BANSKÁ ŠTIAVNICA. Ambulancia rýchlej lekárskej pomoci, teda záchranka, kde je súčasťou posádky aj lekár, nielen zdravotník, začala v turistickej Banskej Štiavnici fungovať od začiatku júla. Potvrdili nám to rezort zdravotníctva aj Miroslav Chabroň, riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Bratislava, ktorá záchranku v meste prevádzkuje.
Personálne zabezpečenie je podľa Chabroňa v súlade s požiadavkami legislatívy. Na otázku, či bol problém zohnať potrebných lekárov, neodpovedal.
Petícia Banskoštiavničanov zabrala
Pôvodne mali službu, ktorá zanikla v regióne v apríli 2013, obnoviť od septembra, Banskoštiavničania však za skorší termín zabojovali petíciou adresovanou ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi.
„Záchranku treba zriadiť ihneď, platíme si dane a odvody ako iní obyvatelia Slovenska, turistická sezóna práve začína, skrátka niet dôvodu, aby sme ďalšie štyri mesiace ostali bez urgentnej medicíny poskytovanej lekárom,“ povedal v apríli pri spustení podpisovej akcie Ján Roháč z petičného výboru.
Iniciátori petície pritom reagovali aj na situáciu, keď prevádzkovateľ banskoštiavnickej nemocnice, spoločnosť Svet zdravia zo skupiny Penta, zatvoril na začiatku roka interné oddelenie a o pár mesiacov i u mamičiek z celého Slovenska obľúbenú pôrodnicu. Pripomenuli tiež, že urgentná starostlivosť v podobe záchranky s lekárom nefunguje v meste niekoľko rokov, vážne prípady tak musia prevážať do nemocníc v iných mestách vzdialených desiatky kilometrov od Banskej Štiavnice.

Smerovali aj k zvýšenému tlaku a k uštipnutiu
Počas prvých troch dní svojho pôsobenia zasahovala posádka rýchlej lekárskej pomoci 7-krát. „Dvakrát v piatok, dvakrát v sobotu a trikrát v nedeľu. Z týchto siedmich prípadov si len dva vyžadovali následný transport do nemocnice, piatich ľudí ošetrili na mieste,“ informoval Boris Chmel z operačného strediska záchranky.
Do nemocnice pritom smerovali muž po intoxikácii alkoholom a staršia žena s bolesťami na hrudníku. V ďalších prípadoch išlo o vysoký krvný tlak a uštipnutie hmyzom.
„Zatiaľ počas prvých dní posádka rýchlej lekárskej pomoci viac suplovala lekársku pohotovosť, ako by slúžila na to, na čo je určená, čiže ošetrenie ľudí, ktorí sú ohrození na živote a zdraví,“ poznamenal Chmel. „Preto apelujme na ľudí, aby vedeli, k akým prípadom volať záchrannú zdravotnú službu. Tá rieši stavy, keď došlo k náhlemu ohrozeniu života a zdravia, k vážnej nehode s väčšími následkami. Nesupluje lekárske pohotovosti a nechodí k zvýšeným teplotám a podobne,“ odkázal.
V Banskej Štiavnici však chýba aj lekárska služba prvej pomoci, teda lekárska pohotovosť. Súkromný prevádzkovateľ ohlásil otvorenie takejto ambulancie pre dospelých už od 15. júla. Ordinačné hodiny avizuje počas pracovného týždňa od 16. hodiny popoludní do 6. hodiny rána a počas víkendov a sviatkov 24 hodín nepretržite.
