NOVÁ BAŇA/ŠTÁLE. Kultúrny dom v časti Štále chce mesto Nová Baňa spoločne s ďalšími budovami odpredať.
Kultúrny dom sa spoločne s ďalšími objektmi ocitol na zozname nepotrebného majetku mesta. Nová Baňa vlastní 64 budov, o ktoré sa nedokáže plnohodnotne postarať z dôvodu vysokých nákladov.
Do údržby týchto budov mesto v predchádzajúcich obdobiach systematicky neinvestovalo. Ide väčšinou o staršie objekty, ktoré si vyžadujú kompletné rekonštrukcie.
Náklady sú oveľa vyššie
Kultúrny dom v časti Štále bol postavený v roku 1983. Od roku 1998 je v správe Mestského bytového podniku, ktorý ho ďalej prenajíma. Objekt spravovaný mestom slúži na prenájom priestorov na kultúrne akcie a na klubové aktivity.
Kultúrny dom sa v súčasnosti nachádza v zlom stave, na jeho rekonštrukciu by mesto muselo vynaložiť nemalé prostriedky, ktoré sa po analýze vyšplhali až na 95-tisíc eur.
Veľký nepomer je aj medzi ročnými nákladmi na údržbu kultúrneho domu a výnosmi z jeho prenájmu. Minulý rok mesto na údržbu kultúrneho domu vynaložilo viac ako 1400 eur. Príjmy z prenájmu dosiahli iba niečo cez 130 eur.
Ak sa do konca tohto roka nenájde riešenie, ako financovať nevyhnutné opatrenia mimo rozpočtu mesta , mesto budovu odpredá. Odhadovaná cena kultúrneho domu by sa mala pohybovať niekde medzi 70 až 100-tisíc eur.
Ľudia ho chcú zachovať
Kultúrny dom, známy predovšetkým dobrými zábavami a rôznymi kultúrnymi podujatiami, utkvel v pamäti nielen Novobančanom, ale aj ľuďom z okolia natoľko, že Štálania jeho predaj odmietajú.
„V prvom rade by bolo dobré opraviť kultúrny dom, keďže v zadnej časti máme klub, do ktorého sa chodíme zabávať a stretávame sa tam všetci mladí ľudia zo Štálov,“ povedala obyvateľka časti Štále Erika Vozárová. S predajom budovy by súhlasila, má však jednu podmienku.
„Hlasovala by som za predaj, ale po určitej dohode, že sa tam budú môcť vykonávať akcie a že by aj nový majiteľ ponúkal sálu na účely rodinných osláv. Vtedy by sa to oplatilo predať,“ myslí si Erika. „Bolo by dobré, keby sa kultúrny dom zachoval. Bývajú tam dobré zábavy,“ súhlasí s Erikou ďalšia z obyvateliek Štálov dôchodkyňa Mária.
Poslanec: Peniaze sa budú hľadať len ťažko
Za zachovanie kultúrneho domu je aj poslanec za daný obvod Tomáš Palaj. „Podporujem zachovanie charakteru tejto budovy. To znamená, že by aj naďalej mala slúžiť ľuďom na stretávanie sa, na kultúrne a spoločenské podujatia, rodinné oslavy a podobne,“ povedal.
Podľa poslanca kultúrny dom v časti Štále stavali ľudia svojpomocne. „Mesto však do jeho údržby dlhé roky neinvestovalo a aj preto dnes vyzerá tak, ako vyzerá. Myslím si, že nemá význam, aby sa podobná situácia opakovala. Ak mesto má záujem, aby kultúrny dom fungoval, tak by malo prijať záväzok, že ho opraví a bude aj v budúcnosti udržiavať,“ dodal Palaj, ktorý už počul viacero návrhov od ľudí, ktorí by v rámci svojich možností s opravou kultúrneho domu pomohli.
„V dnešnej dobe sa však už o nejakej svojpomocnej oprave budovy dá hovoriť len veľmi ťažko. Na všetko platia normy, vyžadujú sa certifikáty a revízie. Požiadavky na bezpečnosť práce sú úplne inde ako pred štyridsiatimi rokmi. Svojpomocne by teda mohli byť zrejme vykonávané iba drobné pomocné práce,“ vysvetlil poslanec.
Prisľúbil však, že sa bude snažiť hľadať finančné prostriedky na to, aby kultúrny dom zostal zachovaný.
„Myslím si, že všetci, poslanci aj občania, sa zhodneme na tom, že kultúru v našom meste je potrebné rozvíjať a podporovať. Divadlá, ľudové tradície, akcie pre deti, ale aj tradičné ľudové zábavy organizujú mnohí dobrovoľníci vo svojom voľnom čase, bez nároku na odmenu a často za svoje vlastné prostriedky, za čo im patrí vďaka. Ale udržať kultúrny dom v dobrom stave a dotovať týmto spôsobom kultúru si vyžaduje, okrem nadšenia, aj nemalé finančné prostriedky a pri pohľade do rozpočtu sa budú hľadať len ťažko,“ priznal poslanec.