HORNÉ HÁMRE. Zaujímavý nález prekvapil robotníkov, ktorí v týchto dňoch pracujú na oprave poškodeného múru pri Kostole svätého Martina v Horných Hámroch. Pod múrom totiž pri jeho búraní objavili ľudské kosti.
Čo s nimi bude ďalej?
Udalosť neušla pozornému oku niektorých obyvateľov obce. Kosti si odfotografovala aj nadšenkyňa miestnej histórie Lenka Gubánová. Tá si myslí, že pozostatky by mohli pochádzať z minulosti, keď sa na mieste dnešného múru kostola nachádzal cintorín.
„Asi pred 40 až 45 rokmi na tomto mieste bol s istotou cintorín, ktorý už nemal pozostalých. Keď sa cintorín rušil, kosti údajne zhrnuli na jednu kopu k múru a zrovnali pôdu,“ priblížila. Podľa nej by pozostatky mohli pochádzať práve z tohto obdobia. Stavbári podľa jej slov nález zakryli igelitom a odvtedy tam len tak leží.
Zaujímalo nás preto, čo bude s pozostatkami ďalej. „Myslím, že ich ponechajú na súčasnom mieste alebo ich pochovajú na terajšom cintoríne,“ domnievala sa Gubánová.

Ľudí pochovávali pri kostole
Na nález sme sa preto spýtali priamo miestneho kňaza. „Áno, pri rekonštrukcii kostolného múru sa objavili ľudské pozostatky,“ potvrdil miestny kňaz Tibor Jányi a pokračoval: „V minulosti bolo zvykom, že sa ľudia pochovávali v okolí kostolov. Takéto pozostatky dnes možno nájsť aj pri ďalších kostoloch na Slovensku.“
Ich históriu sa mu však nepodarilo zistiť. Identifikovať by ich podľa jeho slov bolo jednoduchšie, keby sa na múre zachovala nejaká pamätná tabuľa, ktorá by symbolizovala, že v obci voľakedy pohrebisko bolo. Kosti podľa vlastných slov kňaz pozbieral do vreca a budú pochované späť na pôvodné miesto pod nový kostolný múr.
„Netreba z toho robiť senzáciu, kosti sa nikam neodvezú, zostanú na svojom pôvodnom mieste,“ dodal kňaz.
Rímskokatolícky Kostol svätého Martina, pri ktorom sa pozostatky našli, pochádza z roku 1734. Súčasťou barokovej stavby s polygonálnym uzáverom a obdĺžnikovou sakristiou je aj pristavaná bočná kaplnka Boží hrob alebo inak nazývaná Kaplnka Panny Márie Lurdskej s prestavanou vežou z roku 1893. Kostol bol postavený v neorománskom štýle, časom ho však prestavali. Obraz svätého Martina obec v súčasnosti používa v erbe a na úradných pečiatkach.