KREMNICA. V Kremnici dnes zasadol krízový štáb mesta a primátor Alexander Ferenčík vyhlásil mimoriadnu situáciu. Spoločne s predstaviteľmi záchranných zložiek a ďalších inštitúcií tak zareagovali na následky povodní z konca júla (31.7.) a výrazné poškodenie cesty prvej triedy Kremnica - Kremnické Bane.
Chcú urýchliť začiatok prác
Úsek je už druhý týždeň úplne uzavretý pre všetku dopravu. Osobné autá ho obchádzajú cez obec Krahule, nákladné autá by mali smerovať cez Donovaly či Šturec.
"Na samotnej I/65, ale aj na obchádzkových trasách cez Krahule a Kremnicu v dôsledku havárie na ceste nastalo obdobie ohrozenia," povedal primátor mesta. V ohrození boli a sú životy, zdravie aj majetok obyvateľov postihnutých lokalít.
"Na základe vyjadrenia zástupcov Slovenskej správy ciest by práce na oprave cesty mali začať bezodkladne," povedal Ferenčík s tým, že aktuálne odborníci zapracúvajú do pripraveného projektu rekonštrukcie technické riešenia, ktoré si vyžiadalo poškodenie povodňou.
"Intenzívne sa na tom pracuje, aby mohli čím skôr začať práce," zreprodukoval prísľub cestárov. O obnovení dopravy aspoň v jednom pruhu zatiaľ v úseku neuvažujú. "Podľa informácií, ktoré máme, by to rekonštrukciu predĺžilo o šesť mesiacov," povedal Ferenčík.

Intenzívna doprava ničí cesty v meste aj v obci
Kremnica aj Krahule už pociťujú prvé ťažkosti v súvislosti s uzavretím horského priechodu Kremnické Bane. "Cesty cez mesto nie sú dimenzované na takúto intenzitu dopravy, preto došlo k niekoľkým poškodeniam. Niektorí kamionisti nerešpektujú dopravné značenie, a potom sa nám tu otáčajú. Máme tu nejaké vybraté kocky na cestách, zhodené lampy, chýbajúce zábradlia na mostíkoch. Je to zlá situácia aj z pohľadu obyvateľov. Vodiči na obchádzkovej trase sa snažia dohnať nejaké to meškanie a absolútne nerešpektujú rýchlostné limity," poznamenal Ferenčík.
Poškodenia cesty tretej triedy sa podľa starostu Krahúľ Miroslava Schwarza prejavili v obci a priľahlých úsekoch už po niekoľkých dňoch obchádzky.
"Keď sa vozidlá do 3,5 tony pri obojsmernej prevádzke stretávali v úzkych častiach, krajnice sa pomaličky začali prepadávať, tvoria sa výtlky," povedal.
"Vzhľadom na to, že sme rekreačná obec a chodí k nám veľa turistov a detí do táborov, je to zložitá situácia. Sťažilo to aj dopravu pre koncové obce ako Kunešov a Kremnické Bane," dodal s tým, že by uvítal čo najrýchlejšie vyriešenie situácie.
Pomohlo podľa neho už aj zjednosmernenie dopravy a osadenie semaforov v najužšej časti obchádzky.
"Nákladné autá v noci jazdia aj po uzavretej ceste I/65, to vieme. Jeden zablúdený kamión, ktorý zablúdil do úzkej uličky, sa odtiaľ nevedel dostať, pokrivil nejaké ploty, vytieklo mu 50 litrov nafty, museli sme ho ťahať, lebo nevládal vycúvať," posťažoval sa Juraj Vozár, starosta Kremnických Baní, ktorých obyvateľov uzavretie cesty postihlo najviac.
Do obce nezachádzajú ani prímestské autobusy, ľudia tak musia chodiť na zastávku pešo kilometer až dva. "Budem sa snažiť, aby bol jeden jazdný pruh sprístupnený aspoň pre domácich," dodal Vozár s tým, že dúfa, že to výsledky geologického prieskumu umožnia.

Prevádzkovatelia služieb hlásia pokles návštevnosti
Ako komplikáciu pociťovali súčasný stav za ostatné dva týždne aj prevádzkovatelia služieb v uzavretej časti mesta a susedných Kremnických Baní.
"Banské múzeum Andrej štôlňa hlási v auguste pokles návštevnosti o dve tretiny oproti mesiacu júl, rovnako reštaurácia Zlatý sivoň. Problémom je, že v ostatných dvoch týždňoch museli zachádzať turisti a návštevníci do zákazu, aby sa do prevádzok dostali. Podobne je na tom aj salaš Revolta v Kremnických Baniach. Ťažkosti s dopravou zamestnancov majú v ozdravovni Slniečko," zhrnula koordinátorka cestovného ruchu mesta Veronika Chrienová.
Zhoršenie situácie však očakávajú najmä v zimnom období, keď budú do lyžiarskych stredísk v Krahuliach a na Skalke smerovať vyššie počty návštevníkov.

Náklady aj termín zatiaľ len odhadujú
Vyhlásenie mimoriadnej situácie začiatok prác na poškodenom horskom priechode urýchli. Potvrdila to ešte minulý týždeň vo vyjadrení pre nasziar.sk hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.
"Urýchlenie celého procesu začatia prác na poškodenom úseku cesty I/65 závisí od posúdenia vážnosti celej situácie zo strany obce a od toho, či prijme rozhodnutie o vyhlásení mimoriadnej situácie v súlade s právnym poriadkom SR," vyjadrila sa.
Slovenská správa ciest, a.s., ktorá je správcom cesty a bude aj investorom jej rekonštrukcie, aktuálne čaká na výsledky prieskumov stavu po povodni a na zameranie.
Náklady na celkovú rekonštrukciu úseku, ktorú plánovala už desať rokov, predpokladá na úrovni viac ako 20 miliónov eur. "Presnejší objem však závisí od zmapovania rozsahu poškodenia," informovala hovorkyňa cestárov Zuzana Hromcová.