ŽIAR NAD HRONOM. O predaji nemocničných pavilónov B v Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote spoločnosti Svet zdravia zo skupiny Penta sa nerozhodlo ani po štyroch zasadnutiach krajského zastupiteľstva, ktoré sa témou zaoberali alebo mali zaoberať. V dvoch prípadoch neboli pritom poslanci uznášaniaschopní.
Župa: Pavilóny vlastne nie sú prebytočné
Po ostatnom neúspešnom pokuse rozhodnúť (8.8.) vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja rokovalo s predsedami poslaneckých klubov, s primátormi oboch miest aj s miestne príslušnými poslancami.
„Najskôr sa treba vysporiadať s existujúcimi nájomnými zmluvami, ktoré sú na pavilóny uzavreté s nájomcom Svet zdravia, a.s. Podľa týchto zmlúv je nájomca povinný do roku 2020 dostavať na vlastné náklady oba pavilóny za účelom poskytovania zdravotníckych služieb,“ zreprodukovala aktuálne stanovisko predsedu samosprávneho kraja Mariana Kotlebu (ĽS NS) hovorkyňa župy Michaela Piliarová.
Majetok, ktorý niekto získal do nájmu prostredníctvom nástroja osobitného zreteľa, nie je pritom podľa župy možné predať.
„Predávať sa dá len majetok, ktorý je vyhlásený za prebytočný. A pokiaľ sú tieto pavilóny oficiálne prenajaté, tak nie sú z pohľadu legislatívy prebytočné,“ uviedla Piliarová. Ide o nový argument župy, Kotleba totiž predtým za problém považoval najmä podľa neho nízku cenu, ktorú záujemca ponúkol.
Župa avizuje rokovanie, kde chce zisťovať, ako sa nájomca nemocníc plánuje k existujúcim zmluvám postaviť.
„Až potom podľa výsledku rokovaní zvážime ďalšie kroky,“ dodala Piliarová.
Svet zdravia: Problém v nájomných zmluvách nevidíme
Firma Svet zdravia zareagovala, že nemá povinnosť pavilóny vo vlastníctve župy dostavať. „V záujme lepšej perspektívy pre pacientov a zamestnancov ich však chceme dostavať,“ tvrdí vedenie spoločnosti.
Hovorca siete nemocníc Tomáš Kráľ pripomenul, že Svetu zdravia ako záujemcovi o investíciu neumožnili na zastupiteľstve v Lovinobani (1.8.) podmienky finančnej ponuky prezentovať. „Doteraz nás kraj oficiálne neoslovil na rokovanie. Takto by sa o investícii v hodnote 13 miliónov eur do dostavby dvoch veľkých nemocníc rokovať nemalo. Z nášho pohľadu žiadna súčasná nájomná zmluva nestojí v ceste vzájomnej dohody,“ napísal v stanovisku Kráľ.
Hovorí tiež o obštrukciách zo strany niektorých regionálnych politikov. Čakaním na zhodu medzi vedením a poslancami kraja sa podľa jeho slov iba odďaľuje spustenie projektových príprav na dostavbu pavilónov.
Podľa zatiaľ posledných medializovaných informácií núka Penta cez Svet zdravia za pavilóny 1 450 000 eur, pôvodnú sumu tak navýšila o 413-tisíc eur. Sieť nemocníc si však dala podmienku, že trvá na tom, aby sa rozdiel investoval do ďalších nehnuteľností nemocníc, ktoré sú a aj v budúcnosti majú ostať majetkom župy.
Dostavbu pavilónu B žiadajú aj zamestnanci žiarskej nemocnice a časť obyvateľov. Petíciu v tomto znení podpísali stovky ľudí.
„Chceme, aby sa spôsob predaja čo najskôr vyriešil a aby sa pavilón mohol čo najrýchlejšie dostavať,“ zareagoval na súčasnú situáciu primátor Žiaru Peter Antal.
„Tá nemocnica kapacitne nestačí pre spádovú oblasť, roky sa do jej modernizácie poriadne neinvestovalo a teraz to opäť zastalo na mŕtvom bode,“ poznamenal.