Poslanci odklepli predaj pavilónu B Svetu zdravia. Diskutovalo sa najmä o cene

Podmienku pri hlasovaní o predaji rozostavaného bloku žiarskej nemocnice si dala primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková. Jej splnenia sa však nedočkala.

Aj takto to vyzerá vnútri nedostavaného pavilónu B. Aj takto to vyzerá vnútri nedostavaného pavilónu B. (Zdroj: Iva Zigová)

ŽIAR NAD HRONOM. Krajskí poslanci dnes schválili predaj nedostavaného pavilónu B Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom spoločnosti Svet zdravia zo skupiny Penta. Tá v súčasnosti prevádzkuje nemocnicu, objekty má však od župy len v dlhodobom prenájme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lopatka presviedčal aj plnými izbami

S poslaneckým návrhom s ponukou Sveta zdravia predstúpil pred kolegov nezávislý poslanec a zároveň lekár zamestnaný v žiarskej nemocnici Ladislav Kukolík.

Cena, ktorú Svet zdravia ponúkol za nedostavaný nemocničný blok, je 464 409 eur. Zdôvodňoval ju najmä zlým technickým stavom budovy, do ktorej dostavby plánuje investovať 5,7 miliona eur. Garantuje pritom, že do štyroch rokov ju sprevádzkuje ako moderné zdravotnícke zariadenie.

SkryťVypnúť reklamu

Kukolík pripomenul, že pavilón pomôže nemocnici výrazne zvýšiť komfort pacientov, ale aj zlepšiť pracovné podmienky personálu.

„Veríme, že tento zámer definitívne potvrdí aj samotné vedenie kraja a my budeme môcť pristúpiť k čo najrýchlejšej realizácii,“ povedal po hlasovaní o predaji pavilónu generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia Ľuboš Lopatka, ktorý sa rokovania zastupiteľstva zúčastnil.  

„V Žiari na chirurgickom oddelení leží päť, šesť ľudí na izbe, to by sme chceli zmeniť,“ prihováral sa pred hlasovaním poslancom.

Kotlebovi sa nepáčila nízka cena

Nízku cenu označil za problém predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba (ĽS NS). Úrad samosprávneho kraja disponuje znaleckým posudkom, ktorý cenu budovy odhaduje vyššiu o desiatky percent. 

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík poznamenal, že v prípade navrhovateľa Ladislava Kukolíka, ktorý je zamestnancom Sveta zdravia, ide práve pre jeho blízkosť k tejto spoločnosti o konflikt záujmov.  

Primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny žiarskej nemocnice to však poprel s tým, že je len radovým zamestnancom spoločnosti a nie členom jej predstavenstva či ďalších orgánov. „Radil som sa v tejto veci aj s právnikom,“ povedal. Okrem toho si myslí, že dostavba pavilónu je vo verejnom záujme. 

Babiaková žiadala obnovenie oddelení

Poslanci, ktorí sú v zastupiteľstve za žiarsky a žarnovický región, predaj pavilónu podporili, vidia v ňom šancu na kvalitnejšie zdravotníctvo v spádovej oblasti.

Svoj súhlas s predajom však podmienila obnovením interného a gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Banskej Štiavnici v pôvodnom rozsahu primátorka mesta Nadežda Babiaková (Smer-SD, KDH). Pripomenula, že Svet zdravia obe oddelenia zavrel, hoci pavilón B je stále nedostavaný a žiarska nemocnica zápasí s kapacitnými problémami na niektorých oddeleniach. "Zatiaľ neponúkli žiadnu náhradu," objasnila svoj postoj.  

SkryťVypnúť reklamu

S doplnením uznesenia, ktoré banskoštiavnická primátorka Babiaková navrhla, sa však poslanci nestotožnili.

V žiarskom Pavilóne B spoločnosť po dostavbe sľubuje nový urgentný príjem s oddelením multiodborovej intenzívnej starostlivosti a s rádiologickým oddelením na jednom poschodí, tri nové operačné sály, pôrodnicu novej generácie či vysoký štandard izieb s maximálnou kapacitou tri lôžka s vlastnými sociálnymi zariadeniami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 90 787
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 757
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 450
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 456
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 888
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 534
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 245
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 589
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Zasahovali profesionáli aj dobrovoľníci.


Momentka z derby.

Tréner Pohronia označil prehru za zlyhanie.


Ilustračná fotografia.

Vystavené budú v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu