SLASKÁ. S nevšedným nálezom sa môže pochváliť náš kolega Ivan Mriška, ktorému sa dnes v okolí Slaskej podarilo okrem prvého dubáčika nájsť obrovskú hubu, takzvaný trúdnik klobúčkatý inak prezývanú aj barania hlava. Ivo sa so svojím úlovkom okamžite podelil aj na internete.
Má liečivé účinky
S podobnou hubou sa ešte nestretol, preto poprosil hubárov o pomoc. To, že ide o trúdnik klobúčkatý, mu potvrdili aj ostatní hubári a zároveň dodali, že ide o veľmi vzácny druh huby. "Medzi hubármi je trúdnik veľmi cenený, je to trofejná huba a všetci, ktorých poznám, si miesto ich výskytu strážia ako oko v hlave," napísal k úlovku jeden z hubárov.
To, že ide o vzácny druh huby, ktorý sa vyskytuje pomerne zriedkavo, potvrdil aj mykológ Stanislav Glejdura. "Je to výborná jedlá huba, pomerne vzácna," potvrdil mykológ a zároveň nevylúčil možnosť, že by sa kvôli svojej vzácnosti mohla v budúcnosti dostať medzi chránené druhy. Trúdnik kolbúčkatý má podľa Glejduru aj liečivé účinky. Huba má antioxidačné a antivirálne vlastnosti, podporuje imunitu a rast vlasov.

Aj hubári majú svoje trofeje
"Zaujímavosťou trúdnika klobúčkatého je, že si vytvára zásobný orgán v zemi, ktorý sa volá sklerocium a práve on sa používa na výrobu liečivých prípravkov," dodal mykológ. Takáto huba rastie väčšinou v dubových lesoch. A prečo ju hubári nazývajú trofejnou?
"Huby, ktoré sú vzácne a málokedy sa ich podarí nájsť, ľudia, predovšetkým zanietení hubári vnímajú ako trofeje," dodal Glejdura. Na svoj nález je hrdý aj samotný hubár. "Mojím snom bolo vždy nájsť hlivu ustricovú, no tú sa mi zatiaľ nepodarilo nájsť. Avšak tento nález predčil moje očakávania a som šťastný," prezradil Ivo.
Ďalším zaujímavým ukázom v tomto ročnom období je tiež, že na potulkách za hubami môžeme nájsť aj prvé bedle. "Je to výnimočné lebo ich bežný výskyt je až v septembri," dodal Glejdura na záver.

