OSTRÝ GRÚŇ. Rozdielne krajiny, rozdielne jazyky, no všetkých spája jedna vášeň – láska k obľúbenému futbalovému klubu. Reč je o česko-slovenskej fanúšikovskej základni AC Miláno, Rossoneri Cechi e Slovacchi, ktorá tento rok oslavovala desiate výročie svojho založenia.
Približne päťdesiat futbalových nadšencov z Čiech, Slovenska, ale aj z Nemecka, konkrétne z Milan Fans Berlin, sa stretlo v Ostrom Grúni v rekreačnom stredisku Chata Kollárová, aby si uctili desiate výročie svojho vzniku. A to, že oslavovať prišli Rossoneri, bolo skutočne vidieť.
Všade navôkol boli rozvešané šály a vlajky talianskeho klubu, nechýbala dobrá nálada a priateľská atmosféra, trvajúca niekoľko dní. Boli sme sa teda pozrieť, ako to na takom pravom fanúšikovskom zraze chodí.
Vytvárajú pevné dlhoročné priateľstvá
Desaťročnú históriu Rossoneri začal písať súčasný prezident klubu Honza Filip. „Honza sa pred desiatimi rokmi stretol na jednom zápase v Taliansku s dvoma či troma ďalšími fanúšikmi. Úplne neorganizovane, každý za seba. Tam sa všetci traja spoločne dohodli, že vzhľadom na to, že sú z jednej krajiny, vytvoria český fanklub,“ prezradil člen fanúšikovskej základne Rossoneri Cechi e Slovacchi, Čech Michal Drnovský.
Netrvalo dlho, a vzápätí sa z českého klubu stal česko-slovenský. Dnes tvorí fanúšikovskú základňu zo Slovenska a Čiech približne 125 členov, ktorí sa každoročne stretávajú na niekoľkodňových zrazoch.
„Na začiatku sme začínali robiť jednodňové zrazy, kde sme sa zišli, dali sme si obed a večer sme odchádzali domov. No mnohí, ktorí za nami na naše zrazy chodili, viac precestovali, ako boli s nami, a tak sme sa pred piatimi rokmi rozhodli, že zrazy budú viacdenné,“ dodal Michal.
Inak tomu nebolo ani v Ostrom Grúni. Nadšenci futbalu tu strávili predĺžený víkend od piatku do nedele. „U vás na Slovensku je to veľmi fajn a odvtedy sa stretávame predovšetkým tu. Či už v okolí Žarnovice alebo v Ostrom Grúni,“ priznal Michal.
No a čo je typické pre československých „Milánistov“? „Typické pre Milánistov v Česku a na Slovensku je hlavne obrovské priateľstvo a to, že medzi sebou máme fantastické vzťahy. Máme tú možnosť spoznávať aj iné kluby a myslím, že nám závidia, akí sme kamaráti,“ vysvetlil Michal a zároveň dodal, že sú typickým príkladom toho, že rozdelenie republík neznamená rozdelenie národov a priateľstiev.

Všímajú si ich aj v Taliansku
Pre nadšencov futbalu bol počas zrazu pripravený naozaj bohatý program. „V piatok sme boli v Bojniciach na Dni otvorených dverí, kde našich členov srdečne prijal slovenský futbalista Juraj Kucka, ktorý hrá momentálne za AC Miláno. Fanúšikovia si s ním urobili foto, obdaroval nás malými suvenírmi a poslal video odkaz pre účastníkov zrazu,“ pridal sa do debaty fanúšik Vladimír Dulaj.
Počas zrazu boli pre nadšencov v Grúni pripravené športové aktivity, nechýbalo pivko a varený guláš či country muzika. Vyvrcholením zrazu bola sobotňajšia tombola, po ktorej si v priateľskej atmosfére, aj keď Slováci a Česi fandili Talianom a Nemci zas svojej krajine, pozreli futbalový zápas Taliansko - Nemecko. „Jednoducho sme mali aj kultúrne aj športové vyžitie,“ dodal Vladimír s úsmevom.
Spoločne okrem výjazdov fanúšikovia cestujú aj na zápasy. Tento rok boli na AC Miláno – Juventus, na ďalší sa chystajú v septembri po rozlosovaní. Fanúšikovia AC Milána naprieč celou Európou vyvíjajú také množstvo aktivít, že sa niekedy stane, že sa spoločne prelínajú, a tak sa všetci nemôžu stretnúť pohromade, no spolu ich drží jediné – láska k futbalu a k ich klubu.
„Je to náš život. Niekto rád chytá ryby,venuje sa turistike a my sa bavíme futbalom,“ dodáva Vladimír. Česko-slovenský fanúšikovský klub si vraj dokonca všímajú aj v Taliansku, a to v samotnej spoločnosti AC Milána, ktorú reprezentujú asociácie, združujúce fankluby po celom svete.
„Ich čelní predstavitelia majú na nás priamy kontakt. Sú to ľudia, s ktorými si tykáme, máme s nimi fantastické vzťahy a sú s nami neustále v kontakte. Aj pri príležitosti desiateho výročia založenia nášho klubu nám poslali ceny do tomboly. Jednou z nich bola aj hlavná cena, podpísaný dres od Franca Baressiho, čo je obrovská legenda AC Milána,“ vysvetlil Michal.

Dve krajiny – jedna viera
Fanklubov AC Milána je na svete cez osemsto. „My si pripadáme, že sme v prvej desiatke. Aj oni nás tak vnímajú a my sme na to pyšní. A je to aj tým, že sme spojené dva národy a aj na našich šáloch máme napísané Due paesi – Una fede, čiže Dve krajiny – jedna viera, čo je pre nich aj pre nás veľmi emocionálna vec,“ dodal.
„Našli sme si tu nových priateľov, aj to je dôležité,“ dopĺňa ho Milánista Lukáš zo Žarnovice. Ako každý spolok aj Rossoneri Cechi e Slovacchi majú svoje vlastné stanovy, ktorými sa riadia.
„Podporujeme ľudí v zdravom životnom štýle. A ja si myslím, že to, že sú ľudia medzi sebou šťastní, vytvára zdravý životný štýl. Keď sa ľudia smejú a je im dobre, je to lepšie, než niekde ležať pri televízore,“ dodal s úsmevom Michal. S výtržnosťami, aké môžeme sledovať napríklad počas slovenských zápasov, sa Rossoneri nestretli.
„Na zápasoch v Taliansku vždy vládne priateľská atmosféra. Bol som tam veľakrát a nie je to len o bezpečnostnej politike, skôr je to o morálke ľudí. Je neskutočné, že sa zídu desiatky tisícov fanúšikov dvoch nezmieriteľných táborov a nedochádza medzi nimi k žiadnym konfliktom,“ dodal Michal.
