NOVÁ BAŇA. Prípadov, keď sa remeslo odovzdáva z pokolenia na pokolenie, nie je v dnešnej dobe veľa. O to vzácnejší je príbeh Novobančanky Evy Velty (38), ktorá sa ako jediná z vnúčat rozhodla pokračovať v šľapajách starej mamy a maľuje originálne ľudové motívy.
Maľovala spolu so starkou
Po starej mame zdedila Eva ako jediná z vnúčat tento vzácny dar. „Moja starká Helenka mala šestnásť rokov, keď namaľovala prvý tanier, pracovala s keramikou v Seredi,“ spomína na svoju starkú Eva.
Stará mama sa k maľovaniu vrátila vo veku úctyhodných 86 rokov. „V tak vysokom veku začala znovu maľovať a učiť ma svojmu poslednému remeslu,“ pokračuje Eva, no nezabudne podotknúť, že precíznosti a láske k ručnej práci ju starká viedla od detstva.
„Spoločne sme háčkovali, šili i vyšívali. Na sklonku jej života sme spolu občas maľovali pri kávičke, pri rozhovoroch o starých časoch aj pri sústredenom tichu. Potom, ako mi náhle odišla do neba, rozhodla som sa, že budem maľovať za ňu, aby tento dar nezanikol,“ začína svoj príbeh remeselníčka.
„Neustále objavujem čaro tohto ľudového kvetinového vzoru, históriu slovenskej ornamentiky, ktorá ma inšpiruje pri aplikácii na rôzne druhy materiálu. Stále sa učím, lebo len cvik urobí majstra,“ dodáva. O tom, že ľudové vzory sa hodia úplne na všetko, nás Eva presviedča, keď začína vymenúvať, na čo všetko sa tieto vzory dajú namaľovať.
„Najčastejšie maľujem na rozličné drevené výrobky, šperkovnice, úžitkové predmety. Z textilu zas na tričká, peňaženky, teraz je sezóna tenisiek.“ Kvetinové ľudové vzory zdobia takmer všetko – tanieriky, sklené dózy, dokonca aj diáre či zápisníky. „Jednoducho všetko, čo si vymyslíte,“ hovorí s úsmevom. K maľovaniu ornamentov má Eva citový vzťah, no, ako sama poznamenáva, ako remeselníčka ešte len začína.


Poctivá ručná práca
Keď ich starká v januári minulého roka opustila, Eva sa rozhodla, že prevezme rodinné remeslo a musí pokračovať. „Zaujímavé je to, že ja kresliť vôbec neviem, nechodila som ani len na výtvarnú. To mi nikto nechce veriť. Vždy som však mala cit pre farby a kompozíciu, zmysel pre detail,“ vysvetľuje.
Spoločne so starou mamou maľovali len pol roka. Učiť sa remeslu po smrti starkej vraj nebolo jednoduché.
„Ona mi vždy poradila, premaľovala, vygumovala a opravila. Až keď som na to ostala úplne sama, zistila som, aké je to zložité. Ako záleží na každom precíznom ťahu štetca, na správnom namiešaní odtieňa farby, aby to spolu harmonicky ladilo,“ hovorí Eva.
„Viete, veľa ľudí si myslí, že maľujem cez šablóny no nie je to tak. Vzory si vždy predkresľujem ceruzkou a potom nanášam farbu tenkým štetcom. Keď ich maľujete často jednoducho sa vám dostanú do ruky. Páči sa mi tá variabilita tvarov a farieb. Každý základný kvet viete spraviť aj desiatimi spôsobmi. Sú zdobené zvnútra i vonka.“ Každý jeden výrobok je pritom originál, na čo kladie veľký dôraz.
Maľovaniu Eva obetovala všetok svoj voľný čas. Maľuje ráno, ale aj večer, keď sa vráti z práce. Pri práci zabúda na čas, a tak sa veľakrát stane, že sústredene maľuje aj celé hodiny. Ako nám prezradila, jej veľkým snom je namaľovať ľudové vzory na fasádu domčeka a tiež mať svoj vlastný ateliér, nakoľko sa remeslu venuje zatiaľ vo svojom byte.


Po starej mame si zmenila priezvisko
Starú mamu a dar, ktorý po nej Eva zdedila, si nedávno uctila tak, že si dokonca po starkej zmenila priezvisko. „Starká sa volala Veltyová, ja som si zmenila priezvisko z Mišurovej na Velty. Ona vždy hovorievala, že Velt je ako Welt, čo po nemecky znamená svet a ja chcem raz vybudovať svet ornamentov,“ hovorí s úsmevom.
A záujem o Evine výrobky je naozaj veľký. To, čo vyrobí, vyfotografuje a dá na internet, kde sa medzi ľuďmi nielen z blízkeho okolia, jej remeslo dostáva do povedomia ľudí široko-ďaleko. Zaujímalo nás tiež, či sa Eva so svojím remeslom už aj prezentovala na verejnosti osobne.
„S takouto verejnou prezentáciou len začínam teraz od júna. Čakajú ma folklórne slávnosti v Detve, keď budem prvýkrát verejne prezentovať svoje výrobky na takomto veľkom podujatí.“ Premiéru chce mať Novobančanka aj vo svojom meste, kde v septembri na novobanskom jarmoku budú môcť ľudia obdivovať jej prácu.


Folklór je nadčasový
A čo umelkyňu inšpiruje pri tvorbe najviac? „Mám rada prírodu, v ktorej trávim veľa času na prechádzkach a čerpám odtiaľ energiu, fotím. Príroda je najväčší najfarebnejší umelec, to je pre mňa oddych,“ hovorí Eva, no poznamenáva, že veľkou inšpiráciou sú pre ňu aj ľudia, ktorí milujú folklór a aktívne sa mu venujú.
A čo považuje za svoj najväčší úspech? „Neviem, či najväčší, ale namaľovala som svojej dcére na tričko ornamentové srdce a hrdo ho nosí. Prišla s ním do školy a spolužiačky sa jej okamžite začali pýtať, odkiaľ ho má,“ hovorí s úsmevom.
Ľudové motívy sú podľa nej nadčasové a dajú sa pokojne aplikovať aj do dnešnej moderne doby, čo sa dizajnu oblečenia, či nábytku a úžitkových predmetov týka.
„Máme obrovské kultúrne bohatstvo a mali by sme naň byť hrdí. Či už ho budeme takýmto spôsobom nosiť, skrášľovať sa ním, alebo ho používať v podobe úžitkových predmetov. Slovenský ľud je veľmi šikovný, čo sa remesla týka,“ hovorí. Ľudová ornamentálna maľba je podľa nej cesta, ktorou sa chce uberať celoživotne.
Starká Helenka je vraj po celý čas pri Eve. „Spomienky na ňu sa snažím dávať do svojich malieb, veľmi mi chýba. Aj v deň, keď ležala v nemocnici a bolo to s ňou veľmi vážne, prišlo mi vnuknutie, že raz namaľujem pre ňu srdce. Zostalo mi tak krásne na duši a potom mi zavolala mama, že starká umrela.“
Odvtedy majú nielen kvety, ale aj srdiečka medzi ornamentmi svoje čestné miesto. V tvorbe Evu podporuje celá jej rodina. „Dcéra mi bude pomáhať pri prezentovaní mojej práce na rôznych podujatiach a tiež mi bude robiť modelku,“ hovorí s úsmevom.


Navrhovala aj tetovanie
Eva má rada výzvy, neustále sa učí a rozvíja. Jednou z nich budú aj šaty, ktoré sa v najbližšej dobe chystá pomaľovať. „Budú to kráľovsky modré šaty nad kolená ozdobené maľbou, čím získajú luxusný a ojedinelý vzhľad. Zákazníčka si ich potom oblečie na svadbu,“ hovorí.
A dostala už aj ponuku, na ktorú tak ľahko nezabudne? „Jedna mladá dievčina chce návrh tetovania v podobe ľudových vzoroch. Videla ich na mojej stránke a nadchli ju. Táto oblasť využitia ornamentov je nevyčerpateľná.“ hovorí.
Dobré meno Slovensku, aj našim tradičným ľudovým prvkom, robí Eva aj v zahraničí. Už jej stará mama maľovala zavinovačku pre dieťatko žijúce v Japonsku.
„Raz za mnou prišla kamarátka, aby som jej namaľovala diáre, ktoré by potom darovala svojim výnimočným obchodným partnerom. A tak sa ľudové slovenské motívy na diároch dostali do Austrálie, Číny či Švajčiarska.
Predmety s ľudovými ornamentmi vhodné ako darčeky zo Slovenska poputovali aj do New Yorku, Anglicka, Portugalska či do Juhoafrickej ľudovej republiky.
A aké sú plány talentovanej remeselníčky? „Samozrejme, chcem maľovať naďalej, ja tvorenie proste milujem. Mám rada dni, keď vstanem, mám čas a môžem celé hodiny maľovať. Úplne pri tom zabúdam na čas a ostane len čistá radosť. Nápadov je veľa, ja iba začínam,“ dodáva Eva s úsmevom na záver.
Viac z Evinej tvorby nájdete TU.