STARÁ KREMNIČKA. Už niekoľko dní pozoruje František Kovár v jednej zo záhrad v Starej Kremničke v okrese Žiar nad Hronom párenie roháčov.
„Majú tu svoj strom lásky, kde sa mi podarilo zachytiť niekoľko párov aj jednotlivcov,“ povedal turistický nadšenec z miestneho občianskeho združenia Kamenica.
Jedince najväčšieho druhu chrobákov u nás môžu dosahovať dĺžku až osem centimetrov. Františkovi sa ich podarilo odfotografovať a zaznamenať na video hneď viaceré naraz.
„Zišlo sa ich tam asi desať, z toho tri páry,“ povedal o úkaze, s akým sa ešte nikdy nestretol.
Roháč veľký, podľa staršej terminológie obyčajný, žije najmä na juhu Slovenska a jeho výskyt sa najčastejšie viaže na dubové lesy.
„Aktuálne obdobie je pre tento druh obdobím párenia. Často môžeme vidieť situáciu, že samička sedí na kmeni stromu a samčeky za ňou prilietavajú a priliezajú,“ poznamenal v súvislosti so „stromom lásky“ v Starej Kremničke entomológ z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene Peter Zach.
Aktívnejší pri nadväzovaní kontaktu je pritom vždy samec, samička je menšia a pohybuje sa len málo. „Zaujímavosťou sú konflikty roháčov o teritórium, ktoré pripomínajú jeleniu ruju. Chrobáky s robustnými mandibulami či hryzadlami sa do seba pustia, neublížia si však,“ okomentoval tieto súboje odborník.
Roháč veľký je zákonom chránený, v súčasnosti ho však možno v prírode vidieť pomerne bežne. „Podľa hlásení, ktoré máme z rôznych častí Slovenska, bude táto sezóna na výskyt roháčov veľmi dobrá. Zdá sa, že tomu pomáha aktuálna dynamika populácie tohto chrobáka. Niektoré ročníky sú slabšie, niektoré naopak silnejšie,“ objasnil entomológ.
