátori a dobrovoľníci pokračovať v záchranných prácach na objektoch františkánskeho kláštora v Kremnici. Miestna rímskokatolícka farnosť, ktorá rozsiahlu pamiatku vlastní, opäť získala dotáciu na jej obnovu od rezortu kultúry.
Postupujú po kúskoch
Sakrálny komplex by potreboval obrovskú investíciu, majiteľ sa snaží situáciu riešiť aspoň postupnými menšími opravami. Na reštaurátorské práce a zabezpečenie statiky sýpky kláštora tak pôjde 10-tisíc eur, na výmenu strešnej krytiny a dažďovej kanalizácie bašty v havarijnom stave 19-tisíc eur z programu Obnov si svoj dom.
„Pokračovať bude aj reštaurovanie a obnova drevenej kazateľnice v Kostole sv. Františka z Assisi, na ktoré sme dostali 8-tisíc eur. Táto pamiatka je v zlom stave, chytil sa do nej červotoč, takže, ak nechceme, aby spadla, musíme ju spevniť,“ povedal správca farnosti Marián Krajč.


Čierny storočný prach
Ako dobrovoľník pracuje medzi kláštornými múrmi už niekoľko sezón aj Dávid Neuschl. Aktuálne odborníkom pomáha s jednoduchšími prácami na kazateľnici zo 17. storočia. „Jej sochárska výzdoba je v bratislavskom reštaurátorskom ateliéri. Ja aktuálne čistím kazateľnicu od starej farby, ktorú nahradí nová glazúra. Je to piplavá robota. Opatrne ju oškrabávam dlátkom alebo skalpelom, aby som ju nepoškodil,“ priblížil. Na záchrane kláštora ho okrem všade prítomného duchovna oslovuje možnosť vrátiť sa v čase do histórie.
„Človek si môže chytiť niekoľko storočí staré veci. Vedeli ste, že storočný prach je čierny ako uhoľ? Je to úplne iný pocit, ako keď utierate prach u seba doma,“ poznamenal.
V budúcnosti chce farnosť hľadať aj iné zdroje financovania záchrany pamiatky, napríklad prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu. „To, čo robíme teraz, sú skôr také udržiavacie práce,“ povedal Krajč.


Priestor ponúkli aj banke
Kláštoru, ktorý je dnes z bezpečnostných dôvodov pre verejnosť uzavretý, sa snažia nájsť aj budúce využitie. V minulosti cirkev zvažovala jeho predaj, túto myšlienku však už zavrhla.
„Chceli by sme, aby kláštor ožil. Uvažovali sme nad objektom pre týrané ženy, priestorom pre muzikoterapiu. Časť priestoru sme ponúkli aj banke, ani jeden z týchto zámerov sa ale nepodarilo uskutočniť,“ povedal správca farnosti.
Miestnosti na prízemí s možným vstupom z centra Kremnice aktuálne ponúkli mestu pre jeho kultúrne a informačné centrum. To dnes sídli na poschodí, chýba mu tak bezbariérový vstup.
„Určite by nášmu informačnému centru svedčali priestory na prízemí, františkánsky kláštor je však v zlom stave a potreboval by veľkú investíciu. My ako mesto ale nemôžeme investovať do cudzieho majetku,“ zareagoval kremnický primátor Alexander Ferenčík. Mesto by sa okrem toho sťahovalo z vlastných priestorov do nájmu. Ferenčík však myšlienku do budúcna úplne nezavrhol.

