D. TRNÁVKA/HLINÍK N. HR. Na hnačky, zvracanie a nevoľnosti sa v priebehu uplynulých týždňov začali hromadne sťažovať desiatky Hliníčanov.
Staršiu ženu odviezli na infúziu
Podľa jedného z nich, Michala, trpela zdravotnými problémami na striedačku celá jeho rodina.
„Najhoršie dopadla stará mama, ktorej sme museli volať sanitku. Vzali ju do nemocnice v Žiari nad Hronom, kde ju po infúzii prepustili. Nechápali sme, čím to môže byť, a preto sme to uzavreli tak, že musí byť niečo vo vzduchu,“ povedal Michal.
Podobné problémy zaznamenali aj iní Hliníčania, domnievajú sa pritom, že za ťažkosti môže letecký postrek repky olejnej, ktorý v susedstve obce vykonali ešte začiatkom júla. Podľa informácií od ďalších, ktorí si neželali byť menovaní, malo počas postreku dôjsť k technickej chybe a do ovzdušia sa mal ponad ľudské obydlia dostať jed, ktorý problémy zapríčinil.
Starosta Hliníka nad Hronom Vladimír Mikuláš oficiálne sťažnosti obyvateľov nezaznamenal, jeden z nich sa mu však vyžaloval pri osobnom stretnutí. „Povedal, že problémy mala celá jeho rodina, aj ich susedia,“ potvrdil starosta. Príčinu ťažkostí však starosta pomenovať nevie.
Zničená úroda aj zákaz jesť plodiny
Problémy hlásili aj z neďalekej Dolnej Trnávky, kde mal letecký postrek zasiahnuť záhradky a spáliť rastliny. Podľa starostky obce Kataríny Lajčiakovej síce zdravotné problémy v obci nezaznamenali, na obecnom úrade však zničenú úrodu nahlásilo vyše štyridsať domácností.
„Spočiatku si ľudia mysleli, že rastliny chytili pleseň. Keď sme však išli záhradku po záhradke, zistili sme, že to pleseň nebude,“ poznamenala starostka. Polia repky olejnej obkolesujú celú obec, takže postreku sa nevyhla ani obytná časť. Starostka sa rovnako domnieva, že v tomto prípade išlo o chybu pri postreku.
„Lietadlá ponad obec prelietavali dosť často a toto je prvýkrát, čo sa niečo také stalo.“ Následky zasiahli kukuricu, dyne či uhorky. „Na veľkolistových plodinách sa zjavili takzvané pehy a zasiahnuté plodiny vyzerali ako spálené,“ opísala starostka.
O úrodu prišiel aj dôchodca Ján, ktorý sa záhradkárčeniu venuje dlhé roky. Postrek mu zničil ovocné stromy, jahody aj zeleninu práve v čase najväčšieho zberu úrody. „To je totálna nezodpovednosť,“ neskrýval rozhorčenie. O zasiahnutí postrekom sa vraj v obci dozvedeli až tri dni po ňom.
„Pozriem na uhorky, katastrofa, pozriem na stromy, ich listy boli zvädnuté. Uhorky, tie skončili úplne. Ich konce začali teraz rásť, no ďalšia úroda do septembra určite nevzíde,“ dodal sklamane dôchodca. Podozrenie prešetrili aj hygienici. Obec už oslovila kompetentné úrady i políciu.
„Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave, ktorý vydáva povolenia na takéto lety, začal prípad vyšetrovať. Boli pozrieť záhradky, nafotili jednotlivé škody,“ priblížila starostka „Dostali sme pokyny nekonzumovať plodiny, jesť sme ich mohli až po dvoch týždňoch bez ohrozenia zdravia,“ dodala.


Ľudia sú znepokojení
Prípadom sa po doručení podnetu na prešetrenie začal zaoberať aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom. „Dňa 14. júla úrad vykonal štátny zdravotný dozor v spoločnosti Kremeň – Eko, s.r.o. Horná Ždaňa, pri ktorom zistil, že osoba, ktorá zabezpečovala manipuláciu s prípravkom Reglon pred leteckou aplikáciou, nemala na prácu s týmto prípravkom osvedčenie o odbornej spôsobilosti, a preto jej bola uložená bloková pokuta,“ informovala vedúca oddelenia preventívneho pracovného lekárstva Ivana Darmová.
Počas prešetrovania podnetov podľa jej slov ľudia nenahlásili žiadne zasiahnutie tela postrekom a s ním súvisiace zdravotné problémy. V auguste sa však ozvali banskobystrickí hygienici s informáciou o žene, ktorá sa obrátila na svojho lekára krátko po návšteve Hliníka nad Hronom.
Podľa našich informácií malo ísť o tetu Hliníčana Michala. „Teta, ktorá nás v čase postreku navštívila v Hliníku, sa nakazila tiež a bola u lekárky,“ potvrdil Michal, ktorého znepokojuje, že ich kompetentní dosiaľ o ničom neinformovali. „Všetci tu jeme ovocie a zeleninu zo záhrad a ani nevieme, či je to zdraviu škodlivé alebo nie,“ vyjadril svoje obavy.


Spolupracujú aj s políciou
O stanovisko sme požiadali aj Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave, ktorý sa prípadom rovnako zaoberá. Či za zdravotné problémy a zničenú úrodu obyvateľov môže skutočne postrek repky olejnej, nepotvrdili, ale ani nevyvrátili.
„V súčasnosti sa uskutočňujú kontroly u dotknutých subjektov, ale vzhľadom na to, že prebieha vyšetrovanie zo strany polície, nebudeme sa k danej záležitosti vyjadrovať. Náš ústav plne spolupracuje s políciou a inými štátnymi orgánmi z odborného hľadiska,“ priblížila Katarína Hanzelyová, vedúca kancelárie generálneho riaditeľa úradu.
Polícia preveruje podozrenie zo všeobecného ohrozenia. „Prípad je v štádiu vyšetrovania,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Andrea Petrovičová.