ŽIAR NAD HRONOM. V sobotu, 2. júla Park Štefana Moysesa zaplnil štekot desiatok psíkov, ktorí sa tam už tradične, po piatykrát, spolu so svojimi majiteľmi zišli na obľúbenom žiarskom podujatí s názvom Žiarsky chlpáč, organizovaným žiarskym útulkom OZ Strážni Anjeli. Psíkovia sa predviedli v rôznych kategóriách, nechýbala súťaž o najkrajšieho predstaviteľa rasy, veterána či naj juniora. Psíky tiež súťažili v kategórii psí extrém, naj dvojica či psí talent. Zaujala aj kategória naj podoba pána so psíkom.
Bezzubý, slepý veterán
V hneď niekoľkých kategóriách si zasúťažil aj chlpáč Reno, ktorého jeho majiteľka prihlásila do kategórie Malé plemená. Zaujať sa rozhodli aj v kategórii extrém. „Je najušatejší, najstrapatejší a bohužiaľ aj najpostihnutejší,“ dodala jeho majiteľka. Dvanásťročný psík totiž už od piatich rokov trpí očným zákalom a kvôli vysokému veku už nemá ani zúbky. Tento hendikep mu nakoniec vyniesol prvenstvo v kategórii psíkov veteránov. A aký je recept na šťastný dlhý psí život? „Láska, láska, láska,“ odpovedala jeho majiteľka s úsmevom.
Medzi psíkmi a ich majiteľmi sme našli aj Border koliu, ktorá nás okamžite zaujala svojím pohľadom. Jedno očko totiž mala belaso modré a druhé zas hnedé. Zaujímalo nás preto, prečo ju jej majiteľ prihlásil do extrémov. „Má 14 mesiacov, do extrémov som ju ešte neprihlásil, ale je veľmi šikovná a rýchlo sa učí,“ dodal s úsmevom.


Pomáhajú deťom v domove
Pri potulkách sme narazili aj na ďalšiu zaujímavú dvojicu psíkov, ktorí sa venujú pomoci ľuďom, prostredníctvom canisterapie. „Naše psíky pomáhajú ľuďom, či už zdravým alebo chorým. To znamená, že chodíme do detských domovov a do špeciálnych liečebných ústavov a psíky pracujú,“ priblížila majiteľka psíkov a pokračovala:
„Malé psíky dávame do vozíčkov, kde si ich detičky môžu pohladkať, s väčšími zas robíme polohovanie. Deti tak majú dotyk so psíkom, hladkajú ho a kŕmia ho. Vďaka tomu sa zlepšuje nielen ich psychika, ale aj motorika, ktorá sa uvoľňuje pri hladkaní a hádzaní loptičky.“
V kategórii talent nemohol vyhrať nik iný, než predstaviteľ rasy, ktorá sa v talentových súťažiach objavuje po celom Slovensku, a to Borderská kólia. „Psík má dva a pol roka a na súťaž sme sa nepripravovali,“ prezradila jeho majiteľka Mirka. Spoločne sa vraj dvojica fris bee venuje súťažne, svojho psíka začala trénovať, keď mal tri mesiace. A dá sa stále udržať jeho pozornosť? „Snaží sa poslúchať stále, ale bývajú situácie, že sa niekedy zaňuchá a je nepozorný. Vždy to riešim tak, že sa skryjem a ona potom spanikári, kde som,“ dodala Mirka s úsmevom.


Aký pán, taký pes?
No a na rad prišla po dlhšom čase aj kategória naj podoba psíka a jeho majiteľa, ktorí sa so svojimi chlpáčmi predviedli v plnej paráde, jedna z dvojí sa dokonca zladila do vojenského oblečenia. Sympatie poroty si nakoniec získal šesťdesiatkilogramový rotvailer Shaggy v doprovode správcu žiarskeho útulku, Patrika Ihringa. „Naša najväčšia podoba je naša štíhlosť,“ zažartoval si Patrik.
Psík, ktorý už raz v žiarskom útulku bol, si jeho majiteľ adoptoval, no nezvládol jeho výchovu a tak psík skončil v útulku opäť. „Shaggy má päť rokov. Je dobrý k ľuďom, k deťom a má veľmi rád vodu.“ Fámy o tom, že rotvailery sú agresívne psy, poprel. „Všetko je o výchove a o prístupe majiteľa k psíkovi,“ dodal správca útulku.
Pointou celého podujatia však bolo najmä to, aby zamestnanci útulku priblížili útulkových psíkov verejnosti, prípadne im našli nový domov. „Aby sa ľudia takýchto psíkov nebáli a dali im druhú šancu,“ vysvetlila predsedkyňa Občianskeho združenia Strážni anjeli Martina Polachová. Každoročne v parku predstavia dvanásť psíkov z útulku a tajne dúfajú, že na niekoho zapôsobia a aspoň jednému z nich nájdu nový domov.
„Bohužiaľ, zatiaľ sa nám to za tých päť rokov podarilo iba raz. Pevne však ale veríme, že takáto akcia má zmysel, že ľudia vidia, ako sa psíky správajú, že sú socializované a spoločenské a to je plus,“ dodala Polachová. Za päť rokov svojej existencie si útulkom prešlo takmer tisíc psíkov. „Buď sa ich vzdali majitelia, alebo sme si ich našli prehodených v areáli. Základ je odchyt mestskej polície, no a mávame tiež pravidelné výjazdy v spolupráci s regionálnou potravinovou veterinárnou správou a mestskou políciou do osady pod Kortínou, pretože 90 percent psíkov je práve odtiaľ,“ vysvetlila Polachová.
Na podujatí sa každoročne objavujú nielen skalní, ale aj noví psíčkari so svojimi štvornohými miláčikmi. Dokonca sa sem chodia ukázať aj bývalí útulkáči. Je to najkrajšie, čo nás posilňuje do práce ďalej, že to má význam a že sa psíky majú u nových majiteľov dobre,“ dodala Polachová na záver.
