HRABIČOV. Predposledný júlový deň, v sobotu 30. júla, sa v Hrabičove niesol v znamení osláv. Po minuloročnom úspechu sa starosta obce Ján Adámik rozhodol zorganizovať v poradí už druhý ročník Kultúrno-športového dňa obce Hrabičov, tentoraz obohatený o ďalšie novinky.
Žienky párali párance
Pre deti bola už od rána k dispozícii trampolína, neskôr sa k nej pridal nafukovací hrad. Tí najmladší si tiež mohli dať pomaľovať tvár či si pochutnať na cukrovej vate. Pre starších návštevníkov boli prichystané remeselné trhy, tombola či občerstvenie.
Odvážnejší mohli preletieť vrtuľníkom ponad Hrabičov a pozrieť si ho z vtáčej perspektívy. O občerstvenie sa postarali miestni poľovníci, ktorí navarili výborný guláš. Seniorky z klubu jednoty dôchodcov Rozmajrín zas predviedli tradičnú slovenskú kuchyňu v podobe tvarohových párancov so slaninkou.
Ako nám prezradila členka klubu seniorov Anna Siekelová (77), takzvané drevorubačské párance sú z dedinky Uhliská, odkiaľ Anna pochádza. „Párance som do Hrabičova priniesla zhruba pred desiatimi rokmi a odvtedy sa stali obľúbenou miestnou špecialitou,“ prezradila dôchodkyňa. A prečo sa párance volajú práve drevorubačské?
Ich história siaha až sto rokov do minulosti. Drevorubači, ktorí žili v horách v kolibách, si ich vraj často a radi s obľubou pripravovali.
„Chlapi museli vedieť cesto zamiesiť, napárať si ho, dať ho do hrnca uvariť. Takto uvarené párance posypali posýpkou a jedlo bolo na svete,“ vysvetlila Anna. Nakoľko si v horách chlapi nemali kde a ani ako zaobstarať inú potravu, párance patrili k ich najčastejšej obžive. Párance sa stali obľúbenou špecialitou nielen v Hrabičove. Na slávnostiach vo Vydrovskej doline s nimi seniorky zožali taktiež veľký úspech. „Vtedy sme narobili cez sedemsto porcií, tak ľuďom chutili,“ zaspomínala si Anna.



Muži verzus Zetor 25
Starosta, ktorému podľa jeho slov záleží na mládeži, otvoril Kultúrno-športový deň o desiatej dopoludnia futbalovým turnajom žiakov. Program ďalej pokračoval ukážkami profesionálnych a amatérskych psovodov, nechýbala ani súťaž v pití piva.
Po futbalovom zápase deti verzus rodičia prišlo na rad to najväčšie lákadlo sobotňajšieho popoludnia. Jednoznačne najzaujímavejšou atrakciou, ktorá pritiahla zraky desiatok obyvateľov nielen z Hrabičova, ale aj zo širokého okolia, bolo preťahovanie sa Zetor 25 verzus ďalší Zetor 25 a Zetor 25 verzus skupina mužov. Presne dvadsaťpäť statných chlapov sa pokúsilo utiahnuť veľký stroj. Tipy na „kto z koho“ boli rôzne. Chlapi jednoznačne tvrdili, že partia mužov traktor utiahne, ženy boli pesimistickejšie.
„Myslím, že traktor bude silnejší,“ zhodli sa Hrabičovanky Katka a Monika. Aké bolo však ich prekvapenie, keď muži nakoniec obrovský stroj potiahli a zostali za ním len „šmýkance“ v tráve. Súboj Zetorov už bol o čosi vyrovnanejší, aj keď miestami vyzeral dosť nebezpečne, najmä, keď sa predné časti traktorov dvíhali do výšky.
Program zakončil futbalový turnaj mužov z okolitých obcí.


Návštevnosť prekonala očakávania
Sily vo futbale si s nimi prišili zmerať aj blízki priatelia starostu z Očovej, ktorá už čoskoro bude patriť medzi družobné obce Hrabičova. Medzi návštevníkmi sme stretli aj dvojicu mladých mužov zo Srbska, ktorí si na Slovensko za priateľmi urobili výlet. Nevynechali ani akciu v Hrabičove.
„Slováci sú milí, pohostinní ľudia a cítime sa tu ako doma. Páči sa nám, ako zachovávate miestne tradície, podobne ako aj my u nás doma,“ povedal nám jeden z nich, Ondrej. Po speváckom vystúpení Rozmajrínu a Grúnčanky zo susednej obce nasledovala tanečná zábava, ktorá za rytmu živej hudby trvala až do polnoci.
V skutku vydarený deň si pochvaľoval aj samotný starosta, ktorého prekvapila vysoká návštevnosť. „Medzi 14. až 16. hodinou naše podujatie navštívilo cez päťsto ľudí,“ neskrýval nadšenie. Za úspešnou akciou podľa neho stoja ľudia, ktorí sa na nej podieľali.
„Veľmi by som chcel poďakovať žienkam z klubu jednoty dôchodcov Rozmajrín, ktoré pripravili vynikajúce párance. Veľká vďaka patrí aj Milanovi Supukovi, ktorý pripravil dvesto porcií gulášu. Ďakujem aj všetkým tým, ktorí sa podujatia zúčastnili.“ Podľa starostu za úspechom stojí najmä to, že v programe mysleli na všetky vekové skupiny.