BANSKÁ ŠTIAVNICA. Kalvária v Banskej Štiavnici sa v ostatných rokoch teší stále väčšej obľube a láka stále viac návštevníkov. Kým pred desiatimi rokmi k nej smerovalo asi 12-tisíc ľudí, vlani to bolo už 50-tisíc.
V tejto sezóne ich Martin Macharik, predseda Kalvárskeho fondu, združenia, ktoré sa dlhodobo snaží o kompletnú obnovu barokovej pamiatky, očakáva ešte viac.
Aj z tohto dôvodu v jej susedstve otvorili moderné návštevnícke centrum s expozíciou, prednáškovou sálou, toaletami, bufetom a veľkou záhradou. Nechýba ani obchodík so suvenírmi a parkovacia plocha s kapacitou viac ako 30 miest.
„Absentujúce parkovisko či toalety sme pociťovali ako problém. Hoci menšie centrum funguje už dlhšie v Dolnom kostole, kapacitne nepostačuje. Nový priestor je dôstojný a má celkovo asi 400 metrov štvorcových,“ priblížil Macharik.
Jednotlivé časti expozície približujú pamiatku ako duchovné miesto, historický objekt a z krajinárskeho hľadiska zaujímavý komplex.

Reštaurujú nástenné maľby
V súčasnosti je kompletne zrekonštruovaná viac ako polovica z devätnástich kaplniek. Aktuálne sa remeselníci a reštaurátori sústredia na Horný kostol a jeho nástenné maľby a kaplnku Ecce homo.
„Chceli by sme ich dokončiť do dvoch rokov, keďže tieto objekty sú na kopci, je to náročné finančne aj logisticky,“ povedal Macharik.
Kalvárii, ktorá sa v roku 2007 pre jej stav dostala na zoznam 100 najohrozenejších pamiatok sveta, výrazne pomáha najmä dlhodobá finančná podpora Nadácie VÚB.
„Trvá od roku 2008 a sme radi, že je čoraz viditeľnejšia. Keďže chceme, aby sa čo najrýchlejšie dokončila obnova Horného kostola a kaplnky Ecce homo, rozhodli sme sa zvýšiť náš ročný príspevok zo 66 400 eur na 100-tisíc eur,“ povedal predseda správnej rady nadácie Alexander Resch.
Tvrdí, že aj v podpore obnovy kalvárie vidí spôsob, ako môže banka profitujúca z podnikania na Slovensku vrátiť časť svojich ziskov späť ľuďom.
Pripomenul, že zo sakrálneho komplexu sa za posledné roky stala pamiatka európskeho významu.



Kalvária ide do sveta
Pred časom niektoré z originálov reliéfov, ktoré sú normálne súčasťou expozície Kalvária v azyle v priestoroch Starého zámku, smerovali na výstavu do talianskeho Milána.
„Kalvária už určite nemá len miestny význam, je to minimálne celoslovensky zaujímavé miesto a môžem povedať, že ideme ďalej do sveta,“ dodal Macharik.
O vznik kalvárie sa v roku 1751 zaslúžili jezuiti a ďalšie dve storočia žila bohatým náboženským životom.
Za komunizmu, v roku 1951 ju znárodnili a odvtedy postupne chátrala. V ostatných rokoch sa na jej záchrane podieľali stovky ľudí nielen zo Slovenska.



