KOSORÍN. Remeslo zlákalo Patrika už na základnej škole. „Chodil som na drevorezbársky krúžok, chytilo ma to a odvtedy sa tomu venujem,“ začína svoje rozprávanie mladý rezbár, ktorý študoval kovorytectvo v Hodruši-Hámroch, no bolo to práve rezbárstvo, čo si vybral ako svoje živobytie.
Používa zubárske vrtáky
K vyrezávaniu do parožia sa dostal čistou náhodou. „Pracoval som v jednej firme, kde som to videl prvýkrát,“ hovorí Patrik, ktorého tento druh umenia okamžite nadchol. Doma si spoločne s bratom zriadili dielňu, nakoniec v nej Patrik zostal sám.
„Brat sa odsťahoval do zahraničia,“ dodáva rezbár. Parožie mladík nezbiera priamo v hore, ako by sa mohlo zdať, ale nakupuje ho. Zaujímavosťou je, že na vyrezávanie používa Patrik zubárske náradie, konkrétne nadstavce, aké používajú zubári pri vŕtaní zubov.
A aký je postup celej práce, kým z prírodného parožia vznikne umelecké dielo? „Najprv si na papier nakreslím motív. Potom začnem s vyrezávaním. Keď dokončím vyrezávanie, parožie potriem moridlom, aby rezba vystúpila dopredu,“ hovorí rezbár.
Koľko také vyrezávanie trvá, si Patrik netrúfa odhadnúť. „Jedna rezba môže byť hotová za pár hodín, druhá môže trvať aj niekoľko dní,“ dodáva mladík, ktorý vyrába na objednávku. Keďže väčšinu z Patrikových zákazníkov tvoria poľovníci, výber motívu je skoro vždy jasný.
„Najčastejšie vyrezávam prírodné poľovnícke motívy,“ hovorí Patrik a ukazuje nám, že z parožia sa dá vyrobiť naozaj čokoľvek. Od fungujúcich hodín, cez rúčky na palicu, perá, obrazy, lustre, prívesky na kľúče či iné dekoratívne predmety. Pri prehliadke nás zaujal ešte jeden predmet. „To je takzvané bolo na kravatu,“ vysvetľuje Patrik. Bolo slúžilo ako doplnok ku kravatám vo westernových časoch, dnes sa vo veľkej miere teší obľube práve u poľovníkov.
Zaujímalo nás, či si poľovníci nechávajú vyrezávať aj do svojich trofejí. „Do trofejí nie, tie si nenechajú poškodiť,“ hovorí Patrik s úsmevom. Do parožia sa vraj vo všeobecnosti vyrezáva ťažšie ako do dreva, no obe remeslá mladíka rovnako fascinujú.
Z dreva vytvára obrazy, sochy, stolíky či iné kusy nábytku. „Najviac ma inšpiruje príroda, pretože odmalička chodím rád do prírody, je to moja srdcovka,“ hovorí rezbár. Pri práci s drevom najčastejšie používa orechové a čerešňové drevo. „V orechu býva najkrajšia rezba,“ hovorí s tým, že na ňom najviac vynikajú vnútorné rysy dreva.

Chcel by vlastnú výstavu
Poľovníctvu sa Patrik nikdy nevenoval, ani nikto z jeho rodiny. Pri práci ho často sledujú aj jeho kamaráti, ktorým sa Patrikova tvorba páči. Každé jeho dielo je originál.
Ceny jednotlivých výtvorov sa podľa jeho slov pohybujú od 60 do 300 eur. Čo sa motívov týka, Patrik by chcel začať vyrezávať aj iné ako tie poľovnícke. „Chcel by som vyskúšať napríklad sakrálnu tvorbu,“ prezrádza. Iné záľuby mladý remeselník nemá.
„Robím to, čo ma baví,“ hovorí. Rezbárčenie mu zaberá všetok voľný čas. Za roky sa ľudia o Patrikovej práci dozvedeli, dnes už má zákazníkov z celého Slovenska. V súčasnosti je pomerne zvláštnosťou, keď sa mladí ľudia venujú remeslu. Aj podľa Patrika je to tak.
„Takéto veci u mladých ľudí zanikajú, čo je škoda,“ hovorí. A dá sa takýmto remeslom uživiť? „Je to ťažké. Jedno obdobie je zákaziek veľa, potom zas menej,“ hovorí Patrik. Aj izba mladého rezbára vyzerá zaujímavo. „Všade mám svoje výtvory, dokonca aj nábytok som si vlastnoručne vyrezal,“ ukazuje remeselník.
A aké sú plány mladého rezbára do budúcnosti? „Určite chcem ísť svoje výtvory vystavovať, ale skôr do zahraničia. Na Slovensku je ťažko robiť niečo, aby to fungovalo dlhšiu dobu,“ hovorí. V budúcnosti by chcel talentovaný rezbár vyskúšať aj tvorbu nadrozmerných obrazov.