konávania nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, výkon kontroly a postih za porušenie zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. To, že kontrolná akcia „VIETOR“ bola vopred medializovaná súvisí s jej cieľom, ktorým nebolo inkasovanie pokút – hoci nie sú malé (pre zamestnávateľa pri zistení nelegálneho zamestnávania fyzických osôb až do 1 milióna a pre fyzickú osobu, ktorá vykonáva nelegálnu prácu až do sumy 10 000 Sk) - ale práve zlegalizovanie závislej práce, ktorú vykonáva fyzická osoba pre podnikateľa. O úspechu celej akcie, viac ako o množstve „prichytených“, svedčí viditeľný nárast počtu prihlásených do Sociálnej poisťovne. A ako dopadla kontrolná akcia v našom regióne, sme sa dozvedeli v rozhovore s vedúcou oddelenia kontroly Máriou Furindovou z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Štiavnici.
Mohli by ste nás v úvode informovať koľko kontrol a s akým výsledkom ste zrealizovali počas akcie Vietor?
V priebehu 2 týždňov sme uskutočnili 165 kontrol, ktoré realizovalo šesť kontrolórov Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Štiavnici v 3 výjazdových skupinách - pre okresy Banská Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Ich výsledkom bolo zistenie nelegálneho zamestnávania v 17 zamestnávateľskych subjektoch, ktoré nelegálne zamestnávali 18 osôb. Z tohto počtu bolo 6 osôb v evidencii uchádzačov o zamestnanie a z nich štyria boli aj poberateľmi sociálnych dávok.
V akej oblasti pracovali nelegálni zamestnanci?
Išlo najmä o prevádzky z oblasti služieb, čiže obchody, autoservisy, pohostinstvá, penzióny a pod. Najviac zamestnávateľských subjektov vykonávajúcich nelegálne zamestnávanie bolo zistených v okrese Banská Štiavnica (11), v okrese Žiar nad Hronom boli takto zistené 4 zamestnávateľské subjekty a v okrese Žarnovica 2 zamestnávateľské subjekty.
Aké sankcie ste vyvodili voči zamestnávateľom?
Na základe výsledkov už uzatvorených kontrol, v 7 prípadoch bol daný návrh na uloženie pokuty zamestnávateľským subjektom v objeme 35 000 Sk. Medzi osobami pristihnutými pri nelegálnej práci nebol žiadny cudzinec.
Stretli ste sa pri týchto kontrolách s nejakými problémami?
Kontroly sa realizovali bez problémov, keďže zákon nám dáva právomoc vstupovať do prevádzok podnikateľských subjektov kedykoľvek a v ktoromkoľvek čase aj za neprítomnosti vedúceho, či majiteľa prevádzky a požadovať od osôb prítomných na pracovisku identifikačný doklad. Vďaka prepojeniu na databázu poistencov sociálnej poisťovne a tiež technickému vybaveniu kontrolórov, sme mohli hneď na mieste overiť, či si zamestnávateľ splnil ohlasovaciu povinnosť svojich zamestnancov voči Sociálnej poisťovni.
Ako na kontrolórov reagovali kontrolovaní zamestnávatelia?
Môžem povedať, že tentokrát sme boli aj my sami prekvapení postojom zamestnávateľov k tejto kontrolnej akcii. Z úst podnikateľov, ktorí si plnia zákonné povinnosti, sme počuli slová „už bolo načase“, pretože svojou poctivosťou doplácajú na tých, ktorí v rámci konkurencie nelegálne zamestnávajú fyzické osoby. Rovnako pozitívne by mala byť vnímaná kontrola aj zo strany samotných zamestnancov, ktorí sa mohli reálne presvedčiť, či ich zamestnávateľ prihlásil do Sociálnej poisťovne.
Zlegalizovali „prichytení“ zamestnávatelia svojich zamestnancov?
Áno, vo všetkých doposiaľ zistených prípadoch zamestnávateľ zlegalizoval pracovnoprávny vzťah a prihlásil zamestnancov do Sociálnej poisťovne, z čoho vyplýva, že ich skutočne potrebuje a teda ide o reálne pracovné miesto.
Aké nedostatky ešte kontrola odhalila?
V niektorých prípadoch vznikol problém pre zamestnávateľa dokázať, kedy zamestnanca naozaj prihlásil do Sociálnej poisťovne – najmä v prípadoch, keď nahlasoval zamestnancov prostredníctvom krátkej textovej správy „SMS“ alebo zasielal registračné listy poistencov poštou. Tu by snáď bolo namieste aj pripomenúť všetkým zamestnávateľom, že by malo byť v ich záujme pre prípad kontroly, pri osobnom podaní registračného listu poistenca dať si potvrdiť kópiu registračného listu poistenca registračnou pečiatkou Sociálnej poisťovne s dátumom podania prihlášky. V zmysle príslušných právnych predpisov lehota na splnenie povinnosti zaregistrovania zamestnanca do Sociálnej poisťovne je splnená aj vtedy, ak tlačivo v ustanovenej lehote bolo zaslané faxom alebo elektronickou poštou alebo ak informácia bola zaslaná prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS). Avšak informáciu odoslanú prostredníctvom SMS je zamestnávateľ povinný potvrdiť na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou najneskôr do 3 dní odo dňa jej odoslania.
A na záver, čo by ste poradili všetkým zamestnávateľom?
Aby sa zamestnávatelia pri kontrole vyhli problémom s preukazovaním legálnosti zamestnávania pri kontrole, malo by byť v ich záujme mať k dispozícii v prevádzke pracovnoprávne doklady zamestnancov (pracovné zmluvy, dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej činnosti ap) spolu s potvrdeným registračným listom zamestnanca.
Zamestnávatelia a občania by mali vedieť, že kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania budú vykonávané aj naďalej a to priebežne v rámci plánu kontrolnej činnosti a na základe podnetov občanov, ktorí môžu oznámiť nelegálne zamestnávanie a nelegálnu prácu na bezplatnej telefónnej linke 0800 191 222 alebo aj písomne. Taktiež odporúčame zamestnávateľom do pozornosti zákon NR SR č.82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Zamestnávatelia by mali vedieť, že nahlášky do Sociálnej poisťovne je možné zasielať aj mailom: praca@socpoist.sk, sms: 0908 247 104, 0908 247 097 alebo faxom: +421 2 5924 8865, +421 2 5924 8723.