BREHY. Rarita, aká sa len tak nevidí. Obyvateľov obce Brehy prekvapil vysvietený dvojkríž, ktorý sa z ničoho nič objavil na Kališnom vrchu. Kríž osadila partia dobrovoľníkov zo seniorských radov spoločne s jeho autorom Jánom Lalkom začiatkom júla.
Niektorí obyvatelia spočiatku nechápali, čo tam kríž robí. Fotili si ho a pridávali na internet, kde sa spytovali, čo dvojkríž na kopci znamená a kto ho tam osadil.
Kríž ako symbol zmierenia
Dvojkríž, týčiaci sa na Kališnom vrchu, má podľa slov jeho tvorcu, Brežana Jána Lalku, niekoľko významov. Symbol, ktorý sa mimochodom nachádza aj v štátnom znaku Slovenskej republiky, podľa neho symbolizuje víťazstvo nad smrťou a mravným zlom.
„Týmto krížom sme si chceli pripomenúť príchod vierozvestcov svätého Cyrila a Metoda, na hlavne chceme, aby symbolizoval porozumenie a zjednotenie ľudí v Brehoch,“ vysvetľuje tvorca kríža Ján Lalka. Medziľudské vzťahy v obci podľa neho nie sú práve najlepšie.
„Medzi ľuďmi neexistuje pokora. Rodiny tu majú medzi sebou spory,“ hovorí so smútkom v hlase. Sedemmetrový Kríž preto nepomenoval nijak inak ako Kríž zmierenia. „Chcel by som, aby všetci, ktorí majú v obci spory, spravili za nimi hrubú čiaru a vstúpili si do svedomia,“ hovorí Ján, ktorého trápi aj napätá situácia, ktorá vládne medzi Novou Baňou a Brehmi.
Dvojkríž, symbolizujúci súdržnosť a zmierenie, by mohol podľa jeho slov ľudí motivovať, aby držali pohromade, ako tomu bývalo kedysi. Sám seba pritom Ján považuje za veľkého lokálpatriota. „Kedysi sme v obci mali vždy všetko nové, či už ako prví holiča alebo telefónnu búdku. A teraz? Mám pocit, že všetko ide dolu vodou,“ smutne povzdychne.


Kríž je v noci osvetlený
Dvojkríž je celý z dreva a jeho výroba trvala Jánovi približne mesiac. Pre autora má aj osobnú hodnotu. „Minulý rok som absolvoval dve operácie, pri ktorých ako keby som sa druhýkrát narodil,“ opisuje Ján, ktorému minulý rok operovali upchatú cievu. Pri druhej operácii mu zas odobrali dvanásť centimetrov hrubého čreva. Vtedy si uvedomil, že ho ešte niečo na tomto svete drží a skrsla mu myšlienka na znak vďaky vyrobiť tento kríž.
Dominantu je v obci vidieť nielen cez deň, ale aj v noci. Zo všetkých strán kríž totižto obkolesuje 42 svietidiel na slnečnú energiu, ktoré sa cez deň nabijú a v noci svietia na bielo. „Je to pekné a vkusné,“ mylsí si autor. Už keď mal kríž u neho na dvore, priťahoval pohľady miestnych. „Keď ľudia videli osvetlený kríž, prišli a sem-tam si ho odfotografovali,“ hovorí s úsmevom.
Kríž na Kališnom vrchu je vraj situovaný do stredu obce. Cesta k nemu je podľa Jána priechodná, zvládnu ju aj starší ľudia. Do budúcna by ho chcel dokonca vylepšiť. Ako, to si zatiaľ nechal pre seba. Prezradil však, že ku krížu plánuje doplniť lavičky, aby si pri ňom ľudia mohli oddýchnuť či opekať.
