ŽIAR NAD HRONOM. Rekonštrukcia žiarskeho futbalového štadióna, pôvodne spartakiádneho typu, na úroveň súčasných štandardov priniesla aj jedno negatívum. Znamená totiž úplné zrušenie 400-metrovej atletickej dráhy okolo ihriska.
Prišli o možnosť trénovať
Futbalisti sa správe o modernizácii športoviska potešili, atléti však v okamihu prišli o možnosť trénovať.
„Hoci chápem, že rekonštrukcia štadióna je potrebná, žiaľ, bude to náš úkor. Odstránenie dráhy bude pre nás citeľná strata, keďže ju využívame na asi 70 percent našich tréningov. Okrem parku je to jediné miesto, kde môžu naši zverenci v Žiari trénovať,“ povedal pre naše noviny ešte koncom minulého roka prezident Atletického klubu MŠK Žiar nad Hronom Adam Pajunk.
Pripomenul pritom, že v klube pôsobí niekoľko desiatok atlétov do 18 rokov.
Oživili zaniknutú dráhu
Mesto v týchto dňoch prišlo s náhradným riešením. Oživilo bežecký ovál v areáli Základnej školy na Ulici Dr. Janského. Zrecyklovalo pritom tunajšiu zaniknutú dráhu aj materiál z pôvodného oválu futbalového štadióna.
„V susedstve Jednotky vznikla 250-metrov dlhá dráha aj stovková rovinka, pričom tú ešte predĺžime na 110 metrov, aby bol priestor na dobeh, a z druhej strany vytvoríme nájazdový kopec, kde budú môcť atléti trénovať šprinty,“ povedal Igor Rozenberg, riaditeľ mestskej eseročky Technické služby Žiar nad Hronom.
Chýbať podľa jeho slov nebude ani priestor na skok do diaľky.Všetka škvara a piesok pochádza z futbalového štadióna, firma ju na školský dvor previezla.
„Považovali sme to za logické a jednoduché riešenie. Pôvodná školská dráha mala totiž potrebné podložie a profil. Keďže aj ona v minulosti ustúpila futbalu, bolo potrebné odstrániť prebytočnú zeminu a vyprofilovať bežecký ovál nanovo,“ priblížil Rozenberg s tým, že potrebný tvar vytvoril špeciálny 16-tonový stroj tak, aby v zákrutách vznikol 1-percentný sklon.Hoci náklady zatiaľ šéf mestskej firmy presne vyčísliť nevie, odhaduje ich niekde v rozmedzí 3- až 5-tisíc eur.
Iba ako tréningová
Hoci má atletická dráha štandardné parametre, bude slúžiť najmä ako tréningová.
„Nie je to súťažný povrch, dnes sa už väčšinou súťaží na tartane,“ priznal Rozenberg. Jeho slová potvrdzuje aj vyjadrenie Adama Pajunka z vlaňajška o tom, že atletický klub by uvítal dráhu dlhú aspoň 300 metrov s minimálne štyrmi štartovacími pruhmi, kde by sa dalo aj súťažiť.Výhodou pre mladých športovcov je ale skutočnosť, že priestor pre zázemie, ktoré mali v priestoroch futbalového štadióna, našli v objekte krytej plavárne.
Tá je od školského areálu s obnovenou škvarovou dráhou vzdialená len niekoľko desiatok metrov.