Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Neskutočné: Šesť európskych titulov putovalo do Žiaru (+FOTO)

Nové Zámky sa stali dejiskom 4. ročníka Majstrovstiev Európskej Shitoryu karate federácie, ktoré sú označované aj ako Majstrovstvá Európy v štýle shitoryu.

(Zdroj: archív - MŠK)

ŽIAR NAD HRONOM. Medzi pretekármi, ktorí si vybojovali účasť na tomto významnom podujatí nechýbali ani karatisti z MŠK Žiar nad Hronom, ktorí štartovali v reprezentačných farbách Slovenskej shitoryu karate asociácie.

Počínali si ukážkovo

V konkurencii 653 pretekárov z reprezentačných družstiev Slovenska, Rumunska, Ruska, Maďarska, Nemecka, Talianska, Bulharska, Anglicka, Moldavy, Bieloruska a Španielska si žiarski karatisti počínali ukážkovo, keď z 12 nominovaných Žiarčanov slovenskú vlajku na stupne víťazov vynieslo až 10 z nich. Zisk 6 majstrovských titulov, 3 vicemajstrovských a 1 bronzového umiestnenia výrazne prispel k tomu, že sa nakoniec práve Slovensko stalo najúspešnejšou krajinou turnaja.

Ako prvý do bojov nastúpil Šimon Sečkár v kategórii 10-11 ročných chlapcov, ktorý obhajoval majstrovský titul z minulého roka. Po vyradení dvoch Rusov a dvoch Rumunov sa nakoniec stretol so slovenským kolegom vo finále, kde sa mu podarilo titul obhájiť.

Ostatní žiarski pretekári nastúpili v disciplíne športový zápas kumite. Veľkú bojovnosť a nasadenie ukázali aj najmenší pretekári v žiackych kategóriách. Bibiana Černáková v kategórii 8-9 ročných dievčat do 32 kg po výhrach nad Maďarkou a Rumunkou nakoniec vo finále podľahla ruskej pretekárke, čím si vybojovala titul vicemajsterky. V kategórii nad 32kg nastúpila Ivana Gahírová, ktorá nedala zahraničným súperkám šancu a po výhrach nad rumunskými pretekárkami si vybojovala majstrovský titul. V kategórii 10-11 ročných dievčat do 34 kg sa výborne darilo Patrícii Vankovej, ktorá cestou za majstrovským titulom vyradila Nemku, Rumunku a dve kolegyne zo Slovenska.

Skúsení pretekári

V dorasteneckých a juniorských kategóriách mali Žiarčania skúsených pretekároch. Aj tí ukázali, že vedia ako reprezentovať svoju krajinu. O jediný žiarsky bronz sa zaslúžila Veronika Víglašská v kategórii 12-13 ročných dievčat do 44 kg, ktorú od postupu do finále delila prehra s Ruskou.

V kategórii nad 44 kg sa veľmi darilo Karin Hanákovej, ktorá na ceste do finále porazila Rumunsku, Maďarku a Slovenku. Vo finále nestačila na Nemku, no vicemajstrovský titul určite potešil. Na úspech svojej sestry nadviazal Zdenko Vanka v kategórii kadetov do 62 kg, ktorý postupne zdolal Maďara a dvoch Rusov, čím si vybojoval majstrovský titul. Natália Rajčanová v kategórii kadetiek do 53 kg po víťazstvách vo vyraďovacích kolách vo finále podľahla slovenskej kolegyni, a tak jej patril titul vicemajsterky. Poslední dvaja žiarski pretekári patria k najskúsenejším a bolo to vidieť aj na výsledkoch, keď si Dominika Veisová vybojovala v kategórii junioriek do 53 kg majstrovský titul. Podobne sa darilo Michalovi Výrostkovi, ktorý taktiež nenašiel premožiteľa a tak sa stal majstrom Európskej Šitoryu karate federácie.

Na záver to vyšlo

Posledné vystúpenia žiarskych pretekárov boli v súťaži družstiev. Natália Rajčanová vo výbere junioriek Slovenska B skončila s družstvom na treťom mieste a Dominika Veisová vo výbere junioriek A vystúpila na najvyššiu priečku. Michal Výrostko si so svojimi parťákmi z juniorského výberu Slovenska vybojovali druhé miesto.

Posledný turnaj sezóny 2015/2016 majú karatisti viac než úspešne za sebou. Ich nominácia ako reprezentantov našej krajiny je určite veľkým prejavom dôvery.