BANSKÁ ŠTIAVNICA. Slovenská komora architektov vyhlásila nominácie jubilejného XV. Ročníka Ceny za architektúru CE-ZA-AR 2016. Do súťaže sa prihlásilo celkom 108 diel. Medzinárodná porota zložená z architektov vybrala 25 diel, na ktoré sa bola osobne pozrieť.
Do užšej nominácie vybrala 17 počinov. Obrovský úspech tento rok zaznamenala Banská Štiavnica, kde porotcovia na cenu nominovali až dva objekty.
V kategórii Občianske a priemyselné budovy nominovali materskú školu Guliver so sídlom na Poľovníckej ulici.

Vymyká sa štandardu
Prestavbu projektoval a dozeral na ňu banskoštiavnický architekt Richard Murgaš. Nominácia na Cenu za architektúru ho potešila.
„Vzhľadom na to, koľko sme procesu rekonštrukcie venovali, mám pocit že sme sa v nominácii objavili celkom právom,“ zareagoval. Je rád, že odborná porota ocenila aj dielo, ktoré sa realizuje na okraji veľkých investičných zámerov a v regióne, ktorý nemá veľa takýchto investičných príležitostí. Materská škola vznikla prestavbou staršej budovy.
„Zámer vznikol tak, že sám súkromný investor, ktorý chcel umiestniť svoje deti do nejakého zariadenia v Banskej Štiavnici, no nenašiel zodpovedajúcu kvalitu,“ prezradil Murgaš. Škôlka s bazénom i saunouPrestavba materskej školy začala vo februári minulého roka a ukončili v septembri.
„Nebol to štandardný proces. Na stavbe sme trávili celé dni. Všetko išlo za pochodu, aj projektovanie, aj kreslenie výkresov aj samotná prestavba,“ priblížil architekt, ktorý po celý čas spolupracoval s vedením škôlky. Materská škola Guliver sa stala pre všetkých členov tímu srdcovou záležitosťou.
„Celé to bol jeden veľký príbeh. Stretlo sa tam veľa zaujímavých ľudí, z ktorých sa stali priatelia. Stavba sa stala akýmsi naším dieťaťom,“ dodal.
Architekti vymýšľali spoločne s riaditeľkou materskej školy a s investorom aj názov Guliver.
„Pohrala som sa so slabikami, a keďže prvá hláska ktorú dieťa vysloví, je G, napadol ma milý chlapček Guliver. Nie ten z Guliverových ciest, ale šibalské dieťa, kamarát, ktorý sprevádza deti každý deň za dobrodružstvom a poznaním raz ako pomocník, zdroj motivácie, ale i ako nezbedník, ktorého deti učia, upozorňujú, napríklad, keď sa mu nechce umyť zuby, alebo zaviazať šnúrky. A preto sa u nás nehovorí, ideme do škôlky, ale ideme za Guliverom,“ vysvetlila riaditeľka materskj školy Anežka Slančíková.
Materská škola má okrem herne aj bazén so slanou vodou a saunou, telocvičňu, väčšie triedy a vlastnú spálňu. Nechýba ani keramická dielnička či lezecká stena a šúchala do šatne.
Zaujímavosťou je tiež plne vybavený pult v jedálni, kde deti varia a pečú. Súčasťou areálu je veľká záhrada s preliezačkami.
„Myslím si, že projekt súkromnej materskej školy Guliver je v podmienkach Slovenskej republiky naozaj výnimočný. Je to materská škola ušitá na mieru,“ vyjadrila sa Slančíková a pokračovala: „Keď sa teraz pozerám na krásnu budovu, v ktorej môžem učiť deti presne podľa mojich predstáv, som hrdá, že som svojimi skúsenosťami učiteľky a postrehmi matky, mohla prispieť k vytvoreniu takejto výnimočnej materskej školy.“
Zaujal aj Banícky dom
Do nominácie v kategórii Obnova a prestavba sa dostala aj rekonštrukcia baníckeho domu na Ulici Dolná Resla v Banskej Štiavnici. Jej autorom sú Vladimír Schmidt a Zuzana Ditteová.
Objekt prešiel komplexnou obnovou. „Dispozícia bola očistená, znehodnotené časti fasád zrekonštruované, poškodené prvky boli nahradené precízne remeselne spracovanými replikami. Pre užívateľov domu sme pomocou terasy prístupnej priamo zo obytného podkrovia vytvorili platformu na oddych. Na hornej platforme pribudol uzatvárateľný altánok, ktorý svojím prevedením, šindľovou strechou a detailmi odkazuje na hospodárske šopky,” opísali svoj projekt architekti.
S výberom stavieb do súťaže je spokojná aj porota. Predseda poroty, poľský architekt Roman Rutkowski, povedal: „Snažili sme sa nájsť vašu vlastnú identitu. Pri tvorbe v architektúre je dobré pamätať na to, kto sme, odkiaľ pochádzame a kde sú naše korene.“
Architekt Lukáš Kordík, člen poroty, skonštatoval progres. „Tento rok bolo pomerne silné zastúpenie kvalitných diel, ktoré sa nachádzajú v rôznych regiónoch Slovenska. Teší nás, že kvalitná architektúra sa dostala aj mimo hlavného mesta a nemusí nevyhnutne vychádzať zo silného finančného zázemia," zhodnotil.
