ŽIAR NAD HRONOM. Spoločnosť Svet zdravia zo skupiny Penta ponúka za dva nevyužívané rozostavané pavilóny nemocníc v Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote viac. Cenu oproti tej, ktorú v júni schválili poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja, navýšila o 413-tisíc eur.
Penta má podmienku
„Svet zdravia je po dohode so svojím akcionárom pripravený zvýšiť sumu za odkúpenie pavilónov na 1 450 000 eur,“ potvrdil Tomáš Kráľ, hovorca siete regionálnych nemocníc, do ktorej patria aj žiarska a rimavskosobotská.
„Zvýšenie sumy však podmieňujeme tým, že navýšené prostriedky sa investujú výhradne do súčasných častí oboch nemocníc. Tie sú a i naďalej majú ostať v majetku samosprávneho kraja,“ povedal Kráľ. Peniaze naviac sa majú použiť priamo na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti pre takmer 150-tisíc obyvateľov kraja.
Nová ponuka vzišla podľa Kráľa z rokovaní s vedením samosprávneho kraja, s jeho poslancami aj s primátormi oboch miest.
Stretnutie predsedu samosprávneho kraja Mariana Kotlebu (ĽS NS) a predsedu predstavenstva spoločnosti Svet zdravia Ľuboša Lopatku potvrdila hovorkyňa samosprávneho kraja Michaela Piliarová.
„Vyjednávaciemu tímu BBSK sa podarilo zvýšiť pôvodnú, poslancami dohodnutú sumu, o takmer 40 percent,“ píše Piliarová s tým, že takto si predstavujú "efektívne a účelné využívanie verejných zdrojov". Práve nízku cenu Kotleba deklaroval ako dôvod, prečo uznesenia poslancov o predaji pavilónov B nepodpísal.
Už pred júnovým hlasovaním sa však prevádzkovateľ nemocníc sťažoval, že k žiadnym oficiálnym rokovaniam o predaji či o možnej cene objektov nedošlo a vedenie kraja nevyvíjalo až do zastupiteľstva, kde predaj navrhli a odklepli poslanci, v tomto smere žiadnu aktivitu.

Opäť rozhodnú poslanci
O tom, či aktuálna ponuka prejde, rozhodnú župní poslanci na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva, ktoré na ich žiadosť Kotleba zvolal na 25. júla. Na rokovaní pôvodne plánovali prelomiť veto župana a schváliť pôvodné uznesenia.
Svet zdravia verí, že teraz podporia nové riešenie a že Kotleba ho potvrdí podpisom. V ďalšej fáze spoločnosť avizuje investíciu v hodnote takmer 13,5 miliónov eur do oboch nedostavaných pavilónov a sľubuje ich ďalšie využitie ako plnohodnotných súčastí nemocníc.
Za dostavbu pavilónov sa pred časom postavili aj zamestnanci nemocníc a časť verejnosti v petícii.