Historik Marian Pavúk vydal knihu o pivovare. Je to moja srdcovka, hovorí

Pri zostavovaní knihy o pivovare amatérskemu historikovi z Hliníka nad Hronom pomáhali potomkovia rodiny Kachelmannovcov, ktorí isté obdobie pivovar vlastnili.

Marian Pavúk (74) vydal o Vyhniach už niekoľko kníh. Marian Pavúk (74) vydal o Vyhniach už niekoľko kníh. (Zdroj: Lucia Svitková)

VYHNE. Ľudia z regiónu, no predovšetkým obyvatelia malebnej dedinky neďaleko Žiaru môžu mať dôvod na radosť. Toľko kníh, ktoré o Vyhniach napísal amatérsky historik Marian Pavúk, nemá totiž žiadna z obcí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po Monografii obce Vyhne, Osude Židov vo Vyhniach či publikácii o zaniknutých kúpeľoch, uzrela nedávno svetlo sveta ďalšia, kniha o najstaršom slovenskom pivovare vo Vyhniach.

Aktívny dôchodca však nezaháľa a ako nám prezradil, momentálne finišuje aj s prípravou ďalšej knihy, tentoraz o vyhnianskych strojárňach. Tu trochu zastal, nakoľko nebol dostatok materiálu o ich posledných rokoch. Nakoniec sa mu však podarilo z toho obdobia predsa len nájsť človeka, ktorý mu pomohol. „Predstavte si, ten človek mal diáre, do ktorých si zapisoval všetko, čo každý deň robil,“ hovorí o vzácnych prameňoch Marian. 

SkryťVypnúť reklamu

Kniha je obohatená o cennú zbierku

Vráťme sa však k Marianovej najnovšej publikácii. Kniha Pivovar vo Vyhniach je rozdelená na niekoľko kapitol. Prvá opisuje vznik pivovaru, ďalšia pivovar v stredoveku. Osobitnú kapitolu venoval autor rodine Kachelmannovcov, ktorí pivovar jedno obdobie vlastnili.

V  knihe sa taktiež spomína obdobie, kedy pivovar vlastnila Slovenská banka, až po privatizáciu a následné odkúpenie pivovaru firmou Hell, s.r.o., Banská Štiavnica. Nasledovala zmena vlastníckych vzťahov až nakoniec pivovar zakotvil pod značkou Steiger, ktorú všetci dobre poznáme.

Publikácia obsahuje 99 unikátnych obrázkov, z ktorých väčšinu doteraz nikto nemal možnosť vidieť a 66 reprodukcií zberateľských predmetov. „Ľudia majú radi, keď je kniha obohatená aj o obrázky,“ hovorí Marian. Historické obrázky aj pohľadnice sú súčasťou autorovej bohatej zbierky. 

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa grafiky knihy týka, tú si vytváral dôchodca sám. „Sám som si kombinoval text aj fotografie,“ hovorí. Radosť z toho, že sa mu konečne podarilo knihu vydať je o to väčšia, že na jej príprave dlho pracoval. Úžasným bonusom sú aj spomínané prílohy. Marian do nich zakomponoval významné osobnosti, ktoré v pivovare pôsobili a maľované obrazy pivovaru. 

Aby toho nebolo málo, pridal kapitolu Pivovar v záujme zberateľov, ktorú mu zo svojej bohatej zbierky zostavil vášnivý zberateľ, pán Salenka, ktorý vyrastal aj vo Vyhniach. Čitatelia tak budú mať možnosť vidieť, ako sa nielen fľaše, plechovky ale aj etikety či reklamné predmety v pivovare rokmi menili. 

Marian z obce, ktorej sa ako amatérsky historik opakovane venuje, nepochádza, vo Vyhniach si len kúpil chalupu. Miestna história a príroda ho očarila natoľko, že o nej začal písať knihy. 

SkryťVypnúť reklamu

„Raz som sa stretol s priateľom, ktorý zbieral pohľadnice. Spýtal som sa ho, čo mám zbierať? A on mi odpovedal: Zbieraj všetko. Nikdy nevieš, kedy sa ti niečo zíde. A mal pravdu,“ hovorí s úsmevom Marian, ktorý priateľa poslúchol a nazbieral do 700 vyhnianskych pohľadníc a dvanásť albumov fotografií z obce. Zozbierané fotografie a pohľadnice sa stali neoddeliteľnou súčasťou Marianovych kníh. Aj tej o pivovare. 

A odkiaľ čerpal historické pramene? Informácie o histórii pivovaru vraj vedú k Čechovi Dušekovi, ktorý na Slovensko prišiel ako četník, oženil sa tu a po vyhlásení Slovenského štátu začal robiť v pivovare.

„A keďže Čechov vtedy história aj dianie nielen okolo pivovaru vo Vyhniach, ale aj čo sa okolitej prírody týka, veľmi zaujímali, začal si robiť zápisky, z ktorých neskôr vznikol archív pivovaru a bolo toho naozaj dosť,“ hovorí Marian. Tento archív sa však neskôr záhadne stratil. 

Varilo sa pivo oveľa skôr? 

„Okolnosti okolo vzniku pivovaru sú dosť zahmlené,“ hovorí historik. Pivovar za svoj oficiálny rok vzniku považuje rok 1473, podľa Mariana je však možné, že sa pivo vo Vyhniach varilo oveľa skôr. Úvod knihy preto patrí polemike o vzniku pivovaru.

Oproti sebe stoja dva názory. Jeden tvrdí, že za vznikom pivovaru stáli templárski mnísi, ktorých stopy vedú do roku 1255. Podľa druhého sa pivo vo Vyhniach varilo až o niečo neskôr a za prvú písomnú zmienku o pivovare považuje súpis z roku 1541. Dokonca naznačuje, že skôr sa varilo v pivovare štiavnickom. Aby toho nebolo málo, autori publikácie o vyhnianskom pivovare, ktorá vyšla v roku 1973, keď sa oslavovalo 500. výročie pivovaru vo Vyhniach, odvodili od známej listiny Kráľovnej Márie z roku 1524, že pivovar vznikol najmenej o päťdesiat rokov skôr.

Aj Marian sa prikláňa tejto myšlienke, no oba názory v úvode knihy ponechal. „Nechcel som ľuďom vnucovať svoj subjektívny pohľad. Je teda na každom, čo si vyberie.“ Podľa Mariana sú to však polemiky, ktorých podstata nie je nijako podložená.

Po úvode nasleduje kapitola Pivovar v stredoveku. Ako to už pri zostavovaní knihy o histórii býva, väčšinu podkladov čerpal Marian z archívov. „Veľmi mi pomohli práce fundovaného historika pána doktora Čelku, riaditeľa pobočky štátneho archívu v Banskej Štiavnici, ktorý napísal stať z tohto obdobia pre vyhniansku monografiu a aj iné práce“ hovorí Marian. 

Po tejto kapitole sa autor knihy rozhodol venovať celú jednu kapitolu rodine Kachelmannovcov, významných vlastníkov pivovaru od roku 1893. S potomkami tejto známej rodiny je Marian v spojení, žijú v Kanade, vo Francúzsku a v Maďarsku.

Boli to práve oni, ktorí skontaktovali historika ako prví, keď sa dozvedeli o vzniku kníh o Vyhniach. Aby sa Marianovi jednoduchšie pracovalo, zaslali mu rodinné portréty aj rodokmeň, ktorý použil v knihe. Niektoré obrázky dôchodca hľadal po celých Vyhniach. 

Zlaté časy pivovaru až po súčasnosť

Po rodine Kachelmannovcov prevzala pivovar do svojho vlastníctva Slovenská banka, Tá vlastnila pivovar od roku 1928 skoro do roku 1948. Pivovar po prvej svetovej vojne živoril, bol zdemolovaný a veľa sa muselo opravovať. Pod vedením banky vraj opäť začal prosperovať. 

„Vyrábali sa vtedy najmä tradičné pivá ako dvanástka, desiatka, sedmička, ale aj rôzne edície, najmä počas sviatkov,“ približuje historik. „Čo sa týka kapitoly Od znárodnenia po privatizáciu, už po roku 1973 nebolo materiálu, z ktorého by sa dalo čerpať, preto som veľa času strávil v archívoch“ vysvetľuje historik. Od 90. rokov fungoval pivovar pod značkou Hell (1993). 

„Pivovar pod touto značkou vlastnili banskí inžinieri, ktorí síce chceli najskôr ťažiť nerastné bohatstvo, no to im nevyšlo a tak kúpili pivovar,“ hovorí s úsmevom Marian. Zdá sa, že ani pivovar v ich rukách dlho nevydržal. Neskôr pôsobil pod značkou Hers a nakoniec sa premenoval na Steiger, ktorého názov si nesie doteraz (1997). 

Publikácia o vyhnianskom pivovare vyšla zatiaľ len v počte štyri kusy. Jej ďalší osud závisí od toho, či sa Marianovi podarí získať sponzorov, ktorí by o podporu knihy prejavili záujem. Pomoc prisľúbil aj starosta Vyhní, ktorý sa snaží získať sponzorov. Finančnú pomoc prisľúbil aj pivovar. 

Marian si myslí, že by kniha mohla byť pre pivovar obrovskou reklamou. Sám toto dielo považuje za svoju srdcovku. „Je to moja srdcová záležitosť a viem, že veľa ľudí by túto knihu chcelo,“ dodáva Marian s tým, že všetko teraz závisí od toho, či sa nájdu sponzori, aby tak ďalšia vzácna kniha mohla splniť svoj účel a to šíriť historické poznatky a zaujímavosti ďalšej pýchy nášho regiónu. 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 086
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 880
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 439
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 455
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 021
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 625
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 819
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 832
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 311
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 052
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 155
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 846
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 600
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Momentka z derby.

Tréner Pohronia označil prehru za zlyhanie.


Ilustračná fotografia.

Vystavené budú v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Medveď hnedý.

Na území Slovenska by mali usmrtiť 350 jedincov.


SITA a 1 ďalší 2
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 832
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 311
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 052
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 155
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 846
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 600
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu